درمان های تهاجمی و یا جراحی پروستات

درمان های تهاجمی و یا جراحی از اقدامات اساسی درمانی محسوب می شوند که در اکثر مراکز درمانی کشورمان استفاده می شوند. یکی از روش های قدیمی و متداول درمان، جراحی باز است. که با برش در ناحیه زیر ناف یا از طریق مثانه و یا از راه مستقیم بر روی کپسول پروستات، قسمت بزرگ شده پروستات خارج می شود.

این عمل نیازمند بستری طولانی مدت حدود ۳ تا ۵ روز دارد. نیاز به شستشوی مرتب مثانه پس از جراحی در بیمارستان که اغلب با درد همراه است و می تواند نیاز به استفاده از خون تزریقی را نیز به همراه داشته باشد از پیامدهای این روش درمانی است. هنوز استاندارد جراحی پروستات در دنیا، روش تراش پروستات به صورت ورود با دستگاه از راه مجرای ادراری بوده که اصطلاحا به آن(TURP) گفته می شود. در این روش جراحان از طریق مجرای ادراری وارد شده و آن قسمت از پروستات را که در داخل کپسول قرار داده و موجب بسته شدن مجرای ادراری شده را به صورت لایه لایه با استفاده از کوتر برقی خارج کرده و مسیر را باز می کنند.
در روش مذکور نیز ممکن است خونریزی ادراری وجود داشته باشد و البته کمتر از عمل جراحی باز است و مدت بستری در بیمارستان نیز به ۲ تا ۳ روز کاهش پیدا می کند اما نیاز به شستشوی مثانه که همراه با درد، سوزش ادراری و نیاز به سونداژ، چند روز پس از جراحی وجود دارد.
روش استفاده از لیزر از روش های جدید کم تهاجمی بوده که شباهت های فراوانی به روش بسته یا در اصطلاح تراش دارداین تکنیک با لیزر دیود، در بیمارستان انجام می شود.
در این روش جراح به وسیله دوربین آندوسکوپ ویژه ای که در اختیار دارد از مجرای ادراری وارد شده و با لیزر مخصوص موسوم به لیزر دیود، پروستات را تراش داده یا به اصطلاح تبخیر می کند. این نوع لیزر بهترین نوع و کم عارضه ترین روش در میان ابزارهای لیزری محسوب می شود که نتایج بهبودی آن برای بیماران نیز بهتر مشهود است.
در این اقدام درمانی پروب مخصوص لیزر در محل پروستات قرار گرفته و جراح با تاباندن باریکه های لیزری موجب تبخیر بافت پروستات بزرگ شده می شود.
در روش لیزری بیش از هر اقدام درمانی باید به وسیله آزمایشات مختلف از جمله PSA اطمینان حاصل شود که پروستات دچار سرطان نیست و این بزرگی، خوش خیم است. در ۲۵ درصد موارد سرطان در ناحیه میانی پروستات ایجاد می شود که در اصل منطقه هدف در روش های باز، بسته، تهاجمی و کم تهاجمی به شمار می رود و اگر از غیر سرطانی بودن آن بی اطمینان باشیم به طور حتم اشعه لیزر امکان آزمایشات پاتولوژیکی را از متخصصان می گیرد.
از مزایای خوب بهره گیری از لیزر در پروستات این است که بیمار تنها نیاز به انجام آزمایش) PSA تست تشخیصی سرطان پروستات) قبل از درمان دارد، زمان عمل تقریبا کمتر از مدت زمان عمل جراحی تراش پروستات بوده و بدون خونریزی و بدون نیاز به شستشوی مجاری ادراری، بیمار آسودگی خاطر داشته و بدون عفونت ادراری و تحمل سونداژ طولانی پس از مدت کوتاهی بستری (حدود یک روز) قابل ترخیص است.

منبع: مردم سالاری

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک