سوزش ادرار

سوزش ادرار

سوزش ادرار را جدی بگیرید

سوزش ادرار به خودی خود بیماری خاصی تلقی نمی شود، بلکه فقط یک علامت است و می تواند ناشی از بیماریهای مختلف باشد. وجود سوزش ادرار همیشه دلیل بر وجود عفونت ادراری نیست.

سوزش ادرار یکی از علائم مهم در عفونتهای کلیه و مجاری ادراری بوده و در هرجنس یا سنی نیازمند توجه ویژه ای است سوزش ادرار اغلب به علت عفونت در دستگاه ادراری تحتانی(مثانه) است که بعلت تماس ادرار با مخاط مثانه ملتهب، ایجاد میشود.در این حالت سوزش ادرار همراه با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است و آزمایش ادرار بدون کشت و یا آزمایشات خون برای تشخیص لازم بوده و دوره درمان آن نیز کوتاه مدت است.

 سوزش ادرار گاهی نیز به علت عفونت دستگاه ادراری فوقانی(کلیه ها) ممکن است رخ دهد که در این حالت علاوه بر علائم ذکر شده ،تب ،لرز،درد پهلو،حساسیت در لمس پهلوها،تهوع ،استفراغ و گاهی دفع خون در ادرار نیز دیده می شود.بیمار در این حالت بایدسریعا” به پزشک مراجعه کند واقدامات تشخیصی از قبیل آزمایش کشت ادرار ، بررسی های تصویر برداری از نظر وجود آبسه های اطراف کلیه و یا سنگ های کلیه جهت بیمار انجام گیرد.گاهی بستری در بیمارستان نیز نیاز است.

دوره درمانی در این حالت طولانی تر از عفونت مثانه بوده و پس از ۲هفته از اتمام درمان، نیازمند پیگیری است.وی در ادامه با اشاره به اینکه سوزش ادرار در خانم ها شایع تر از آقایان است افزود:در خانم ها این عارضه ممکن است به علت عفونت های ناحیه تناسلی باشد که در این حالت به همراه ترشحات ناحیه ژنیتال است .در خانم های مسن بعد از یائسگی سوزش ادرار ممکن است به علت کاهش استروژن باشد.بارداری خطر عفونتهای سیستم ادراری را افزایش میدهد پس خانم های باردار باید توجه ویژه ای به سوزش ادرار داشته باشند.عفونت ادرار در دوران بارداری منجر به افزایش خطر تولد نوزاد زودرس،نوزاد کم وزن،سقط جنین و فشار خون بالای دوران بارداری می شود.

علت سوزش ادرار

شیوع عفونت ادراری در کودکان،خانم های باردار،افراد مسن بالای۶۰سال ،بیماران دیابتی افراد دچار نقص سیستم ایمنی، و افراد تک کلیه بیشتر است و باید در صورت داشتن سوزش ادرار سریعا” به پزشک اورولوژی مراجعه نمایند. مصرف مایعات کافی،ادرار کردن منظم،استفاده از کرم های استروژن موضعی در خانم ها پس از یائسگی و مراجعه به پزشک در افرادی که دچار عفونت های راجعه بیش از ۳بار در سال دارند توصیه میشود.ثابت شده که آب کرانبری(میوه ای شبیه تمشک) میتواند مانع از اتصال باکتری ها به مخاط مثانه شده و در افراد مبتلا به عفونت های مکرر ادراری مفید است.

سوزش ادرار در خانمها

یکی از مشکلات ادراری شایع در خانم ها سوزش ادراری است. سوزش ادرار به خودی خود بیماری خاصی تلقی نمی شود، بلکه فقط یک علامت است و می تواند ناشی از بیماریهای مختلف باشد. وجود سوزش ادرار همیشه دلیل بر وجود عفونت ادراری نیست. یکی از علل نادر ولی خطرناک سوزش ادرار، نوعی از سرطان مثانه است که در آن معمولا به همراه سوزش ادرار، آزمایش، وجود خون در ادرار را نیز گزارش می کند و یا اینکه خود بیمار به چشم خود، ادرار خونی را مشاهده می کند.

سوزش ادرار در خانمها اغلب همراه با تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن می باشد. احساس فوریت در ادرار کردن بدین معنی است که فرد احساس می کند که مثانه وی پر شده و باید مثانه را خالی کند ولی مثل افراد طبیعی نمی تواند آنرا به تاخیر بیاندازد، بلکه باید فورا محلی را برای تخلیه مثانه پیدا کند. بیشتر پزشکان سوزش ادرار را معادل عفونت ادراری تلقی کرده و بدون بررسی شروع به درمان تجربی آن می کنند، در صورتیکه سوزش ادرار می تواند علل خیلی زیادی داشته باشد که یکی از آنها عفونت ادراری است. سوزش ادرار در خانمهای جوان بیشتر است. اگر درد در هنگام ادرار کردن در ابتدای آن اتفاق بیفتد، معمولا نشان دهنده وجود مشکل در مجرای ادراری است ولی اگر در انتهای ادرار کردن اتفاق بیفتد نشان دهنده وجود مشکل در مثانه است. اگر سوزش ادرار همراه با تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن و درد زیر دل باشد، معمولا نشاندهنده التهاب مثانه(سیستیت) است.

خود التهاب مثانه ممکن است علل عفونی و غیر عفونی داشته باشد. اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتی و درد در قسمت خارجی دستگاه تناسلی باشد معمولا نشاندهنده وجود التهاب در واژن و یا لبهای فرج می باشد. یکی از علل سوزش ادرار و عفونت مثانه، مقاربت است که در آن خانم روز و یا روزهای بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار می شود و این معمولا تکرار شونده است.
خطرناکترین علت سوزش و تکرر ادرار، وجود نوع بدخیمی از سرطان مثانه است. بنابراین از کنار سوزش و تکرر ادرار نباید به آسانی عبور کرد.

علت عفونت ادراری در خانمها

۱٫ مجرای ادرار کوتاه است
۲٫ اغلب تخلیه مثانه خود را به تاخیر می اندازند
۳٫ از وسایل جلوگیری کننده از حاملگی مثل دیافراگم استفاده می کنند
۴٫ از ژلهای اسپرم کش برای جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند که سبب تجمع میکروبهای روده در اطراف مجرای ادرار می شود.
۵٫ دسترسی میکروبهای روده ای بعلت مسیر کوتاه به دستگاه ادراری و سیستم ادراری خانمها راحت تر است.
یکی از علائمی که ما را هدایت می کند که علت سوزش ادرار عفونت ادراری است، وجود خون در ادرار است. در عفونت حاد مثانه ۲۰-۱۵ درصد خانمها مبتلا به درد در زیر ناحیه ناف می شوند. خانمهائی که یائسه شده و تحت هورمون درمانی نمی باشند، مستعد التهاب واژن و عفونت ادراری هستند. اگر سوزش ادرار همراه با ترشح از واژن باشد، نشاندهنده التهاب واژن است.

اگر خانمی دچار سوزش ادرار به همراه تب، بدی حال عمومی و درد عضلانی شود، نشاندهنده ابتلا احتمالی به تبخال تناسلی است که باید منتظر شود که در روزهای آینده تاولهای تبخال ظاهر شوند. اگر سوزش ادرار همراه با تب و لرز و درد پهلوها باشد، نشاندهنده عفونت حاد کلیه ها است و بیمار باید در بیمارستان بستری شود. اگر خانمی دچار سوزش ادرار، تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن شود و پس از خاتمه درمان ادرار قطره قطره خارج شود، و نیز هنگام مقاربت درد داشته باشد، نشاندهنده وجود احتمالی دیورتیکول مجرا است و نیازمند بررسی بیشتری خواهد بود. باید حتما از خانم مبتلا به سوزش ادرار از نظر استفاده از داروها و مواد شوینده موضعی سئوال کرد. استفاده از دوش و اسپری های واژینال می تواند سبب سوزش ادرار شود. گاها بعضی از خانمها ماهها و سالها است که از سوزش ادرار رنج می برند، این خانمها نیازمند بررس بیشتری هستند، یک از علل سوزش ادرار طولانی مدت وجود بیماری التهاب بافت بینابینی مثانه است. اینگونه خانمها با درمان مناسب به مقدار زیادی بهبود یافته و خوب می شوند. یکی از علل مهم عفونت دستگاه تناسلی و عفونت دستگاه ادراری در خانمها، روابط زناشوئی نامتعارف می باشد، که گاها سبب عفونتهای خطیر می گردد. اینگونه عفونتها اگر لگن خانم را گرفتار سازد ممکن است سبب نازائی گردد. تشخیص و درمان زودرس دارای اهمیت زیادی است.

سوزش ادرار و رژیم غذایی

درمان سوزش ادرار و زخم مثانه، مصرف مغز تخم هنداونه را در برنامه غذایی خود بگنجانید

مصرف مغز تخم هندوانه به مقدار ۳۵ گرم در روز برای درمان سوزش ادرار، زخم مثانه، زخم معده، خلط خونی، خونریزی ریه و تسکین سرفه توصیه می شود.

هندوانه علاوه بر داشتن ویتامینهای گروه A،B،C،PP و نیز، قند، چربی، کلسیم، ‌پروتئین، فسفر، سدیم و گوگرد اثر مدر و ملین داشته و برای دفع سموم بدن مفید است.

مصرف آب هندوانه نیز باعث رفع عطش و التهاب در بیماران مبتلا به تب و بیماریهای عفونی و نیز افزایش شیر در زنان شیرده می شود.

خواص پوست هندوانه

مصرف پوست هندوانه همراه با شکر و عسل و حتی مربای آن برای تقویت و درمان ضعف معده توصیه می شود.

مصرف هندوانه خیلی سرد، کهنه و مانده باعث درد و تورم معده می شود. همچنین، افراد مبتلا به درد معده در صورت مصرف هندوانه باید برای جلوگیری از ایجاد ناراحتی آن را با نمک میل کنند.

 خیار و سوزش ادرار

خیار گیاه بومی هندوستان است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. حدود بیست قرن قبل از میلاد مسیح مصریان قدیم از آن استفاده می کرده اند. خیار گیاهی است علفی و یکساله دارای ساقه خزنده و پوشیده از خارهای نازک و خشن است . برگ های آن بزرگ و دارای زاویه و دندانه دار است. گل های آن زرد رنگ که به دو صورت نر و ماده روی یک پایه قرار دارند. میوه آن سبز رنگ و بسته به نوع و نژادهای مختلف ممکن است کوچک یا بزرگ باشد.

خوردن، بوبیدن و مالیدن خیار بر پیشانی جهت رفع سردرد مفید است. قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوییدن آن جهت رفع گرفتگی، بی حوصلگی و کم خوابی مفید است. آشامیدن آب خیار جهت رفع اکثر تب های شدید، تسکین حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگی، پاک کردن کبد، زیاد شدن ادرار، دفع سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه و بهبود یرقان سودمند است.جوشانده پوست خیار، درمان خوبی برای یرقان است.یک لیوان آب خیار با نیم سیر نبات، مسهل خوب و گوارایی است و صفرا و سودا را از معده به خوبی خارج می نماید که برای این کار آب خیار رسیده که کمی ترش مزه می باشد، بهتر است. اگر مقداری میخک را در آب خیار خیسانده و پس از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نمایید، رنگ رخسارتان باز می شود؛ در حقیقت به کبد شما جلا می دهد و روح را شاداب می نماید.اگر مبتلا به مرض قند هستید تا می توانید از خیار و تخم خیار استفاده کنید.خیار از نظر طب قدیم ایران سرد است و خنک کننده بدن می باشد و به هضم غذا کمک می کند.

سایر خواص درمانی خیار شامل موارد زیر است :

۱) حل کننده اورات و اسید اوریک است، بنابراین بیماری نقرس را درمان می کند.

۲) ادرار آور است و برای رفع سوزش ادرار مفید است.

۳) خون را تصفیه می کند.

۴) خیار برای درمان مبتلایان به سوزش و احتباس ادرار مفید است.

۵) عصاره برگ های له شده خیار ایجاد تهوع می کند، بنابراین در مسمومیت ها و اختلالات دستگاه گوارش مصرف می شود.

۶) خیار عطش را تسکین می دهد.

۷) خیارملین است.

۸)خیار کبد را جلا می دهد و صفرا را از معده به خوبی خارج می کند.

۹) اگر خیار را حلقه حلقه کرده و روی پوست صورت بگذارید، چین و چروک های صورت را از بین می برد و صورت را جوان می کند.

۱۰) اگر پوست شما چرب است خیار را با آب مقطر بپزید و با این آب صورت خود را شست و شو دهید.

اگر می خواهید همیشه لطافت پوست خود را حفظ کنید، همه روزه از لوسیون زیر استفاده کنید:

یک خیار معمولی را با دو لیون آب بجوشانید تا حجم آن یک لیوان شود. سپس آن را صاف کنید و بگذارید سرد شود. بعد ۵۰ گرم بادام خام و پوست کنده را آسیاب کرده و با این آب مخلوط کنید. آن را به هم بزنید و با پارچه صاف کنید. به محلول صاف شده ۲۵۰ گرم الکل سفید و یک گرم اسانس گل سرخ اضافه کنید و کاملا هم بزنید. هر روز از این لوسیون طبیعی به صورت خود بزنید تا پوست شما همیشه جوان بماند.

۱۱) برای درمان اگزما، ترکیدن پوست و رفع خارش مفید است.

۱۲) جوشانده پوست خیار برای یرقان داروی بسیار خوبی است و برای این کار بهتر است سه روز متوالی آن را نوش جان نمایید.

۱۳)همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد که به هضم غذا کمک کند.مضرات :

* اشخاصی که ناراحتی معده دارند، نباید در مصرف خیار زیاده روی کنند زیرا ممکن است باعث اختلال در دستگاه گوارش گردد.

* خیار نفاخ است، چون سریعا در معده فاسد می شود. برای رفع نفخ و دل درد ناشی از خوردن خیار می توانید مقداری عرق نعنا یا کمی آبجوش و نبات بخورید.

* همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد که به هضم غذا کمک کند. کسانی که نمی توانند خیار را خوب هضم کنند، باید آن را با نمک بخورند.

منابع : ۷سیب ، persianv، niksalehi، behdasht

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک