سیستوسکوپی

بررسی مشکلات دستگاه ادراری، اغلب نیازمند این است که مثانه و سیستم خروجی آن تحت دید مستقیم بررسی شوند. انجام این کار سیستوسکوپی نامیده می شود. سیستوسکوپی معمولاً بصورت سرپایی در بیمارستان و یا مطب انجام می شود. تاریخ و زمان آن از پیش مشخص می گردد. در صورت لزوم می توانید با پزشک اورولوژی  خود در مورد موعدهای مناسب مشورت کنید.

در روز انجام سیستوسکوپی از شما خواسته می شود تمام لباسهای خود را در آورید. لباسی از طرف اتاق عمل جهت پوشاندن بدن خود در اختیار شما قرار می گیرد. یک پرستار از شما چند سوال خواهد کرد و نوع عمل شما را توضیح خواهد داد. در زمان مقرر شما را به داخل اطاق عمل برده و روی تختی به پشت دراز خواهید کشید. پاهای شما از هم باز و بالا برده شده و در محل مخصوصی قرار داده می شود. سیستوسکوپی تحت شرایط استریل انجام می شود. یعنی تمام مراقبتها بعمل خواهد آمد تا باکتری وارد مثانه نشود و عفونت ادراری ایجاد نگردد. قبل از شروع به انجام سیستوسکوپی ناحیه تناسلی شما توسط یک ماده ضد عفونی کننده تمیز خواهد شد. عمل سیستوسکوپی تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

برای انجام این عمل یک ژل بی حس کننده در داخل مجرا تزریق می شود. این ژل هم خاصیت بی حس کننده دارد و هم اینکه به عنوان یک ماده لغزاننده کمک به انجام عمل سیستوسکوپی می کند در خانمها اغلب نیاز به تزریق کننده به داخل مجرا نیست.

در حین سیستوسکوپی بیدار خواهید بود و انجام عمل را حس خواهید کرد. ممکن است این کار سبب مختصر درد و ناراحتی در شما شود. شاید در حین انجام سیستوسکوپی نیاز به اقدام خاص دیگری باشد. در این صورت اگر پزشک اورولوژی  معالج صلاح دانست، متخصص مربوطه توضیحات لازم را به شما خواهد داد و به شما توصیه خواهد کرد که راحت بوده و لحظاتی بعد به خواب خواهید رفت. اگر از قبل احتمال داده شود که حین سیستوسکوپی نیازمند بیهوشی عمومی خواهید بود، به شما توصیه می شود که ۸ ساعت قبل از بیهوشی، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

عمل سیستوسکوپی به این صورت است که یک لوله باریک فلزی از همان محلی که ادرار می کنید (مجرا ) به آرامی وارد مثانه می شود. مطلب حائز اهمیت، شل بودن کامل شما در حین انجام این عمل می شود. پس از ورود به مثانه توسط عدسی های مختلفی مثانه و سیستم ادراری تحتانی شما بررسی خواهد شد. تمام این عمل، اگر مشکلی وجود نداشته باشد، معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. اگر بیهوشی نگرفته باشید، می توانید بلافاصله پس از خاتمه عمل فعالیت عادی خود را دوباره از سر بگیرید.

اگر بیهوش شده باشید، پس از خاتمه عمل شما را در محل مخصوص تحت نظر می گیرند تابطور کامل حالت هوشیاری خود را بدست بیاورید. اگر بیهوشی داشته اید یک نفر باید شما را تا منزل همراهی کند و نمی توانید رانندگی کنید. بعد از این قادر خواهید بود فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

پس از سیستوسکوپی

بدنبال سیستوسکوپی ممکن است تا چند روز احساس سوزش در ادرار کردن داشته باشید یا قطرات خون را در ادرار مشاهده نمایید. اگر مایعات زیاد بنوشید و مثانه خود را نیز زود به زود تخلیه نمایید، این علائم زودتر برطرف خواهد شد. در خاتمه سیستوسکوپی هر یافته ای را پزشک اورولوژی  معالج به شما توضیح خواهد داد. اگر لازم باشد که بررسی های تکمیلی انجام دهید، توضیحات کافی در مورد آنها به شما داده خواهد شد. گاهی لازم است که در وقت مجدد، تمام مدارک پزشکی شما بررسی و تصمیمات درمانی مقتضی، با مشورت خود شما اخذ گردد. اگر لازم باشد، در خاتمه سیستوسکوپی برای شما دارو تجویز خواهد شد.

منبع: بیمارستان محب

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک