بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه گیری طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دستگاه تناسلی مردان

تمام موجودات زنده تولید مثل می کنند . تولید مثل روندی که از طریق آن، موجوداتی شبیه خودشان می سازند و یکی از مواردی است که موجودات زنده را از غیر زنده متمایز می کند. اما با وجودیکه دستگاه تناسلی برای زنده نگهداشتن گونه ها حیاتی است ولیکن برخلاف سایر سیستم های بدن، برای زنده نگهداشتن خود فرد حیاتی نمی‌باشد. دو نوع سلول جنسی در روند تولید مثل انسان دخیل است. سلول مرد یا اسپرم و سلول زن یا تخمک که در دستگاه تناسلی زن بمنظور تولید فردی جدید با هم روبرو می شوند . هر دو دستگاه تناسلی مرد و زن برای تولید مثل حیاتی هستند.

انسان مانند سایر موجودات ویژگیهای خاص خود را از طریق ژنهایش که حامل صفات انسان هستند به نسل بعدی منتقل می کند. ژنهایی که والدین به فرزندانشان منتقل می کنند همان چیزی است که آنان را مشابه سایر فرزندان خانواده می کنند و در عین حال همان چیزی هستند که هر فرزندی را هم منحصر به فرد می سازند. این ژنها از اسپرم مرد و تخمک زن که بوسیله دستگاه تناسلی مرد و زن تولید می شوند سرچشمه می گیرند. درک  دستگاه تناسلی مرد ، کاری که انجام می دهد و مشکلاتی که می تواند بر آن تاثیر بگذارند به فهم بهتر بهداشت و سلامتی تناسلی فرزند خودتان کمک می کند.

دستگاه تناسلی مردان چیست؟

اگر گونه ها دارای دو جنس می باشند. نر و ماده . هر جنس دارای دستگاه تناسلی منحصر به فرد خودش است. از نظر شکل و ساختمان با هم فرق دارند اما بطور ویژه ای برای تولید ، تغذیه و انتقال تخمک یا اسپرم طراحی می شوند. مرد برخلاف زن که از اندامهای جنسی اش کاملاً در داخل لگن قرار دارد، دارای اندامهای تناسلی است که هم در داخل و هم در خارج لگن قرار دارد. اندامهای تناسلی مرد عبارتند از

بیضه ها • سیستم لوله‌ای که از اپیدیدیم و لوله منی تشکیل می شود. • غدد جانبی که شامل کیسه های منی و غده پروستات می شود. • آلت تناسلی

در فردی که به بلوغ جنسی رسیده است دو بیضه‌ میلیونها اسپرم ظریف را تولید و ذخیره می کنند. بیضه ها بیضی شکل هستند و حدود ۵ سانتی متر از نظر طولی و ۳ سانتی متر) از نظر قطر رشد می کنند. همچنین هورمونهای مردانه از جمله تستوسترون توسط بیضه‌ها تولید می‌گردد. تستوسترون بخش مهمی از بلوغ پسران می باشد و در زمان بلوغ بیضه ها تستوسترون بیشتری تولید می کنند.

تستوستون هورمونی است که باعث بم شدن صدای پسران ، بزرگتر شدن عضلات و رویش موی صورت و بدن و نیز تحریک تولید اسپرم می گردد. در کنار بیضه ها ، اپیدیدیم و لوله منی وجود دارد که سیستم مجرایی اندامهای تناسلی مرد را می سازد. لوله منی لوله عضلانی است که از کنار بیضه ها به طرف بالا پیش می‌رود. و مایع حاوی اسپرم به نام منی را منتقل می کند.

اپیدیدیم مجموعه ای لوله مارپیچی است که به لوله منی منتهی می‌گردد. اپیدیدیم و بیضه ها در ساختمان کیسه شکلی خارج از آلت تناسلی به نام کیسه بیضه آویزان است. این کیسه پوستی به تنظیم درجه حرارت بیضه ها کمک می کند که لازم است به منظور تولید اسپرم خنک تر از درجه حرارت بدن نگهداشته شود. اندازه کیسه بیضه بمنظور حفظ درجه حرارت مناسب تغییر می یابد. وقتی پسری سردش باشد کیسه بیضه چروکیده می شود و برای حفظ حرارت بدن تنگ تر می شود . وقتی گرمش باشد کیسه بیضه بزرگتر و نرم تر می شود تا حرارت اضافی را خارج کند. این کار بدون اینکه فرد مجبور باشد بدان فکر کند صورت می گیرد.

مغز و سیستم عصبی این راهنمایی را برای تغییر دادن اندازه به کیسه بیضه می دهند. غدد جانبی از جمله کیسه های منی و غده پروستات مایعاتی می سازند که سیستم مجرایی را چرب و اسپرم را تغذیه می کنند. کیسه های منی ساختمانی کیسه ای شکل هستند که به لوله منی در یک طرف مثانه متصل می باشند. غده پروستات که از بخش های منی را می سازد مجاری خروجی منی وسط مجرای ادراری دقیقاً زیر مثانه را احاطه می کند. مجرای ادراری کانالی است که منی را به خارج از طریق آلت تناسلی حمل می کند.

مجرای ادراری بخشی از سیستم ادراری هم است چون کانالی نیز است که از طریق آن ، ادرار عبور می کند. وقتی مثانه را ترک و از بدن دفع می شود. آلت تناسلی در واقع از ۲ بخش تشکیل می شود : تنه و سر. در انتهای سر آلت  سوراخ کوچکی یا روزنه‌ای وجود دارد که محل خروج منی و ادرار از طریق مجرای ادراری می باشد. داخل آلت تناسلی از بافت اسفنجی تشکیل می شود که می تواند منقبض و منبسط گردد.

منبع: اکسیر

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه گیری طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک