post_image


ناباروری میلیون ها زوج در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است شرایط مخربی برای آنها ایجاد کند . تحقیقات اخیر نشان داده اند که هورمون کیس- پپتین امیدهای تازه ای برای درمان ناباروری فراهم ساخته است.


هورمون کیس- پپتین (kisspeptin)

کیس پپتین یک نوروپپتید است که از هیپوتالاموس ترشح می شود. هورمون کیس پپتین و ژن کد کننده ی آن که KISS-1 نام دارد در سال ۱۹۹۰ در شهر هِرشِی ایالت پنسیلوانیای آمریکا کشف شد. این کشف به خاطر شکلات های کیس معروف هِرشِی کیس پپتین نامیده شد. در سال ۲۰۰۳ هنگامی که محققان کشف کردند که حیوانات فاقد کیس پپتین به بلوغ جنسی نمی رسند دریافتند که این هورمون نقش بسیار با اهمیت در آغاز بلوغ در انسان و حیوانات دارد.

شکلات های کیس هِرشِی

دانشمندان بریتانیایی در سال ۲۰۰۹ نتایج تحقیقاتشان برروی این هورمون را به چاپ رساندند این نتایج برای زنان نابارور امید بخش بود. این محققان نشان دادند هورمون کیس- پپتین که در همه ی زنان و مردان سالم وجود دارد، می تواند سیستم تولید مثلی را در زنانی که به سبب عدم تعادل هورمون های جنسی، تخمک گذاری در آنها صورت نمی گیرد راه بیندازد. بنابراین کیس پپتین عامل بالقوه ای برای درمان ناباروری است. اگرچه کیس پپتین به تازگی کشف و شناسایی شده است اما این هورمون از بدو تولد در انسان وجود دارد.

کیس پپتین و باروری

در مطالعه ی اول هورمون کیس پپتین به زنان بارور تزریق شد. در این تجربه هورمون کیس پپتین در زنان بارور تولید دو هورمون جنسی مهم که نقش اساسی در تولید مثل ایفا می کنند را افزایش داد که شامل هورمون محرک فولیکول (follicle-stimulating hormone; FSH) که رشد فولیکول ها را در تخمدان تحریک می کند و هر فولیکول یک تخمک ایجاد می کند، و هورمون تولید کننده ی جسم زرد (luteinizing hormone; LH) که تخمک گذاری ( آزاد شدن تخمک از تخمدان به داخل لوله ی رحمی) را راه می اندازد.

عملکرد هورمون کیس پپتین

در مرحله ی دوم مطالعات روی ۱۰ زن که دوره ی قاعدگی آنها به خاطر عدم تعادل در هورمون های جنسی اختلال داشت کار شد. به این ترتیب که به برخی از آنها هورمون کیس پپتین و برخی دیگر دارونما داده شد.

از این زنان نمونه ی خون گرفته می شد و سطح LH و FSH آنها ارزیابی می شد. دکتر دیلون دریافت که اثر کیس پپتین بر روی هورمون های جنسی در زنان نابارور همانند  زنان بارور است. پس از درمان با کیس پپتین، سطح هورمون های LH و FSH در زنان نابارور ۴ برابر بیشتر از زنان بارور بود.

به علاوه سطح هورمون LH افرادی که کیس پپتین دریافت کردند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند ۴۸ برابر بیشتر بود و سطح هورمون FSH  ۱۶ برابر بیشتر بود.

بر اساس نتایج تحقیقات ، درمان با کیس پپتین می تواند به عنوان روشی برای درمان ناباروری های حاصل از عدم تعادل هورمونی و احیای سیستم تولید مثلی مورد استفاده قرار بگیرد. این هورمون در حال حاضر به صورت تزریقی تجویز می شود اما شرکت های داروسازی تلاش می کنند که آن را به صورت قرص تولید و عرضه کنند.

درمان ناباروی با کیس پپتین احتمال خطر را نسبت به روش ها مرسوم درمانی پایین می آورد. چراکه در روش های رایج درمانی برای کمک به بارداری این افراد تلاش می کنند که تخمدان را مستقیماً تحریک کنند. تحریک تخمدان می تواند سبب آزاد شدن بیش از یک تخمک و چند قلو شدن بارداری شود. بارداری های دوقلو یا سه قلو نسبت به بارداری تک بچه خطر بیشتر را برای مادر و جنین همراه دارد.

درمان ناباروی با کیس پپتین

کیس پپتین به درمان همه ی ناباروری های کمک نمی کند چراکه ابتلای زنان به ناباروی دلایل مختلفی دارد.

قریب به ۱۰% ناباروری ها ناشی از عدم تعادل هورمونی است و این نوع ناباروری ها با کیس پپتین قابل درمان اند.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک