بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

کوچک شدن آلت تناسلی(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

سرطان بیضه چیست؟

رشد غیرطبیعی سلول‌های بیضه را سرطان بیضه مینامیم.سرطان بیضه غیرشایع هستند و فقط ۱ تا۲درصد سرطانهای بدخیم مردان را تشکیل می‌دهند. سرطان بیضه در مردان در سنین ۲۵ تا ۳۴ سالگی، شایع‌ترین سرطان است. سرطان بیضه در سمت راست کمی شایع‌تر از سمت چپ است خیلی کم پیش می آید سرطان بیضه دوطرفه باشد.‌
سرطان از بیماریهایی است که نام آن نیز ایجاد دلهره میکند.سرطان انواع و اقسام مختلفی دارد که می‌تواند هرجایی از بدن را مبتلا کند.هر نوعی از سرطان در سنی شایع است والبته راههای تشخیص و درمان مخصوص به خود. ولی در کل تشخیص سریع سرطان می‌تواند سیر بیماری و روند درمان را کاملا تحت تاثیر قرار دهد.

عوامل خطر سرطان بیضه

علت سرطان بیضه بصورت کامل مشخص نیست ولی از جمله مهم‌ترین عوامل موِثر، عدم نزول بیضه به محل طبیعی خود در کیسه اسکروتوم (کیسه بیضه) است. در حالت طبیعی بیضه‌ها در دوره جنینی در داخل شکم تشکیل می‌شوند و سپس مسیر خود را به سمت کیسه بیضه طی کرده و داخل آن قرار می‌گیرند، به طور‌ی‌که وقتی نوزاد به دنیا می‌آید، بیضه‌ها در حین معاینه باید داخل کیسه بیضه باشند. اهمیت این موضوع به خاطر این است که درجه حرارت اسکروتوم یا کیسه بیضه حدود ۱ درجه سانتی‌گراد سردتر از درجه حرارت بدن است و سلول‌های حساس اسپرم‌ساز را در دمای خنک‌تر نگه می‌دارد. اگر بیضه‌ها داخل شکم باقی بمانند، به علت دمای بالاتر، سلول‌های اسپرم‌ساز از بین رفته و علاوه بر ناباروری می‌توانند باعث ایجاد تغییر در سلول‌ها شوند! به همین علت برای جلوگیری از خطرات بدخیمی، اگر بیضه‌ها تا سن ۱ سالگی به داخل کیسه بیضه پایین نیایند، باید این کار با عمل جراحی انجام شود.
نژاد هم در ابتلا‌ به سرطان بیضه موِثر است و مردان سفیدپوست نسبت به مردان سیاه‌پوست در معرض خطر بالاتری هستند. کسانی که پدر یا برادر آنها به این بیماری مبتلا شده‌اند باید احتیاط بیشتری داشته باشند چون این عوامل شانس ابتلا به سرطان بیضه را بالا می‌برند.

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

کوچک شدن آلت تناسلی(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک