post_image

زگیل‏ ناحیه تناسلی مشکل شایع و نگران کننده‏ای است. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در جهان است که به آن HPV نیز می گویند.حدود ۲۴ میلیون آمریکایی به نوع ویروس آلـوده هستند و سالانه ۵/۵میلیون مورد جدید در آمریکا گزارش می شود. زگیل‏های تناسلی در زنان ممکن است، داخل گردن رحم یا داخل راست روده را گرفتار کنند و باید در این زمینه مردم را آگاه کرد.

ویروس‏هایی که باعث به وجود آمدن زگیل می‏شوند مربوط به خانواده‏ای از ویروس‏ها بنام پاپیلوما هستند. که درحال حاضرحدود ۶۰ نوع از آن شناسایی شده که تنها بعضی ازآنها منجر به زگیل پوستی می گردند. حدود یک سوم ازانواع HPV ازطریق مقاربت جنسی  گسترش می یابد. دوره ی کمون این بیماری۱تا۲۰ماه است. ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد. زگیل‏ ناحیه تناسلی مشکل شایع و نگران کننده‏ای در افراد بالغ به شمار می‏روند و اکثراً کوچک و صاف هستند، ولی می‏توانند باریک و بلند هم باشند.
سطح این زگیل‌ها نرم بوده و بر خلاف بقیه زگیل‏ها زبر و پوسته‏ پوسته نیستند. ویروس‏هایی که عامل زگیل‏های تناسلی هستند به ندرت باعث زگیل‏های دست یا پا می‏شوند. زگیل‏های تناسلی با سرطان‏های ناحیه تناسلی مرتبط هستند و می‌توانند، باعث بروز سرطان دهانه رحم ‌شود. معمولاً درمان زگیل‏های تناسلی از همه موارد دیگر زگیل مشکل‏تر است. درمان دارویی وجود ندارد و بهترین درمان فریز کردن با نیتروژن است.

متأسفانه با افزایش موارد این بیماری مواجه هستیم اما به علت محدودیت‌های فرهنگی متأسفانه امکان اطلاع رسانی مناسب در این زمنیه وجود ندارد در حالی که لازم است هشدارها و آگاهی های لازم در این زمینه به مردم داده شود تا از انتشار این بیماریهای واگیر در جامعه جلوگیری شود.

منبع: پرشین وی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک