midpic

شستشوی منظم پوست و مو و استفاده از وسایل شخصی مانع از بروز بیماری‌های مختلف پوستی در انسان می‌شود. افراد باید در همه دوران زندگی خود از پوست و موی خود مراقبت کنند زیرا مراقبت مناسب از این دو بخش، مانع از بروز پیری زود رس و ایجاد چین و چروک پوست و ریزش مو در افراد می‌شود.

در ضمن ،رعایت بهداشت و شستشوی مرتب پوست و مو ، مانع از ابتلا به بیماری‌های عفونی و یا انواع بیماری‌های انگلی ، میکروبی یا ویروسی پوستی در انسان می‌شود.به علاوه در خصوص  اهمیت رعایت بهداشت در محل‌های عمومی از جمله استخرهای شنا باید  گفت که افراد پیش از وارد شدن در آب استخر، باید با صابون یا شامپو بدن خود را شستشو دهند و این عمل را پس از خروج از استخر شنا نیز تکرار کنند . البته همراه داشتن وسایل شخصی هنگام مراجعه به استخرها اهمیت زیادی داشته و قرار دادن وسایل شخصی روی زمین یا اختلاط آن ها با وسایل دیگران از جمله رفتارهای غیربهداشتی افراد است که  می تواند سلامت پوست و موی انسان را به مخاطره اندازد.همچنین افرادی که پوست خشک دارند باید از صابون‌های کرمدار با ‪ PHخنثی یا اسیدی استفاده کنند زیرا استفاده از صابون‌های قلیایی یا شستشوی بیش از حد پوست، خشکی پوست آنان را تشدید خواهد کرد.

استفاده از لوسیون‌ها یا کرم‌های مرطوب‌کننده را برای پوست‌های خشک الزامی است و افرادی که پوست‌های خشک دارند نباید لباس‌های خشن بپوشند یا از لباس زیر مشکی استفاده کنند زیرا این البسه می تواند در این افراد تولید حساسیت، خارش و در نهایت لک‌های ماندگار پوستی کند.

همچنین در مورد استفاده از وسایل آرایشی باید یاد آوری کنیم که براساس آمارهای مراکز تحقیقاتی، شایع‌ترین حساسیت‌های پوستی بخاطر استفاده از وسایل آرایشی است که می‌تواند خارش، قرمزی، حساسیت و حتی پوسته، پوسته شدن، پوست بدن انسان را به همراه داشته باشد و افراد ضمن رعایت بهداشت، در صورت بروز هر نوع مشکل پوستی در این مورد باید  به متخصص پوست و مو مراجعه کنند.

 فراموش نکنید برای استفاده کردن از انواع لوازم و کرم‌های آرایشی باید به نشانه‌های معتبر و تاریخ مصرف آن توجه کرد. ضمن این که افرادی که پوستی مستعد برای رشد اکنه یا جوش دارند نباید از کرم‌های چرب استفاده کنند.

استفاده زیاد از سشوار و برس عامل مهمی در خشکی مو و نابودی ریشه مو محسوب می شوندو نباید موقع جمع کردن مو از گیره‌ها یا کش هایی استفاده کرد که مو را به شدت کشیده و آن را سست کند.درکنار رعایت تمامی این موارد، داشتن یک رژیم غذایی خوب و متعادل  از مهم‌ترین عوامل داشتن پوست و موی خوب به شمار آمده و اگر فرد برای تعادل وزن از برنامه غذایی و رژیم خاصی استفاده می‌کند باید به طور همزمان برای حفظ شادابی و سلامتی پوست و مو ، حبوبات ، میوه و سبزیجات مصرف کند تا ویتامین‌ها و پروتیین های مورد نیاز بدن او تامین شود. سبزیجات و میوه جات رنگ دار مثل گوجه فرنگی، مرکبات و انواع توت‌ها حاوی ویتامین بیشتری هستند که در حفظ جوانی و شادابی پوست و مو بسیارموثر است

توصیه های مهم

۱-سعی کنید که در برنامه غذایی خود از سبزیجات و میوه های تازه بسیار استفاده شود وخوردن سبزیجاتی چون کرفس جعفری کاهو و اسفناج توصیه می شود. اسفناج جدا از تقویت غده های رنگینه ای مو منبع عظیم آهن می باشد که باعث تقویت استخوان و ناخن و مو می شود. ذکر این نکته ضروری است که اسفناج در حالت عادی در بدن دارای جذب بسیار پایینی می باشد وباید همراه آبلیمو ویا ماست خورده شود.

۲-بعد از استحمام اگر موهای شما پف می کند به جای استفاده از ژل ها که باعث خفه شدن مو می شود خودداری کرده و به جای آن از روغنهای مفید گیاهی استفاده کنید و البته به یاد داشته باشید که هیچ روغنی نباید بیش از ۳ساعت روی سر بماند وپس از آن باید با یک شامپوی خوب شسته شود.

۳-از حنا این گیاه مفید استفاده کنید وبه هیچ وجه خود حنا با شامپوهای حنا قابل مقایسه نیست. اگر از رنگ دادن حنا خوشتان نمی آید می توانید از پودر گل ختمی استفاده کنید که دیگر حنایتان رنگ نمی دهد به علاوه از خواص خود ختمی نیز بهره برده اید.

۴-شلتوک یا همان سبوس برنج گیاه ارزان قیمتی است که در هر عطاری یافت می شود. می توانید از دمکرده آن مانند چای استفاده کنید.

۵-از رسیدن گرد وخاک و دود به پوست و موهایتان جلوگیری کنید که دشمن سلامت پوست و موی شما هستند.

سعی کنید موهای خود را با شانه پلاستیکی شانه نکرده و بهترین شانه ، شانه چوبی می باشد در ضمن استفاده از سشوار نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود واگر مجبور به استفاده از آن هستید حتی الامکان از درجه بسیار گرم ان استفاده نکنید.به علاوه از شانه کردن مو در حمام خودداری شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)