سیستوسکوپی

سیستوسکوپی

 بررسی مشکلات دستگاه ادراری، اغلب نیازمند این است که مثانه و سیستم خروجی آن تحت دید مستقیم بررسی شوند. انجام این کار سیستوسکوپی نامیده می شود. سیستوسکوپی معمولاً بصورت سرپایی در بیمارستان و یا مطب انجام می شود. تاریخ و زمان آن از پیش مشخص می گردد. در صورت لزوم می توانید با پزشک خود در مورد موعدهای مناسب مشورت کنید.

عمل سیستوسکوپی به این صورت است که یک لوله باریک فلزی از همان محلی که ادرار می کنید (مجرا ) به آرامی وارد مثانه می شود. مطلب حائز اهمیت، شل بودن کامل شما در حین انجام این عمل می شود. پس از ورود به مثانه توسط عدسی های مختلفی مثانه و سیستم ادراری تحتانی شما بررسی خواهد شد. تمام این عمل، اگر مشکلی وجود نداشته باشد، معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. اگر بیهوشی نگرفته باشید، می توانید بلافاصله پس از خاتمه عمل فعالیت عادی خود را دوباره از سر بگیرید. اگر بیهوش شده باشید، پس از خاتمه عمل شما را در محل مخصوص تحت نظر می گیرند تابطور کامل حالت هوشیاری خود را بدست بیاورید. اگر بیهوشی داشته اید یک نفر باید شما را تا منزل همراهی کند و نمی توانید رانندگی کنید. بعد از این قادر خواهید بود فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

پس از سیستوسکوپی

 بدنبال سیستوسکوپی ممکن است تا چند روز احساس سوزش در ادرار کردن داشته باشید یا قطرات خون را در ادرار مشاهده نمایید. اگر مایعات زیاد بنوشید و مثانه خود را نیز زود به زود تخلیه نمایید، این علائم زودتر برطرف خواهد شد. در خاتمه سیستوسکوپی هر یافته ای را پزشک معالج به شما توضیح خواهد داد. اگر لازم باشد که بررسی های تکمیلی انجام دهید، توضیحات کافی در مورد آنها به شما داده خواهد شد. گاهی لازم است که در وقت مجدد، تمام مدارک پزشکی شما بررسی و تصمیمات درمانی مقتضی، با مشورت خود شما اخذ گردد. اگر لازم باشد، در خاتمه سیستوسکوپی برای شما دارو تجویز خواهد شد.

موارد کاربرد سیستوسکوپی

۱-تشخیص مشکلات و بیماریهای مثانه مانند

 تومورها، سنگ، دیورتیکول، التهاب (بخصوص در تشخیص سیستیت بینابینی) خونریزی های مثانه، پارگی، فیستول (راه یافتن مثانه به بافتهای اطراف مثل روده، رحم و…)

               

۲-تشخیص مشکلات مجرا یا پیشابراه مانند:

 تنگی مجرا، دیورتیکول مجرا، در تشخیص بی اختیاری ادرار، تومور، سنگ

۳-تشخیص بیماریهای پروستات، بزرگی پروستات و فشار آن بر مجرا و انسداد مجرا

 بزرگی پروستات وانسداد نسبی در مجرا در نمای سیستوسکوپی

 ۴-درمان بیماریهایی چون، تنگی مجرا، خارج کردن سنگ های کوچک مثانه  مجرا، تزریق دارو در مثانه عصبی و سیستیت بینابینی

 ۵-بررسی سلامت مثانه در زمان جراحی های لگنی مانند جراحی های رحم،درمان بی اختیاری ادراری، روده ای

 ۶-نمونه برداری از مثانه و مجرا

 ۷-خارج کردن لوله دابل جی یا لوله های حالب بعد از انجام عمل جراحی قبلی.

منبع:بیمارستان محب   کلینیک ارولوژی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک