post_image

مصرف ماءالشعیر باعث تشدید سنگ سازی کلیه می شود

 ماءالشعیر هیچ مزیتی نسبت به سایر مایعات ندارد و با وجود آن که مبتلایان به سنگ کلیه باید مایعات زیادی مصرف کنند اما به هیچ وجه نباید نوشابه هایی مانند ماء الشعیر بنوشند چون مصرف این مایعات باعث تشدید سنگ سازی کلیه می شود.

آب، بهترین مایع برای افزایش حجم ادرار مبتلایان به سنگ کلیه است. البته برخی بیماران حجم ادرار را با دارو یا دیورتیک هایی مانند برخی گیاهان مثل کاکل ذرت افزایش می دهند این در حالیست که اگر حجم ادرار بدون مصرف آب افزایش یابد تاثیری بر سلامت بدن ندارد.

نوشیدن مایعات برای مبتلایان به بیماریهای دیگر کلیوی مفید نیست، مصرف مایعات از جمله آب برای مبتلایان به دفع پروتئین زیان آور است و آنان به مقدار بسیار کم و در صورت احساس تشنگی شدید مجاز به نوشیدن آب هستند.

افرادی که مبتلا به بیماریهای کلیوی نیستند، مصرف مایعات برای آنان مفید است و این کار باعث پیشگیری از ابتلای آنان به بیماری سنگ کلیه می شود.

آب، بهترین مایع مصرفی برای افراد سالم است مصرف مایعات دیگر مانند نوشابه ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای این افراد شود. مایعاتی که به عنوان نوشابه مصرف می شوند، حاوی اگزالات هستند که زمینه ابتلا به سنگ کلیه را فراهم می کنند بنابراین بهتر است افراد از نوشابه هایی مانند نوشیدنی های گازدار و ماء الشعیر کمتر استفاده کنند چون قند بالای این نوشیدنی ها باعث افزایش قند خون و ابتلا به چاقی می شود.

 میزان مصرف آب افراد سالم به وضعیت شغلی آنان نیز بستگی دارد. به عنوان نمونه بدن ورزشکاران حرفه ای و افرادی که در محیط های گرم کار می کنند به مایعات بیشتری نیاز دارد.

حجم ادرار بهترین معیار برای تعیین میزان نیاز بدن به مایعات است لازم است افراد به رنگ ادرار خود توجه کنند. میزان مصرف آب هر فرد باید به اندازه ای باشد که رنگ ادرار او را شفاف کند. رنگ ادرار کسانی که آب کمی مصرف می کنند، شفاف نیست و هرچه قدر این رنگ تیره تر باشد به معنای کمتر مصرف شدن مایعات است.

منبع : بیتوته

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک