تبخال تناسلی

تبخال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزشی انتقال می یابد. این عفونت در مردان و زنان می تواند رخ دهد. از جمله نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد عبارتند از مجرای تناسلی ، گردن رحم ، ران ها، و آلت تناسلی . تب خالی تناسلی معمولاً همراه با سایر بیماری های آمیزشی رخ می دهد.

علایم شایع تبخال تناسلی

تاول های دردناک که قبل از آن خارش ، سوزش یا احساس آزردگی در ناحیه تناسلی وجود دارد. در زنان ، تاول ها ممکن است با درون مجرای تناسلی تا گردن رحم و نیز پیشابراه گسترش یابند. پس از چند روز، تاول های می ترکند و از آنها زخم هایی کم عمق و دردناک بر جای می ماند که ۳-۱ هفته به طول می انجامند.
سوزش و مشکل در دفع ادرار
بزرگ شدن گره های لنفاوی
تب و احساس کسالت

درمان تبخال تناسلی

تشخیص معمولاً با دیدن تاول ها داده می شود، اما برای تأیید تشخیص ممکن است مایع داخل تاول در آزمایشگاه مورد بررسی قرار گیرد.
درمان با هدف تخفیف علایم و پیشگیری از عوارض صورت می گیرد.
لباس زیر باید نخی باشد.
برای کاهش درد به هنگام ادرار، می توان از آب گرم در ناحیه استفاده کرد.
نشستن در وان آب گرم که در آن یک قاشق چایخوری نمک ریخته شده باشد می تواند مقداری از درد و ناراحتی ناشی از تاول ها را کاهش دهد.
حتی المقدور شیوه زندگی خود را طوری تغییر دهید که استرس کمتری در زندگی داشته باشید
خانم ها باید سالانه تحت بررسی پاپ اسمیر و معاینه قرار گیرند تا از نبودن هرگونه عارضه ای اطمینان حاصل شود.

داروهای تبخال تناسلی

داروهای ضد ویروسی خوراکی غالباً برای درمان اولین حمله عفونت تبخال ناحیه تناسلی و عود عفونت تجویز می شوند. در بعضی از بیماران ، این داروها ممکن است برای پیشگیری نیز تجویز شوند. نوع موضعی مالیدنی این داروها ضدویروسی نیز موجود هستند اما به اندازه خوراکی مؤثر نیستند.
داروهای ضد درد خفیف ، مثل استامینوفن

پیشگیری از تبخال تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از تبخال تناسلی، اجتناب از تماس‌های جنسی پرخطر ومشکوک، اجتناب از بی‌بندوباری جنسی وعدم داشتن شرکای جنسی متعد، اجتناب از آمیزش جنسی هنگام فعال بودن بیماری و استفاده از کاندوم است. استفاده صحیح از کاندوم از جنس لاتکس به مقدار زیادی از خطر آلودگی می کاهد ولی آنرا صفر نمی کند.. داروهای ضدویروسی نیز می ‌توانند میزان ریزش ویروس را کاهش دهند و احتمالانتقال آن را پایین بیاورند اما نمی ‌توانند به طور کامل از آن جلوگیری کنند.هنوز هیچ واکسنی برای این بیماری کاربردی نشده است.

منبع:پارسی طب  دکتر محرابیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک