نکاتی که در درمان عفونت‌های ادراری، باید توجه کرد

- در مورد درمان، هدف از بین بردن میکروب درون سیستم ادراری است که باید با آنتی‌بیوتیک مناسب و دورة درمان کافی صورت پذیرد ولی برای ریشه‌کن کردن و جلوگیری از عود عفونت در صورت وجود بیماری زمینه‌ای یا ناهنجاری‌های مادرزادی سیستم ادراری که باعث افزایش شیوع و عود عفونت می‌شود، باید پس از تشخیص این عوامل با درمان طبی یا جراحی اقدام به حذف و درمان بیماری‌های مساعدکننده و زمینه‌ساز عفونت کرد. طول درمان برحسب سن، جنس و محل عفونت در افراد متفاوت است.
در کودک سه ماهه، چون در یک‌سوم موارد، عفونت ادراری همراه با عفونت خونی است باید درمان کامل عفونت خونی، که شامل درمان تزریقی و بستری کردن نوزاد است، صورت بگیرد.
در کودک سه ماهه تا سه ساله معمولاً عفونت خونی همراه عفونت ادراری نادر است و دورة درمان ۱۰ تا ۱۴ روزه برای کنترل عفونت کافی است.
در کودک ۳ تا ۱۲ سال، اگر عفونت، سطحی و بدون تب باشد، درمان ۳ تا ۵ روزه کافی است و اگر عفونت عمقی و همراه تب و لرز باشد باید درمان دو هفته‌ای انجام شود.
در مورد زنان هم برحسب باردار بودن یا نبودن، درمان متفاوت است که قبلاً شرح آن داده شد.

توصیه هایی برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از عفونت‌های دستگاه ادراری

- کلیه از اعضای حیاتی بدن انسان است. کسانی که کلیه‌های خود را از دست می‌دهند و تحت درمان دیالیز قرار می‌گیرند در زندگی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند که نه‌‌تنها خود آنها بلکه خانواده و اطرافیان را نیز درگیر می‌کند. همان‌طور که اشاره شد عفونت ادراری در صورت عدم تشخیص به‌موقع و درمان کامل، قادر به تخریب کلیه‌ها می‌باشد. البته باز هم تأکید می‌کنم که عفونت‌های سطحی مثانه که شایع‌ترین حالت عفونت ادراری است هیچ اثر سوئی روی کلیه‌ها ندارد ولی توصیه می‌کنم با دیدن هر علامتی از عفونت ادراری به پزشک متخصص مراجعه کنید و با انجام آزمایش ادرار و حداکثر سونوگرافی، در صورت تشخیص عفونت یا سایر بیماری‌های کلیه، با درمان کامل از عارضه‌های بعدی جلوگیری کنید

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک