post_image

پیشگیری از سرطان بیضه

هیچ یک از عوامل خطر سرطان بیضه قابل پیشگیری نیستند، چون از بدو تولد وجود دارند؛ ولی از طرفی بسیاری از افراد مبتلا به سرطان بیضه هیچ عامل خطری ندارند به همین دلیل راهی برای جلوگیری از ابتلا به این سرطان وجود ندارد. فقط اکیدا توصیه می شود که نهان بیضگی پسربچه ها در همان اوان کودکی درمان گردد و فردی نیز که سابقه خانوادگی سرطان بیضه دارد مرتبا بیضه های خود را معاینه و در صورت لمس توده سریعا به پزشک مراجعه نماید.

علائم سرطان بیضه

بسیاری از سرطان های بیضه در مراحل اولیه شناخته می شوند. اکثر موارد اولین علامت لمس یک توده در بیضه است، ولی بعضی از سرطان های بیضه تا مراحل بسیار پیشرفته نیز هیچ علامتی و نشانه ای ندارند. گاهی سرطان بیضه در طی چکاپ سالیانه و یا در طی بررسی های مربوط به ناباروری یافت می شود. افرادی که مراقب سلامتی خود هستند و مرتبا برای چکاپ دوره ای مراجعه می کنند، بهتر است از پزشک خود بخواهند معاینه صحیح بیضه به خود فرد آموزش داده شود.

لمس توده، تورم و درد نشانه های اصلی هستند. از هر ۱۰مورد سرطان در ۹ مورد توده ای در بیضه لمس می شود. این توده معمولا بدون درد است و فقط ناراحتی خفیفی ایجاد می کند. گاهی ممکن است بیضه فرد بزرگ و یا متورم و یا سنگینی و دردی در ناحیه ژنیتال و یا اسکروتوم احساس گردد. علائم دیگری که کمتر شایعند عبارتند از: رشد و تورم دردناک پستان ها، کاهش میل جنسی، رشد موهای صورت و بدن در پسران جوان (قبل از سن بلوغ). علل شایع این علائم آسیب و یا عفونت بیضه است و تنها بعد از رد شدن علل فوق احتمال وجود سرطان مطرح می گردد.

تشخیص سرطان بیضه

وقتی به پزشک مراجعه می کنید شرح حال کاملی از شما گرفته می شود و به طور کامل معاینه می شوید. پزشک بیضه ها رااز نظر وجود تورم، درد ،توده و یا بزرگ شدن غدد لنفاوی بررسی می نماید. در صورت لمس توده و شک به سرطان، سونوگرافی بیضه درخواست می گردد. سونوگرافی به پزشک کمک می کند که اطلاعاتی در مورد جامد بودن توده و یا محتوی مایع بودن آن کسب نماید. سونوگرافی هیچ درد و ناراحتی ایجاد نمی کند؛ شما روی تخت دراز می کشید، ناحیه اسکروتوم و بیضه برهنه می شود و قدری ژل روی بیضه مالیده می شود و پروب دستگاه روی بیضه قرار می گیرد. علاوه برآن آزمایشات خون هم درخواست می گردد. وجود مارکرهای سرطانی (LDH ,βHCG αFP) به تشخیص بیماری و یا تشخیص موارد عود کمک می کند.

در بعضی از سرطان ها، با جراحی بیضه درگیر به طور کامل برداشته می شود و برای بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شودتا نوع دقیق سرطان با جزئیات تعیین گردد. بندرت در بعضی از سرطان ها ابتدا از بیضه نمونه گرفته می شود و در صورت نیاز عمل جراحی انجام می شود.

عکس قفسه سینه و سی تی اسکن برای بررسی متاستاز و یا گسترش تومور به سایر نقاط بدن استفاده می شود. در صورت شک به درگیر شدن ستون مهره ها و یا مغز و یا برای تعیین مرحله بیماری، ام.آر.آی درخواست می گردد. گاهی برای بررسی وجود متاستاز به غدد لنفاوی و یا وجود تومور فعال در اسکار (جای باقیمانده) تومور قبلی از نوعی اسکن به نام اسکن PET استفاده می گردد.

تشخیص مرحله سرطان بیضه

با استفاده از این روش های تشخیصی مرحله سرطان تعیین می گردد. تعیین مرحله سرطان برای انتخاب نوع درمان و تعیین امکان متاستاز و یا بررسی امکان بهبودی کامل بسیار لازم است.

در مرحله ۰ : سرطان فقط در همان محل است و هیچ گسترشی ندارد حتی به بافتهای عمقی تر.

در مرحله۱: غدد لنفاوی ناحیه را درگیر نکرده و تست های خونی نیز طبیعی است.

در مرحله۲: سرطان به غدد لنفاوی همان ناحیه گسترش یافته است ولی غدد لنفاوی سایر نقاط را درگیر نکرده است.

در مرحله ۳: سرطان به غدد لنفاوی دوردست و یا سایر ارگان های بدن گسترش یافته است.

منبع: سایت دکتر محسن هاشمی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک