در باره وجود خون در ادرار چه می دانید؟

ادرار خونی ؟
دیدن خون در ادرار همیشه موجب ترس و نگرانی افراد می شود. البته حق هم دارند چون این خون را باید جدی گرفت زیرا می تواند علامت بیماری های سختی باشد.

وجود خون در ادرار ممکن است میکروسکوپی باشد یعنی فقط هنگام آزمایش ادرار در زیر میکروسکوپ دیده شود، ممکن هم هست که وجود خون در ادرار به اندازه ای باشد که با چشم نیز بتوان آن را دید. علی رغم این که مقدار خون موجود در ادرار متفاوت است، عللی که می توانند این مشکل را ایجاد کنند یکسان هستند و بررسی های پزشکی مورد نیاز برای تشخیص آنها نیز مشابه است. وجود خون در ادرار تنها یک نشانه است؛ نشانه ای که دلیل وجود یک بیماری است.

علت ادرار خونی چیست؟

عوامل متعددی می توانند سبب خون در ادرار شوند. این عوامل از سرطان ها، سنگ ها یا ضربه شروع می شود و تا عفونت های باکتریایی و ویروسی، التهابات غیراختصاصی کلیه، دارو و بزرگ شدن خوش خیم پروستات ادامه می یابند. در مواردی نیز علت کشف نمی شود که معمولااین موارد خطرناک نیست. گاهی اوقات نیز ورزش علت وجود خون در ادرار است.
در بسیاری از موارد وجود خون در ادرار تنها علامت بیماری زمینه ای است، اما در سایرین نیز ممکن است علایم دیگری نظیر درد شکمی، کاهش شدت ادرار، تاخیر در ادرار ناکامل، تب، ادرار مکرر، درد در حین ادرار و تمایل شدید به ادرار کردن وجود داشته باشد.

ادرار خونی در اغلب اوقات به وسیله یکی از اعضای دخیل در تولید یا انتقال ادرار ایجاد می شود، به همین دلیل در ارزیابی های پزشکی به بررسی کل دستگاه ادراری می پردازند یعنی کلیه ها، حالب (لوله ای که ادرار را از کلیه ها به مثانه می آورد)، مثانه، پروستات و میزراه (لوله ای که ادرار را به خارج از مثانه هدایت می کند) به طور کامل بررسی می شود.

تشخیص بیماری ادرار خونی

همانطور که گفته شد وجود خون در ادرار تنها یک نشانه است نه بیماری. برای مشخص شدن علت وجود خون در ادرار نیاز به آزمایش های دقیقی است. این آزمایشات از آزمایش خون و ادرار شروع می شود. قدم بعدی سونوگرافی است. برای ارزیابی کلیه ها و حالب معمولاپزشکان از عکس رادیولوژی همراه با تزریق ماده حاجب استفاده می کنند، سودمند است. سیتوسکوپی اقدام دیگری است که برای بررسی مثانه انجام می شود. در این روش یک لوله وارد مثانه می کنند و با چشم مثانه و میزراه را می بینند. در مردان بالای ۵۰ سال که علت خاصی برای آنها پیدا نشده است، باید حتما جهت بررسی سرطان پروستات، آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) انجام شود. البته تمام این اقدامات لزومی ندارد برای یک فرد انجام شود و در هر مرحله که پزشک به تشخیص برسد اقدامات بیشتر ضرورتی ندارد.

درمان ادرار خونی

درمان ادرار خونی به علت آن بستگی دارد. درخصوص سنگ یا عفونت، درمان اختصاصی آن انجام می شود. در مورد داروها نیز یا میزان دارو اصلاح می شود یا اصلاعارضه مهمی تلقی نمی شود. در مواردی هم که علت واقعی در بررسی های پزشکی یافت نمی شود ادرار باید به صورت سالانه کنترل شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ تغییراتی رخ نداده است. اگر ادرار خونی عود کرد، ارزیابی دوباره ممکن است ضروری باشد.

منبع: دکتر کرمی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک