درمان سنگ کلیه

هنگام عبور سنگ ،درمان بسته به شدت درد شامل تسکین آن با مسکن ها یا دارو های مخدر است . برای تسهیل عبور سنگ مقادیر زیادی مایعات باید مصرف شود . اگر سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر کرده باشد ، ممکن است تحت بیهو شی و با عبور سیستوسکوپ از حالب و به دام انداختن سنگ آن را خارج کرد. اگر سنگ آنقدر بزرگ باشد که نتواند از حالب عبور کند ، ممکن است برداشتن آن از طریق جراحی ضرورت یابد. اخیرا سنگ شکنی با نیروی امواج برای خرد کردن سنگهایی که در کلیه قرار دارند ، رواج یافته است این دستگاه امواج پر قدرت صوتی ایجاد می کنند و آنها را روی سنگ کلیه متمرکز می کنند .وقتی آنها با سنگ بر خورد می کنند ، آن را به ذرات کوچکی که قادرند از حالب عبور کنند  ،می شکنند.

همه سنگ ها نیاز به درمان ندارند.زمانی که سنگ باعث ناراحتی شود و یا دفع نشود نیاز به درمان دارد.اگر سنگ حالب یا کلیه شما علامتی نداشته باشدممکن است درمانی نیاز نباشد .پزشک شما یک برنامه مشخص مراجعه به شما داده تا از نظر بدتر نشدن وضعیت سنگ شما کنترل شوید.اگر سنگ شما در حال دفع باشد داروهایی برای راحت تر شدن دفع سنگ برای شما تجویز می شود.

درمان محافظه کارانه

اکثر سنگ های کلیه و حالب از ادرار دفع می شوند. دفع سنگ بسته به سایز و محل سنگ مدتی طول می کشد. در زمان دفع سنگ ممکن است کولیک کلیوی داشته باشید. در کل هر چه سنگ به مثانه نزدیک تر و اندازه آن کوچکتر  باشد  شانس دفع سنگ  بیشتر است.

درمان دارویی دفع سنگ

پزشک شما در زمان دفع سنگ به شما داروهایی می دهد که درد شما را  کمتر و دفع سنگ سریعتر انجام شود که این روش در دفع سنگ های حالب موثرتر است. در این مدت شما باید به فواصل معین توسط پزشکتان جهت بررسی نحوه دفع سنگ و کارکرد کلیه چک شوید.

درمان فعال سنگ

سنگ کلیه و حالب زمانی که باعث علائم شوند نیاز به درمان دارند. روشهایی جهت خارج کردن سنگ وجود دارد :

سنگ شکن برون اندامی ESWL    در این روش سنگ توسط دستگاه سنگ شکن از طریق امواج صوتی شکسته می شود و تکه های سنگ از طریق ادرار در عرض چند روز تا چند هفته دفع می شوند.

سنگ شکن برون اندامی TUL   در این روش بیهوشی عمومی یا موضعی دریافت می کنید و جراح با استفاده از اندوسکوپ با قطر کم وارد مثانه یا حالب شده و سنگ را شکسته و خارج می کند. موفقیت این عمل بالا و عوارض ان کم می باشد ( معمولا این روش دراین مرکز استفاده می شود ) . عمل جراحی خارج کردن سنگ از طریق پوست PCNL  این روش جراحی خارج کردن سنگ کلیه به طور مستقیم  از طریق پوست می باشد.

عمل جراحی باز

برای سنگهایی که با عمل PCNL  قابل رفع شدن نیستند فایده این عمل این است که سنگ به هر علتی که نتوان با روش قبل خارج کرد مثلا : سایز بزرگ در یک مرحله از کلیه خارج می شود .

جلوگیری از عود سنگ کلیه 

افرادی که سنگ کلیه و حالب دارند ممکن است در آینده باز هم سنگ بسازند. بعد از دفع  یا خارج کردن سنگ پزشک شما شانس عود سنگ را مشخص می کند. در این مورد بایستی نوع سنگ شما مشخص شود. علاوه بر آن نتایج آزمایشات خون و ادرار قبل از شروع درمان بررسی می شوند. اگر شانس عود سنگ شما کم باشد تغییرات عادتهای  زندگی برای کاهش عود سنگ کافی می باشد. پیشنهادات زیر در بزرگسالان توصیه می شود:

زیاد بنوشید .  روزانه ۲٫۵ تا ۳ لیتر آب معمولی بنوشید . حجم ادرار روزانه باید بین ۲ تا ۲٫۵ لیتر باشد رنگ ادرار شما باید شفاف باشد در صورتی که در آب و هوای گرم زندگی می کنید یا فعالیت ورزشی شما زیاد است مایعات بیشتری بنوشید

منبع:بیمارستان امیرالمومنین   تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک