سنگ مثانه

سنگ مثانه یکی از انواع سنگ‌های ادراری است که در مثانه تشکیل می‌شود یا سنگ‌هایی است که از کلیه خارج شده و وارد مثانه می‌شود.

سنگ مثانه بیشتر در مناطق گرمسیر شیوع دارد و علت آن ادرار غلیظ و کم است که باعث رسوب نمک‌های محلول در ادرار می‌شود. یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد سنگ‌های ادراری کمبود پروتئین در رژیم غذایی است.

رژیم غذایی مملو از هیدروکربن، موجب تولید اسیدوز ادراری می‌شود که موثر در تولید سنگ مثانه است. سنگ‌های مثانه نیز به لحاظ ترکیبات انواع گوناگون دارد. برخی از سنگ‌ها نیز ترکیبات مختلط دارند. شایع‌ترین آنها سنگ‌های با ترکیب اسید اوریک و اکسالات کلسیم است.

بیشتر سنگ‌ها در اطراف یک جسم خارجی تشکیل می‌شوند که در مورد نحوه ورود آنها به مثانه فرضیه‌های گوناگونی وجود دارد اما آنچه مسلم است این است که تولید اکثر این سنگ‌ها از کلیه آغاز می‌شود.

سنگ مثانه در صورت درشت بودن، باعث انسداد گردن مثانه می‌شوند.اگر سنگ مثانه خارج نشود و مدت زیادی در مثانه بماند موجب عفونت مثانه می‌شود. گاهی اوقات سنگ مثانه در گردن مثانه گیر کرده و باعث حبس ادرار می‌شود.در اکثر موارد مبتلایان به سنگ مثانه، دچار عفونت ادراری می‌شوند.

علایم سنگ مثانه

وقتی که سنگ از کلیه‌ها خارج شده و در حالب به طرف پایین حرکت می‌کند، به همان نسبت درد نیز به اندام‌های پایین‌تر مثل کشاله‌های ران‌ها منتقل می‌شود.

وقتی سنگ در مثانه باشد، بیمار در ناحیه بالای آلت احساس درد شدید می‌کند، ادرار بیمار کمرنگ شده و کم کم از مجرا خارج می‌شود. هنگام دفع ادرار نیز بیمار احساس درد و تیر کشیدن در مجرای ادرار می‌کند. گاهی ممکن است سنگ مثانه باعث بند آمدن پیش آب شود.

علائم تحریکی شدیدی درمثانه

۲ـ ادرار مکرر
۳ـ سوزش حین ادرار کردن
۴ـ سنگ مثانه

سنگهای مجاری ادراری و کلیه

از آنجایی که احتمال تشکیل سنگ های ادراری در مبتلایان به ضایعه نخاعی افزایش می یابد ، این افراد باید بیش مراقب سلامت کلیه های و مجاری ادراری خود باشند و در جهت رفع عوامل اقدام نمایند .

عوامل موثر در ایجاد سنگ های مجاری ادراری در مبتلایان به ضایعه نخاعی

•    دهیدراتاسیون معمولا” مبتلایان به ضایعه نخاعی برای اجتناب از دفع اد رار از نوشیدن آب حتی به مقدار معمول پرهیز می کنند .که این دامر از عوامل خطر زمینه ای در تشکیل سنگ می  باشد.خصوصا” اگر فرد سابقه فردی ویا خانوادگی در این مورد داشته باشد .
•    مثانه شل
•    بی تحرکی باعث آزاد شدن کلسیم از استخوان ها به جریان خون میگردد که نهایتا” باعث افزایش بار کلیوی میگردد
•    رژیم غذایی مبتلایان باید بدانند مصرف زیاد از حد کلسیم نه تنها کمکی به آنها نمی کند بلکه خطر تشکیل فرد را در افرادی که خصوصا” زمینه ژنتیکی دارند افزایش می دهد .ضمنا” مصرف بالای غذاهای غنی از اگزالات نیز میتواند خطر ساز باشد
•    دریافت بالای ویتامین B  به ویژه در افرادی که زمینه ژنتیکی دارند
•    برخی عوامل متابولیکی مانند هیپر پاراتیروئیدیسم – اسید اوریک بالا ونقص ژنتیکی در متابولیسم اسید آمینه سیستئین نیز خطر تشکیل سنگ را در تمام افراد افزایش می دهد.

دفع سنگ‌های ادراری با روغن بادام

همچنین روغن بادام دفع سنگ‌های ادراری را تسهیل می‌کند برای این کار باید سه قاشق سوپ‌خوری از مخلوط بادام شیرین و روغن گردو را بعد از هر وعده غذایی همراه با جوشانده‌ای که از جوشاندن ۲۰ گرم شیرین بیان و یک مشت کاه جو در یک ظرف آب تهیه شده، مصرف کرد.

با مصرف موارد گفته شده، اگر سنگ کلیه بزرگ نباشد، دفع آن تسهیل می‌شود. انجام چنین عملی در دفع سنگ کلیه مبتلایان به سنگ کلیه گزارش شده است.

روغن بادام شیرین در فرمول تعدادی از فرآورده‌های دارویی و زیبایی وارد می‌شود و هیچ زیانی ندارد.

 

منبع:تبیان قطره

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک