post_image

علایم سنگ مثانه

۱ـ حس شدید دفع ادرار
۲ـ تکرر ادرار
۳ـ سوزش حین ادرار کردن

علت سنگ مثانه

سنگهای مثانه اکثراً دراثر عدم دفع سنگهای حالب که وارد این عضو می شوند، شکل می گیرند. این سنگها در افرادی که مشکلات انسدادی درگردن مثانه (مثلاً بزرگی پروستات) یا مجرای ادرار دارند، بیشتر دیده می شوند.
همانطور که گفته شد، سنگهای مثانه در دنیای امروز در سرزمین های فقیر بخصوص هندوستان، اندونزی یا چین دیده می شود.
از طرف دیگر اگر در غذای روزانه میزان «فسفات و پروتیین» کم باشد، سنگ مثانه تشکیل می شود. درمناطق گرم دنیا به دلیل «کم آبی» و بخصوص «اسهال و استفراغ» این سنگها بیشتر تکوین می یابند.
هم اکنون تعداد زیادی از کودکان محروم درجهان سوم به سنگ مثانه مبتلایند. با عنایت به ساختار تشریحی ناحیه شرمگاهی درپسربچه ها، دفع سنگهای مثانه با اشکال روبروست. این خودچرایی شیوع فراوان این نوع سنگها را در پسربچه ها توجیه می کند.اصولاً دختر بچه ها کمتر دچار سنگ مثانه می شوند. اگردرخروجی مثانه به هردلیل (شایع ترین بزرگی پروستات است) انسداد وجود داشته باشد، سکون و ماندگاری ادرار زمینه ساز تشکیل سنگ درمثانه خواهد شد.در افرادی که دچار قطع نخاع می شوند، با عنایت به مشکلات ادراری، برای تخلیه مثانه بعضاً از لوله های مخصوصی موسوم به «فولی»  استفاده می شود. خود این لوله ها می توانند سبب تشکیل سنگ باشند. اگر در جراحی روی مثانه از نخ های غیرقابل جذب استفاده شود کم کم به مانند هسته یی سبب رسوب مواد و تشکیل سنگ می شوند.

علایم سنگ مثانه

علایم سنگ مثانه معمولاً در زمینه علت اصلی ظاهر می شوند. یعنی اگر سبب اصلی وجود انسداد در گردن مثانه (بزرگی پروستات) باشد، طبیعتاً علایم مربوط به این بزرگی نمایان خواهند بود.شاخص ترین علامت مثانه توقف ناگهانی جریان ادرار است، که دراثر قرارگیری ناگهانی سنگ درمسیر ادرار ایجاد می شود.

منبع : iransalamat

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک