روش جراحی بینی

عمل جراحی زیبایی‌ بینی‌ میتواند به روش بسته یا باز انجام شود. روش بسته قدمت بیشتری دارد و از سالهای دور که جراحی بینی‌ متداول شد روش تمامی‌ جراحان بود. به تدریج و از حدود ۵۰ سال پیش روش جراحی باز معرفی‌ شده و گروهی از جراحان به آن متمایل شدند.
انتخاب این روشها به سلیقه و تجربه جراح بینی بستگی دارد، گرچه در پاره ای از موارد اکثر آنها روش باز را ترجیح میدهند.
در روش بسته تمام مراحل جراحی از داخل سوراخهای بینی انجام می شود و تمام برش‌ها در داخل بینی‌ است و معمولا جراح با یک دست پوست را بالا نگه داشته و با دست دیگر جراحی می کند .
در روش باز، که برخی آن را رینوپلاستی نوین می نامند برش کوچکی به شکل w یا پله ای در ناحیه کولاملا ( ستون بین دو سوراخ بینی، دیواره بین دو سوراخ بینی‌ ) داده می شود تا جای آن باقی نماند؛ البته نباید برش هایی‌ را که در کنار پره ها برای کوچک کردن سوراخ های بینی‌ انجام می شود با روش باز اشتباه گرفت، چون برای اصلاح سوراخهای بینی در هر دو روش این برش ها داده میشود. پس از آن پوست روی بینی کاملا بالا زده شده و دسترسی کامل و دو دستی و دید دو چشمی به تمام اجزای بینی حاصل می گردد . معمولا کمک جراح پوست را بالا نگه داشته و جراح با هر دو دست خود کار می کند و لذا توانایی وی در انجام مانورهای خاص روی بینی بیشتر خواهد بود . این روش خصوصا در جراحی های مشکل با مسائل پیچیده همچون بینیهای پیچ خورده و یا با عدم تقارن شدید یا بیماران با ناهنجاری ‌های مادر زادی مثل لب شکری و باز سازی بینی های آسیب دیده استفاده می شود. پس از اتمام جراحی پوست به محل اصلی خود برگردانده شده و با کمک اسپلینت (Splint) ساختمان بینی محافظت می گردد.

poligon-rinoplasti

مزایای روش جراحی بسته بینی

۱- برش پوستی‌ در ناحیه کلوملا را ندارد.
۲- زمان عمل کوتاه تر است.
۳- تورم بعد از عمل کمتر است.
مزایای روش باز جراحی بینی
۱- دید بهتر جراح عمل بینی
۲- توانایی برای انجام عمل در بینی‌‌های مشکل
۳- سهولت در گذاشتن گرفت ‌های غضروفی و استخوانی یا پروتز ها
۴- قابلیت یادگیری آسان تر

معایب روش باز

یکی‌ برش پوستی‌ در ناحیه کالوملاست. البته در دست جراح بینی  باتجربه پس از مدتی‌ محل این برش به سختی دیده میشود.
اشکال دیگر آن تورم بیشتر است که گاهی بخصوص در بینی ‌‌های گوشتی تا یک سال هم باقی‌ میماند ولی‌ اگر بیمار قبل از عمل کاملا توجیه شود این نیز مشکلی‌ ایجاد نمیکند.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی)

این بیماران حدودا تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و بستری می مانند و به دلیل داروهای بیهوشی حرکات معده و روده کند است و چناچه شما چیزی میل کنید باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود. حدودا ۶ ساعت بعد از عمل ابتدا کمی آب می آشامید اگر چنانچه مشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید .۵-۶ ساعت بعد از عمل که مریض هوشیاری کامل بدست اورد و تحمل مصرف مایعات داشت مرخص می شود. از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید و از روز سوم به بعد هر چه خواستید می توانید میل کنید.

- باید تا۷۲- ۴۸ ساعت از کمپرس سرد متناوب روی گونه ها و اطراف بینی استفاده کنید. این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد.

- دراز کشیدن بعد از عمل باعث تورم بینی شما می شود لذا سعی کنید بعد از عمل فقط در حد معمول دراز بکشید.

- از روز سوم به بعد کارهای سبک مثل کارهای سبک منزل، کارهای اداری، کار با کامپیوتر و… بلامانع است.

- یک هفته بعد از عمل جهت برداشتن آتل سیلیکونی روی بینی به مطب مراجعه خواهید کرد در مواردی که بینی به روش بسته عمل شده باشد جهت خارج نمودن مش داخل بینی ۴۸ ساعت بعد از عمل بایستی مراجعه نمایید.. باید مراقب باشید در طی این مدت پانسمان روی بینی شما خیس نشود لذا برای استحمام باید به وسیله دوش دستی از گردن به پایین را بشویید و بعد بخوابید تا شخص دیگری موهای شما را بشوید بدون اینکه پانسمان شما خیس شود.

- جهت تسکین درد بعد از عمل فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه به عنوان مسکن استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید.

- درد، کبودی و خونریزی بعد از عمل به فاکتورهای متعددی وابسته است. یکی دو روز اول ممکن است کمی کبودی داشته باشند ولی معمولا تا روز برداشتن سیلیکون که حدود روز ششم بعد از عمل است کبودی برطرف شده است..

- بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی گذاشته می شود که چنانچه خونابه ای از بینی شما خارج شود توسط این گاز جذب شود. بهتر است که پانسمان را در صورت خونی شدن تعویض کنید اما پانسمان روی بینی را دست نزنید..

- تا وقتیکه آتل را بر نداشته ایم باید از لباسهایی استفاده کنید که از جلو توسط دگمه یا زیپ باز می شوند و برای پوشیدن آن لازم نباشد از روی سر کشیده شوند.

- یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی به مطب مراجعه نمایید و تا سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب مراجعه خواهید داشت . مراجعات بعدی شما یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود..

عمل جراحی مجدد بینی Secondary Rhinoplasty

این عمل جراحی معمولاً در تعریف عامه مردم به عمل ترمیمی یا روتوش بینی شهرت دارد.
به طور کلی باید گفت که در یک سال اول بعد از عمل جراحی بینی، اصلاً به صلاح نیست که عمل دوم انجام شود و باید حتماً صبر و حوصله داشت تا نتیجه نهایی بینی مشخص شده و سپس اشکالات تصحیح شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)