post_image


مصرف روغن‌های سالم و گردو، میزان آنتی اکسیدان های خون را افزایش و میزان انسولین و التهاب‌ها را کاهش می‌دهد. برای همین احتمال پیشرفت سرطان را کاهش می‌دهند.


کاهش مصرف لبنیات، گوشت قرمز، سیب زمینی، نان، قند و افزایش مصرف گردو، روغن زیتون و غیره می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش دهد. مردهایی که از سرطان پروستات رنج می‌برند با ایجاد تغییرات ساده‌ی غذایی می‌توانند شانس زنده ماندن را بالا ببرند.

سرطان پروستات میلیون‌ها مرد را در سرتاسر جهان مبتلا کرده است. پیشرفت این بیماری به کندی صورت می‌گیرد اما بازگشت آن رایج است.در این بررسی‌های جدید ۴۵۷۷ مرد مبتلا به سرطان پروستات حضور داشتند.

محققان روی میزان مصرف چربی‌های اشباع شده، چربی‌های اشباع نشده‌ی مونو، چربی‌های اشباع نشده‌ی پُلی و چربی‌های ترانس این افراد بررسی‌هایی انجام دادند. اسیدهای چرب بر حسب ساختار شیمیایی آن‌ها انواع مختلفی دارند. چربی‌های غیر اشباع تأثیر خوبی روی سلامت قلب و عروق دارد اما چربی‌های اشباع شده و یا ترانس نتیجه عکسی بر جای می‌گذارند.کاهش مصرف لبنیات، گوشت قرمز، سیب زمینی، نان، قند و افزایش مصرف گردو، روغن زیتون و غیره می‌تواند خطر مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش دهددر طول این پژوهش بیش از ۱۰۰۰ نفر به دلایلی از قبیل بیماری‌های قلبی عروقی (۳۱ درصد)، سرطان پروستات (۲۱ درصد) و دیگر سرطان‌ها (۲۱ درصد) جان خود را از دست دادند.

در بین شرکت کننده ها گروهی مصرف روغن‌های گیاهی سالم را جایگزین ۱۰ درصد کالری‌های روزانه‌شان که از طریق مصرف قند و غلات و سیب زمینی تأمین می‌شد کردند. مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات در بین این افراد به میزان ۲۹ درصد کاهش یافت. مصرف یک قاشق غذاخوری روغن زیتون نیز خطر این بیماری را به میزان ۲۹ درصد و خطر مرگ و میر ناشی از آن را ۱۳ درصد کاهش داد.

از این گذشته مصرف روزانه ۲۸ گرم گردو نیز خطر مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات و دلایل دیگر را به ترتیب به میزان ۱۸ و ۱۱ درصد کاهش داد. اما در عوض مرگ و میر آقایانی که بعد از تشخصی بیماریشان چربی‌های حیوانی را جایگزین گلوسیدها کرده بودند به میزان ۳۰ درصد افزایش داشت. این خطر برای چربی‌های ترانس ۲۵ درصد تخمین زده شد. روغن‌های سالم و گردو، میزان آنتی اکسیدان های خون را افزایش و میزان انسولین و التهاب‌ها را کاهش می‌دهد. برای همین احتمال پیشرفت سرطان را کاهش می‌دهند. برای همین به همه‌ی افراد به خصوص مردها توصیه میشود که روغن‌های گیاهی مفید مانند روغن دانه‌ی کتان، کلزا، روغن زیتون و غیره و همچنین گردو را دریابند.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک