scaling-300x245

چرا باید جرم گیری کرد ؟

از آنجا که تشکیل جرم و بیماری لثه روندی آهسته و بدون درد دارد ، به طور معمول بیمار در ابتدا متوجه از بین رفتن تدریجی لثه خود نمی گردد ، چون جرم نواحیی که لثه و استخوان تحلیل رفته و روی ریشه عریان شده است ، را پر نموده است . پس از جرم گیری و برداشتن جرم در این نواحی ، بیمار تازه متوجه این مسئله می شود ، در این حالت تصور بیمار این است که این تحلیل و از بین رفتن لثه و استخوان زیرین آن به علت انجام جرم گیری است ، در صورتی که وجود جرم و عدم انجام جرم گیری به موقع ، باعث تحلیل لثه و استخوان زیرین شده است و متعاقب این تحلیل لثه و استخوان شاهد بروز مشکلاتی چون فاصله پیدا کردن دندان ها با یکدیگر ، حساس شدن دندان به سرما و گرما به علت عریان ماندن سطح ریشه دندان که قبلاً توسط لثه و استخوان پوشیده شده بود ، می شود.

بیماری لثه چیست ؟

بیماری است که لثه و ساختمان های نگهدارنده دندان را درگیر می کند . در این حالت لثه ها قرمز و متورم شده و به راحتی دچار خونریزی می شود که به آن ژنژیویت گفته می شود . اگر بیماری در این مرحله درمان نشود می تواند اثرات غیرقابل برگشت و جبران ناپذیری بر روی لثه و استخوان ناحیه ایجاد کند که به بیماری در این حالت پریودونتیت می گویند . در این حالت لثه از دندان جدا شده و شیاری در این ناحیه به وجود می آید که پاکِت نامیده می شود . در این مرحله پاکِت از چرک و عفونت انباشته می شود . در این موقع لثه و استخوان اطراف دندان به علت بیماری لثه تحلیل رفته و مقداری از ریشه دندان که بافت آن به علت ساختمان خاص مانند مینای پوشاننده تاج دندان ، صاف و صیقلی نیست و به راحتی با مسواک زدن تمیز نمی شود، در دهان پدیدار می شود.اگر بیماری پیشرفت کند، به علت از دست رفتن استخوان نگهدارنده دندان، دندانها لق شده و بایستی کشیده شوند .

علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟

دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق بسیار حساستر می‌باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند و یا به عبارت دیگر جلوی حس دندان را می‌گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می‌گردد، ضمناً بر اثر وجود جرم لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری دندان التهاب آن فروکش می‌کند لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً آماس لثه وجود داشته در دهان دیده می‌شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می‌گردد. حساس شدن به سرما را می‌توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه و غالباً بوجود نیامده و در صورت ایجاد، گذرا و موقتی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

آیا هر تغییر رنگی در سطح دندان ها جرم هست؟

یکسری از تغییر رنگها بر روی دندان در واقع پوسیدگی هائی هستند که معمولا به صورت سیاه رنگ بر روی دندان مشاهده میشود و در حالت های پیشرفته به صورت حفره در میایند و در نهایت با پیشرفت پوسیدگی دندان درد شروع دندان شروع می شود.

یک راه تشخیص قطعی این تغییر رنگها این است که در پوسیدگی ها بر روی دندان حفره ایجاد میشود بر خلاف جرم که معمولا بر روی دندان می نشیند و حجم اضافی را اشغال میکند یکسری از تغییر رنگها در ساختمان خود دندان وجود دارند و معمولا این تغییر رنگها دائمی بوده و با جرم گیری پاک نمی شود و در ضمن با تراش آن معمولا زیر آن هم همین لکه ها را دارد و این تغییر رنگها یا ناشی از مصرف دارو در زمان رشد جوانه دندان است و یا ناشی از نقص تکاملی دندان ها و کمبود املاح مختلف در زمان تشکیل دندان و یا ناشی از افزایش فلوراید آب مصرفی می باشد .
نوع سوم تغییر رنگها ناشی از موادی است که به طور معمول مصرف میکنیم و رسوباتی که بر روی دندان تشکیل میشود . این رسوبات یا به صورت رنگدانه یا استین هستند و یا به صورت جرم که بحث اصلی ما را تشکیل میدهد. این جرم ها بخوبی با جرم گیری پاک میشود و همین جرم ها هستند که لثه را تخریب کرده و در نهایت باعث شل شدن دندانها میشود بدون اینکه خود دندان مشکلی داشته باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)