saratanpro1

پروستات غده کوچکی است که در زیر مثانه آقایان قرار دارد و بخشی از دستگاه تناسلی را تشکیل می‌دهد. برخی آقایان معمولا در اواخر پیری به سرطان پروستات دچار می‌شوند. اگر سرطان بر روی غده پروستات رشد کند احتمالا این رشد به آهستگی صورت خواهد گرفت. در موارد نادری ممکن است سلول‌های سرطانی حالت تهاجمی پیدا کنند و سریعتر رشد کنند و سایر قسمت‌های بدن را در برگیرند. هرچه پزشک تومور را زودتر تشخیص دهد و تحت درمان قرار دهد، شانس بهبودی و درمان کامل هم بالاتر می‌رود.

سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین نوع سرطانها در بین آقایان است. این سرطان در بین افراد سالمند متداول است و به ندرت آقایان کمتر از ۴۰ سال را مبتلا می‌سازد. اغلب اوقات روش درمان به مرحله رشد سرطان بستگی دارد. بیمارانی که به سرطان پروستات دچار هستند، گزینه‌های درمانی بسیاری برای آنها قابل دسترس است. شاید یک نوع درمان برای بیماری ثمربخش باشد اما برای بیمار دیگر اینطور نباشد. برخی گزینه‌های درمانی عبارتند از انتظار توام با مراقبت، جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی، و شیمی درمانی. احتمالا دارد دو یا چند روش درمانی با هم اجرا شوند. دکتر محسن وریانی متخصص اورولوژی با بررسی دقیق میزان پیشرفت سرطان پروستات را تشخیص داده و بر اساس آن بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان سرطان پروستات می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۱۴۴۸ تماس حاصل فرمائید.

دلایل بروز سرطان پروستات چه هستند؟

همانند سایر سرطان‌ها تشخیص علت دقیق سرطان پروستات به آسانی امکان پذیر نمی‌باشد. در خیلی از موارد، فاکتورهای متعددی دخیل هستند ازجمله عوامل ژنتیکی و تماس با سموم زیست محیطی مانند مواد شیمیایی یا تشعشعات. در نهایت هم جهش در DNA بیمار یا مواد ژنتیکی منجر به رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. این نوع جهش‌ها باعث می‌گردند سلول‌های پروستات به طرز غیر قابل کنترل و غیرطبیعی شروع به رشد کنند. سلول‌های سرطانی همچنان به رشد و تقسیم خود ادامه می‌دهند تا اینکه به تومور تبدیل می‌گردند. اگر به نوع تهاجمی سرطان پروستات دچار شده باشید، ممکن است سلول‌ها حالت متاستاز پیدا کنند یعنی محل تومور اصلی را ترک کنند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابند.

علائم سرطان پروستات

saratanpro2

سرطان پروستات همیشه با علائم بیماری همراه نیست. در مورد آقایانی هم که با علائم همراه باشد، شایع‌ترین نوع آنها عبارتند از:

 •  اختلال ادراری
 •  مشکل و ناتوانی در دفع ادرار
 •  جریان ادرار به بیرون با دشواری صورت می‌گیرد.
 •  ادرار مکرر بخصوص شب هنگام
 •  کاهش حجم ادرار
 •  احساس درد یا سوزش حین ادرار کردن
 •  مشکل نعوظ یا عدم نعوظ
 •  مشاهده خون در ادرار یا منی
 •  درد مزمن در قسمت تحتانی کمر، لگن، یا قسمت بالایی ران

بروز این علائم به مفهوم وجود سرطان پروستات نیست. این علائم ممکن است بروز بیماری سرطانی دیگری مانند هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات را نشان دهند. در صورت مشاهده هر نوع از این علائم حتما با پزشک مشورت کنید، با امید به اینکه پزشک بتواند علت بیماری را تشخیص دهد و بهترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد کند.

چه افرادی در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند؟

saratanpro3

عوامل خطرساز سرطان پروستات به طور کامل مشخص نیستند. اما، برخی فاکتورهای ریسک‌آور با رشد سرطان پروستات در ارتباط هستند.

سن

بیشترین احتمال بروز سرطان پروستات به افزایش سن مربوط می‌شود. درحقیقت، احتمال دچار شدن به این نوع سرطان بعد از ۵۰ سالگی به سرعت افزایش پیدا می‌کند. تقریبا از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان پروستات ۶ نفر بالای ۶۵ سال سن دارند.

سابقه خانوادگی یا  ژنتیک

اینطور به نظر می‌آید که عوامل ژنتیکی و خانوادگی در دچار شدن به این نوع سرطان دخالت دارند. اگر پدر یا برادرتان به سرطان پروستات مبتلا باشند، یا اگر بستگان فامیل در سنین پایین به این سرطان دچار شده‌اند، این می‌تواند زنگ خطری برای شما هم باشد. با این حال، سرطان‌های پروستاتی که به خاطر عوامل ژنتیکی آقایان را گرفتار می‌سازند، تعدادشان کم است.

نژاد یا قومیت

اغلب اوقات احتمال بروز سرطان پروستات در بین سیاه پوستان آمریکا و مردان کارائیب از نژاد آفریقا نسبت به آقایان از سایر نژادها بیشتر است. این احتمال بیشتر است که مردان سیاهپوست آمریکا نسبت به سفیدپوستان در اثر این نوع سرطان جان خود را از دست بدهند. احتمال دچار شدن مردان آمریکای جنوبی یا اسپانیایی و افراد آسیایی آمریکایی به سرطان پروستات در مقایسه با مردان سفیدپوست غیراسپانیایی کمتر است. محققان هنوز از علت این اختلافات در میان نژادها و قومیت‌ها سر در نیاورده‌اند.

ملیت

سرطان پروستات در برخی قسمت‌های دنیا از جاهای دیگر بیشتر رخ می‌دهد ازجمله آمریکای شمالی، شمال غربی اروپا، استرالیا و جزایر کارائیب. این نوع سرطان در آسیا، آفریقا، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی کمتر شایع است. شاید تفاوت‌های منطقه جغرافیایی، تکرر تست‌های غربالگری و متمایز بودن سبک زندگی و رژیم غذایی در این امر تاثیرگذار باشند.

رژیم غذایی

ممکن است سرطان پروستات تحت تاثیر رژیم غذایی بروز کند، با این حال علت این موضوع هنوز مشخص نیست. آقایانی که گوشت قرمز فراوان یا فرآورده‌های لبنی پرچرب مصرف می‌کنند شانس مبتلا شدنشان به سرطان پروستات از آقایانی که بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات تغذیه می‌کنند، بیشتر است.

چاقی

نتایج برخی تحقیقات نشان داده چاقی هیچ ارتباطی با ریسک سرطان پروستات ندارد. بااینحال برخی اما نه تمامی بررسی‌ها حکایت از این دارند که ریسک دچار شدن به سرطان تهاجمی پروستات مانند سرطان پروستات بدخیم و مرگ در اثر این بیماری در بین افراد چاق بسیار بالاتر است.

ورزش

تاثیرات مستقیم ورزش کردن بر ریسک ابتلا به سرطان پروستات هنوز تشخیص داده نشده است، اما افزایش فعالیت بدنی می‌تواند در کاهش این ریسک ایفای نقش کند. پیش از شروع هر نوع برنامه ورزشی حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

مراحل سرطان پروستات

saratanpro4

روش درمانی پیشنهادی به میزان پیشرفت سرطان پروستات بستگی دارد و از آن به عنوان مراحل پیشرفت سرطان یاد می‌کنند.

 •  مرحله ۱: سلول‌های سرطانی از نصف غده پروستات کوچکتر هستند و در داخل پروستات جای گرفته‌اند. این مرحله به سرطان پروستات موضعی شهرت دارد.
 •  مرحله ۲: سرطان بزرگتر از نصف حجم غده پروستات است، اما همچنان در داخل غده قرار گرفته دارد. این مرحله نیز سرطان پروستات موضعی نام دارد.
 •  مرحله ۳: سلول سرطانی لایه بیرونی غده پروستات را پاره کرده باشد و به داخل کیسه منی و لوله‌های حمل کننده منی گسترش یافته باشد. این مرحله را سرطان پروستات بدخیم موضعی می‌خوانند.
 •  مرحله ۴: سرطان به سایر اندام‌های بدن سرایت کرده باشد. این مرحله را سرطات پروستات متاستاتیک یا بدخیم می‌نامند.

منظور از سرطان بدخیم پروستات چیست؟

سرطان پروستات وقتی بدخیم می‌شود که به خارج از غده پروستات گسترش پیدا کند. در این حالت ممکن است بافت‌های مجاور، گره‌های لنفاوی، استخوان‌ها یا سایر بخش‌های بدن را هم درگیر سازند. هروقت سرطان مستقیما بافت‌های مجاور غده پروستات را احاطه کند اصطلاحا به این وضعیت سرطان پروستات متاستاتیک می‌گویند.

پزشک تست غربالگری را چطور انجام می‌دهد؟

saratanpro5

پزشک با آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات می‌تواند پی به مقدار PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) در خون پی ببرد. این آنتی ژن نوعی پروتئین است و توسط غده پروستات تولید می‌شود. مقدار PSA را می‌توان با یک آزمایش ساده خون اندازه‌گیری کرد. مادامی که غده پروستات تحت تاثیر سرطان، عفونت، التهاب یا بزرگ شدن حجم آن قرار گیرد، میزان ترشح آنزیم در آن بیش از حد نرمال می‌شود. به عنوان بخشی از معاینه بدنی معمول، پزشکان احتمالا آزمایش رکتال دیجیتال را بر روی مردان تقریبا ۵۰ سال یا افرادی که در آستانه عوامل خطرساز این نوع سرطان قرار دارند، انجام می‌دهند. ممکن است برای تشخیص بهتر وجود تومور به یک آزمایش سونوگرافی احتیاج باشد. اگر آزمایشات اولیه نگران کننده باشند، احتمالا تست بیوپسی جهت تایید آزمایش تجویز خواهد شد. طی این روش پزشک با سوزن قسمتی از غده پروستات را نمونه برداری کرده و زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می‌کند.

منظور از نمره Gleason چیست؟

saratanpro6

پس از انجام آزمایش بیوپسی، پزشک با بررسی سلول‌های سرطانی زیر میکروسکوپ یک نمره موسوم به نمره Gleason را برای آن در نظر می‌گیرد. هرچه نمره Gleason بالاتر باشد، احتمال تهاجمی و آسیب رسانی آن بیشتر خواهد بود. نمره ‌ Gleason در کنار دو آزمایش دیگر DRE و PSA به تشخیص مرحله سرطان کمک می‌کنند و دقیقا مشخص خواهد شد سرطان پروستات تا چه اندازه به بافت‌ها، ارگان‌ها، یا استخوان‌های مجاور سرایت پیدا کرده است.

آیا سرطان پروستات قابل درمان است؟

هنوز یک گزینه درمانی قطعی برای افراد مبتلا به سرطان پروستات دردسترس نیست. برخی تومورها روند رشد خیلی آهسته‌ای دارند یا اصلا رشد ندارند، لذا از این نظر به هیچ درمانی نیاز نیست. برخی دیگر رشد سریعتری دارند و به بخش‌های مختلف بدن سرایت پیدا می‌کنند. در هر دو مورد، بیمار و پزشک با همکاری یکدیگر یک گزینه درمانی مناسب را پیدا خواهند کرد. انتخاب روش درمانی به تعدادی فاکتور بستگی دارد:

 •  سن، سلامتی و سبک زندگی
 •  میزان پیشرفت سرطان پروستات (مثلا بزرگی تومور تا چه اندازه است یا اینکه تومور به سایر اندام‌ها سرایت کرده یا خیر)
 •  نظرات خود بیمار (و دیدگاه پزشک معالج) به عنوان مثال آیا سرطان باید بلافاصله درمان گردد یا خیر
 •  عوارض جانبی احتمالی
 •  احتمال اینکه روش درمانی به از بین بردن سرطان کمک کند یا خیر

متداولترین روش‌های درمانی سرطان پروستات عبارتند از:

مراقبت توام با انتظار

در صورتی که تومور سرطانی کوچک بوده و رشد آهسته‌ای داشته باشد، احتمالا درمان بیماری در حد مراقبت صحیح و بلندمدت کفایت می‌کند. بعضی مواقع از این روش تحت عنوان نظارت یا کنترل فعال یاد می‌کنند. ممکن است به منظور تشخیص وخیم بودن یا نبودن سرطان به برخی آزمایشات منظم خون مانند PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات)، آزمایش رکتال، سونوگرافی و بیوپسی احتیاج باشد. اگر تومور در حال رشد و سرایت به سایر ارگان‌های بدن است، پزشک می‌تواند سایر گزینه‌های درمانی را تجویز کند.

پرتو درمانی

saratanpro7

در این روش درمانی به منظور از بین بردن سرطان از پرتوهای پرانرژی (مشابه با پرتو ایکس) بهره گرفته می‌شود. این درمان اغلب برای افراد سالمند و کسانیکه به سایر مشکلات سلامتی دچار هستند، توصیه می‌شود. حتی ممکن است بعد از پایان جراحی و جهت خلاص شدن از شر سلول‌های سرطانی باقیمانده از پرتودرمانی استفاده شود. این روش در درمان سرطانی که استخوان‌ها را هم درگیر کرده، کاربرد دارد. دو نوع روش پرتودرمانی قابل دسترس است:

 •  خارجی: دستگاه از بیرون بدن پرتوها را به سمت سلول‌های سرطانی هدایت می‌کند.
 •  داخلی: (پرتودرمانی داخلی) در این روش، عمل پرتودرمانی به‌وسیله کاشت یا قرار دادن دانه پرتوزا (رادیواکتیو) در داخل یا مجاور سلول سرطانی صورت می‌گیرد.

بعضی اوقات هر دو روش با هم نتایج بهتری حاصل می‌کنند.

هورمون درمانی

سلول‌های سرطانی پروستات برای ادامه رشد خود به هورمون‌های جنسی مردانه مانند تستوسترون نیاز دارند. هورمون درمانی از دسترسی سلول‌های سرطانی به این هورمون جلوگیری می‌کند. پزشکان این روش را اصطلاحا درمان به طریق محروم سازی هورمون مردی می‌خوانند. برخی روش‌های هورمون درمانی قادرند سطح تستوسترون و سایر هورمون‌های مردانه را کاهش دهند.

سرما درمانی

اگر به سرطان پروستات زودرس مبتلا هستید، ممکن است پزشک از تکنیک انجماد سازی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی بهره گیرد. طی این روش درمانی پزشک سوزن یا میله کوچکی را در داخل پروستات بیمار قرار می‌دهد تا از طریق گازهای بسیار سرد ایجاد شده به نابودی سلول‌ها کمک کند. به سختی می‌توان میزان اثربخشی این نوع درمان را پیش بینی کرد. در واقع تحقیقات در زمینه این نوع روش درمانی بسیار معدود هستند. معمولا سرمادرمانی جزء نخستین گزینه های درمانی سرطان پروستات به حساب نمی‌آید.

سونوگرافی متمرکز شده با شدت بالا

این دستگاه قادر است امواج صوتی را از خود تولید کند که بعد به انرژی گرمایی تبدیل می‌شوند و سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند. میزان اثربخشی این نوع درمان کاملا مشخص نیست، زیرا هنوز مراحل مقایسات آن با سایر روش‌های درمانی استاندارد سرطان پروستات صورت نگرفته است.

شیمی درمانی

در این درمان از برخی داروها جهت کاهش یا از بین بردن سلول‌های سرطانی بهره گرفته می‌شود. بیماران می‌توانند این نوع داروها را از راه دهان یا تزریق به جریان خون مصرف کنند. اکثر آقایان مبتلا به سرطان پروستات زودرس نیازی به شیمی درمانی ندارند. این گزینه درمانی فقط برای موارد تومور بدخیم یا مواقعی که سرطان به سایر بخش‌های بدن سرایت کرده باشد، تجویز می‌گردد.

واکسن سرطان

این واکسن از طریق تقویت سیستم دفاعی بدن تاثیر خود را می‌گذارد و از قابلیت مبارزه با عفونت برخوردار است. واکسن سرطان پروستات سیستم ایمنی بدن را وادار به مبارزه با سلول‌های سرطانی می کند. اگر تکنیک هورمون درمانی را امتحان کردید و تاثیری در درمان سرطان نداشت، تزریق واکسن بهترین گزینه است. این نوع واکسن‌ها به صورت سفارشی برای بیماران تهیه می‌شوند. محققان هنوز از قابلیت پیشگیری یا کاهش رشد سرطان از طریق این نوع واکسن‌ها اطلاع کافی ندارند، اما به نظر می‌رسد در طولانی‌تر کردن عمر آقایان مبتلا به سرطان پروستات موثر هستند. درصورتی که سرطان به استخوان‌ها سرایت کرده باشد، برخی داروها موسوم به بیس فسفونات می‌توانند به تسکین درد و پیشگیری از شکستگی استخوان کمک کنند. حتی ممکن است تزریق داروها در وریدهایی صورت گیرد که مستقیما پرتو را به استخوان‌ها ارسال می‌کنند. احتمال دارد روش درمان با یکی از این درمان‌ها یا ترکیبی از گزینه‌های درمانی مختلف انجام گیرد. معمولا بهترین گزینه درمانی با همکاری پزشک و بیمار صورت می‌پذیرد.

چه بیمارانی به جراحی احتیاج دارند؟

با توجه به فاکتورهای گوناگون ممکن است گزینه جراحی برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشنهاد گردد. این فاکتورها شامل سن، سلامت کلی بدن و مرحله پیشرفت سرطان می‌شوند.

انواع جراحی سرطان پروستات

saratanpro8

دو نوع جراحی برای درمان سرطان پروستات قابل دسترس است: پروستات‌برداری یا پروستاتکتومی رادیکال و تراشیدن پروستات از راه مجرای ادرار (TURP).

پروستاتکتومی رادیکال

saratanpro9

پروستات ‌برداری رادیکال ممکن است به آقایان مبتلا به سرطان پروستات موضعی پیشنهاد شود و افراد سالم و سرحال از این امر مستثنی هستند. درصورتی که سرطان به خارج از پروستات گسترش یافته باشد این نوع جراحی کارساز نمی‌باشد. طی عمل پروستاتکتومی رادیکال تمام غده پروستات و سرطان داخل آن برداشته می‌شوند. اگر احتمال خطر سرایت سرطان به کیسه منی و گره‌های لنفاوی وجود داشته باشد، احتمالا آنها هم از بدن بیرون آورده می‌شوند. نحوه اجرای پروستات برداری رادیکال به بیمارستان محل بستری هم بستگی دارد.

 •  جراحی سوراخ کلیدی، که اصطلاحا به آن لاپاراسکوپی یا جراحی کمتر تهاجمی هم می‌گویند مستلزم ایجاد ۵ یا ۶ برش در ناحیه شکم جهت خارج کردن پروستات است. این عمل با کمک دوربین و لوله مجهز به لامپ انجام می‌گیرد.
 •  جراحی به کمک ربات، این نوع جراحی توسط جراح و با کمک سه بازوی رباتیکی که از رایانه کنترل می‌شود، انجام می‌گیرد.
 •  طی جراحی باز یا پروستات برداری برشی یک شکاف در ناحیه شکم بیمار ایجاد می‌گردد. پروستات برداری میان دوراه یا پرینئال نوع کمتر رایج جراحی باز است. طی این جراحی برشی بین بیضه‌ها و مجرای خروجی (معقد) ایجاد می‌شود.

جراحی تراشیدن پروستات از راه مجرا

saratanpro114

جراحی تراشیدن پروستات از راه مجرا (TURP) سرطان را درمان نمی‌کند. این جراحی در درمان یکی از شایع ترین علائم سرطان پروستات موثر است تا جریان ادرار مجددا برقرار شود. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که با بزرگ شدن پروستات مجرای ادراری تحت فشار قرار می‌گیرد و باعث باریک شدن آن می‌گردد. این جراحی تحت بیهوشی موضعی انجام می‌گیرد و لازم است جراح لوله فلزی باریک و مجهز به یک دوربین را از طریق آلت تناسلی به مجرای ادراری عبور دهد. سپس حلقه سیمی کوچکی در داخل لوله قرار داده می‌شود و از حرارت برای از بین بردن بخش‌های کوچک بافت پروستات استفاده می‌شود. طی جراحی مایعی جهت شستشو دادن بافت برداشته شده از میان مثانه عبور داده می‌شود.

می‌توان از سرطان پروستات پیشگیری کرد؟

محققان تمرکز خود را بر ارتباط احتمالی بین تغییرات سبک زندگی و سرطان پروستات معطوف ساخته‌اند. تحقیقاتی به منظور یافتن ارتباط بین رفتارهای خاص قلب سالم و کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات در دست انجام است. برخی از این رفتارها و تغییرات در سبک زندگی عبارتند از:

 •  پایین آوردن کلسترول
 •  کاهش فشار خون
 •  کاهش وزن
 •  ورزش

پیش از مصرف هر گونه ویتامین یا مکمل‌های گیاهی با پزشک مشورت کنید.

سوالات متداول

آیا جراحی پروستات برداری باعث عقیم شدن بیمار می‌شود؟

بله. عقیم شدن به ناتوانی در تولید مثل گفته می‌شود. برداشتن پروستات و کیسه‌های منی مجاور آن موجب عقیم شدن می‌گردند. غده پروستات در خلال مقاربت جنسی نقش مهمی در ترشح مایع منی و انزال دارد. کیسه‌های منی هم قادرند کمی مایع منی از خود ترشح سازند. بیمارانی که جراحی پروستاتکتومی انجام داده‌اند دیگر قادر به تولید منی نیستند، ازاینرو ارگاسم‌های این بیماران خشک است. به عبارتی این افراد قادر نیستند با انجام مقاربت جنسی هیچ زنی را باردار کنند.

بعد از جراحی سرطان پروستات چه روش‌های درمانی برای عدم نعوظ قابل دسترس هستند؟

برخی روش‌های درمانی برای کمک به رفع اختلال نعوظ بیمارانی که جراحی پروستات انجام داده‌اند، وجود دارد. مصرف قرص، داروهای تزریقی و پمپ وکیومی ممکن است به این افراد کمک کند. اگر این گزینه‌ها کارساز نبودند، ممکن است برای کمک به بازگشت قوای جنسی بیمار به حالت نرمال از جراحی پیوند آلت تناسلی استفاده شود. احتمالا پیش از انجام پیوند، متخصص دستگاه ادراری و تناسلی معمولا به بیمار توصیه می‌کند ۱ ماه تا ۱ سال صبر کند و در صورت بازنگشتن عملکرد جنسی به شرایط نرمال این جراحی را انجام می‌دهد.

آیا سن بیماران بر نوع درمانی پیشنهادی تاثیرگذار است؟

بله، در برخی موارد سن بیماران با درمان سرطان پروستات مرتبط است. معمولا به بیماران مبتلا به سرطان پروستات که جوانتر و سالم هستند، درمان بیماری به آنها توصیه می‌شود در حالی که برای افراد مسن و سرطان آنها روند رو به رشد آهسته‌ای دارد ممکن است درمان توام با مراقبت فعال توصیه گردد. در نتیجه غربالگری بهتر، اکثر سرطان‌های پروستات در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند و بسیاری از آنها جزء تومورهای کند رشد محسوب می‌شوند. فاکتورهای مهم دیگری مانند میزان پیشرفت سرطان و همچنین سلامت کلی بیمار در تجویز نوع درمان تاثیرگذار خواهند بود.

آیا خودارضایی ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهد خودارضایی و فعالیت جنسی با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات هیچ ارتباطی ندارد.

آیا ویتامین E و سلنیم از بدن در برابر سرطان پروستات محافظت می‌کنند؟

 •  ویتامین E: بررسی‌های قبلی نشان داد مکمل‌های ویتامین E می‌توانند به پیشگیری از سرطان پروستات کمک کنند و بدن را در برابر سرطان بدخیم محافظت کنند. طبق جدیدترین بررسی‌های انجام گرفته عدم مصرف ویتامین E به اندازه کافی ریسک ابتلا به سرطان پروستات را بالا می‌برد، اما مصرف مکمل‌های ویتامین E ممکن است زیان بار هم باشند. بهترین روش جذب ویتامین E از طریق رژیم غذایی متعادل و عدم مصرف مکمل‌ها صورت می‌پذیرد. روغن‌های گیاهی، مغزها، دانه‌ها و سبزیجات سبز برگدار سرشار از ویتامین E هستند.
 •  سلنیم: برخی تحقیقات نشان می‌دهد کمبود سلنیم کافی در بدن ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. به نظر نمی‌رسد مصرف مکمل‌های سلنیم از بدن در برابر سرطان پروستات محافظت کنند، اما می‌توانید این ماده را از برخی رژیم‌های غذایی هم بدست آورید. خشکبار، ماهی، غذاهای دریایی، جگر و قلوه گوسفند از منبع‌های خوب سلنیم به شمار می‌آیند.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟

سرطان پروستات همیشه خطرناک نیست. تحقیقات ۳۰ ساله پزشکان ثابت کرده است خیلی از افراد به سلول‌های سرطان پروستات مبتلا بوده‌اند اما در اثر بیماری‌های دیگری از دنیا رفته‌اند و احتمال مرگ و میر آنها با افزایش سن بیشتر می‌شود. سلول‌های سرطانی تقریبا در ۳۰ درصد بیماران ۵۰ سال و بیش از ۵۰ درصد افراد ۸۰ ساله تشخیص داده می‌شود و احتمال مرگ و میر بیماران در اثر سرطان پروستات تنها ۳ درصد است.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک