post_image

درمان ناباروری با اهدای تخمک، اسپرم و رحم اجاره‌ای

گروه سنی که ناباروری در آن تعریف می‌شود، زوج‌های در سن ۱۹ تا ۴۷ ساله هستند.

در ایران و جهان به طور متوسط ۴۰ درصد علت ناباروری‌ها مردانه و ۶۰ درصد زنانه استوی ادامه داد: علت اصلی ناباروری در بسیاری از زنان، عفونت‌های لوله‌ رحمی است که بیشتر به علت بی‌بند و باری‌های اخلاقی به وجود می‌آید و در کشورهای غربی بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد علت ناباروری زنان به همین خاطر است اما در کشور ما این میزان به علت رعایت اصول اخلاقی بین ۱۲ تا ۱۵ درصد است.

در کشور ما حدود ۳ میلیون زوج نابارور وجود دارد و حدود ۱۲ تا ۱۵درصد زوج‌هایی که هر سال ازدواج می‌کنند نیز با این مشکل رو به‌رو هستند. البته روش‌های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد که از جمله می توان به اهدای تخمک و رحم اجاره‌ای اشاره کرد که در کشور ما قانونی است اما به علت برخی مشکلات حقوقی و عرفی هنوز با اشکالاتی مواجه است. در عین حال، برای درمان ناباروری روش اهدای اسپرم هم وجود دارد که در کشور ما هنوز مجوزی ندارد. دکتر

از جمله روش‌های جدیدی که برای درمان ناباروری در دنیا در حال بررسی است، روش تولید اسپرم مرد از سلول‌های بنیادی خود اوست که ۳ گروه از محققان در دنیا اکنون بر روی این پروژه مهم در حال فعالیت هستند که یک گروه آن در ایران مشغول کارند و یک گروه ایرانی نیز در اروپا روی این پروژه کار می‌کند.

به نظر می‌رسد اتمام این پروژه تحقیقاتی بزرگ جهانی حداقل به ۵/۲ سال دیگر زمان نیاز داشته باشد. ناباروری از بیماری‌های شایع جوامع بشری است و جزو ۵ علت اول طلاق در کشور ما نیز محسوب می‌شود.

سالانه ۱۵۰هزار نفر به جمعیت زوج‌های نابارور کشور اضافه می‌شود و اکنون حدود ۳ میلیون زوج نابارور در کشور داریم. مهمترین مشکل در درمان ناباروری زوج‌ها، هزینه بالای هر بار سیکل درمان و ضعف شدید پوشش بیمه‌ای است و در کنار آ‌ن مشکلات فرهنگی، مسایل فقهی و حقوقی نیز وجود دارد که برای نمونه می توان به روش اهدای تخمک و رحم اجاره‌ای اشاره کرد که با وجود قانونی بودن آن در کشور هنوز مشکلات عرفی و حقوقی دارد.

فقط داروهای هر سیکل درمان ناباروری بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد که حدود ۳۰ درصد هزینه کل درمان ناباروری است؛ در حالی که اکثر بیمه‌ها این هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کنند و فقط برخی از هزینه ها مانند سونوگرافی و ویزیت توسط برخی بیمه ها پرداخت می شود. البته انجمن باروری و ناباروری در ۲ سال اخیر تلاش‌های جدیدی را به حل این مشکلات به خصوص پوشش مناسب بیمه‌های خدمات درمان ناباروری در کشور آغاز کرده است و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد و امیدواریم به زودی به نتیجه مطلوب برسد.

برای اجرایی شدن این هدف نیز کمیسیونی در وزارت رفاه تشکیل شده و از وزارت بهداشت خواسته است تا شرح خدمات درمان ناباروی را ارائه کند.

 بیش از ۵۰ مرکز درمان ناباروری در کشور فعال است، بیشتر این مراکز خصوصی و نیمه دولتی هستند و سالانه به ۲۰ تا ۳۰ هزار زوج نابارور خدمت رسانی می‌کنند و هر سال حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار سیکل درمان در این مراکز انجام می‌شود که البته همین مراکز ظرفیت و توان انجام بیش از ۱۰۰هزار سیکل درمان را در سال دارند درمان‌های نوین ناباروری مانند لقاح مصنوعی از دهه ۸۰ در جهان به کار گرفته شد و اکنون بیش از ۹۰ درصد باروری‌ها در جهان به روش‌های نوین درمانی قابل درمان است که بیشتر این روش‌ها در کشور ما نیز اجرا می‌شود.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک