درمان واریکوسل

درمان واریکوسل با عمل جراحی است. معمولا یک شکاف حدود سه سانتی متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شود و تمامی سیاهرگهای طناب بیضه قطع می شوند. بعضی از سیاهرگهای بیضه از داخل شکم عبور می کنند و جراح نمی تواند آنها را ببیند. حتی بعضی از مویرگها در داخل طناب بیضه که مستقیما در معرض دید جراح است، قابل رویت نیستند، بنابراین میزان عود بعد از عمل، نسبتا زیاد است. بسته به نوع عمل جراحی، میزان عود بعد از عمل حدود ۱۰ درصد است. گاهی واریکوسل فوق العاده شدید بوده و صدها سیاهرگ متسع در داخل کیسه بیضه وجود دارند. به تجربه بنده اینگونه واریکوسلها با عمل جذاحی صد در صد قابل اصلاح نیستند.

بهتر است حین عمل جراحی از وسایلی که درشت نمائی فراهم می کنند استفاده کرد تا حداکثر تعداد سیاهرگها یافت شوند. عده ای حتی معتقد به استفاده از میکروسکوپ برای جراحی واریکوسل می باشند. گاهی بیمار در معاینه واریکوسل مشهود ندارد (واریکوسل بالینی) و با سونوگرافی رنگی مشخص می شود که بیمار دارای واریکوسل است. این نوع واریکوسل را واریکوسل تحت بالینی می گویند، و عده ای معتقد هستند که عمل جراحی واریکوسل تحت بالینی سبب بهبود کیفیت اسپرم نمی شود.

ظرف ۲ روز بعد از عمل جراحی بیمار می تواند فعالیت مختصر داشته باشد ولی فعالیت کامل معمولا ظرف یک هفته پس از عمل جراحی خواهد بود. گاها کیفیت اسپرم آنقدر نامناسب است که حتی لقاح مصنوعی نیز نمی توان انجام داد. در این موارد اگر عمل جراحی واریکوسل منجر به حاملگی طبیعی همسر نشود، ممکن است آنقدر کیفیت اسپرم بهبود یابد که حداقل زوج بتوانند از طریق لقاح مصنوعی صاحب فرزند شوند.

علائم واریکوسل

معمولا بیمار متوجه وجود واریکوسل در خود نمی شود و بدنبال بررسی از نظر وجود مشکل در باروری، بیماری تشخیص داده می شود. گاها نیز بیمار از دوستان و افراد فامیل می شنود که فلانی بعلت ناباروری عمل جراحی واریکوسل انجام داده است و کنجکاو شده و به پزشک مراجعه می کند. گاها بیمار مبتلا به واریکوسل احساس درد در بیضه همانطرف کرده و یا احساس سنگینی می کند.

بعضی مواقع بیمار بعلت عدم تقارن بیضه ها به پزشک مراجعه می کند و بدنبال آن واریکوسل تشخیص داده می شود. بندرت بیمار متوجه رگهای برجسته در کیسه بیضه شده و به پزشک مراجعه می کند.

• درد مبهم در ناحیه بیضه ها
• احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه
• رگهای متسع در داخل کیسه بیضه (کیسه پر از کرم خاکی)
• احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه
• کوچکی بیضه مبتلا

عوارض عمل جراحی واریکوسل

با اینکه عمل جراحی واریکوسل یک عمل جراحی ساده است، ولی دارای عوارض بالقوه نیز می باشد. این عوارض عبارتند از:
• عفونت در محل عمل
• تجمع مایع در کیسه بیضه و ایجاد هیدروسل
• آسیب به شریان بیضه که سبب از بین رفتن بیضه همانطرف می شود. چون شریان بیضه بسیار نازک می باشد، معمولا قابل رویت نیست، و جراح از برهان خلف استفاده می کند، یعنی اطمینان حاصل می کند که رگی که پیدا کرده است، شریان نیست. ولی گاها شریان در لا به لای وریدها گیر کرده و آسیب می بیند.
اقدامی برای پیشگیری از ابتلا به واریکوسل وجود ندارد.

منبع:دکتر روازاده   هفت سیب

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک