post_image

بیماری دیابت مشکلات بسیاری را از جمله عفونت های کلیه و مثانه و بی اختیاری ادرار برای مبتلایان ایجاد می کند و همچنین احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهد. بیماری دیابت همه اعصاب و عروق فرد بیمار را در برمی گیرد و می تواند مشکلات بسیاری را برای هر کدام از اعضای بدن ایجاد کند.

کلیه و مثانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در صورت عدم کاهش قند خون و معالجه،امکان نارسایی در آنها وجود دارد. ممکن است مثانه بیش از حدمعمول دچار انقباض شود که در این صورت فرد احساس می کند ادرارش به طور کامل تخلیه نشده است و به این بیماری اصطلاحا مثانه عصبی گفته می شود.

از دیگر مشکلات مثانه در افراد دیابتی،فلج مثانه یا عدم انقباض آن است که بی اختیاری ادرار را به دنبال دارد. اگر ادرار موجود در مثانه به طورکامل تخلیه نشود؛احتمال عفونت مثانه نیز وجود دارد از این رو بیماران دیابتی درصورت احساس هرگونه مشکلی دراین زمینه،باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کند.

تحقیقات انجام شده درایران نشان می دهد احتمال تشکیل سنگ کلیه درافراد دیابتی و مبتلا به فشار خون بیشتر از افراد عادی است و همچنین این بیماری عوارض و خطرات بیشتری را برای دیابتی ها ایجاد می کند. بیماران دیابتی برای پیشگیری از این مشکلات و عفونت های مکرر کلیه و مجاری ادرار،باید هرسال جهت انجام تست های فعالیت کلیه به پزشک مراجعه کنند و با کنترل قند خون خود،آسیب های این بیماری را به بدن به حداقل برسانند.

منبع: سلامت نیوز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک