طریقه انجام سیستوسکوپی

بعد از تشخیص پزشک ارولوژی مبنی بر انجام سیستوسکوپی این عمل می تواند بصورت عمل سرپایی در مطب یا اتاق عمل انجام گیرد. که در غالب موارد بصورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می پذیرد.

-بیمار پس از مراجعه، لباس خود را تعویض و لباس اتاق عمل می پوشد و سپس روی تخت مخصوص دراز می کشد به طوریکه پاهای بیمار در محل خاصی به حالت باز قرار می گیرد تا معاینه به راحتی انجام گیرد. در این مرحله با استفاده از بتادین یا سایر محلول های ضدعفونی کننده،  آلت تناسلی جهت انجام سیستوسکوپی ضدعفونی می گردد و پوشاندن پاها با پارچه های  مخصوص استریل انجام می شود

-نوع بی حسی: معمولاً موضعی و با استفاده از ژل لیدوکایین می باشد که ازطریق مجرا وباسرنگ بدون سوزن انجام میشود ولی گاهاً از بی حسی عمومی و یا بی حسی از طریق نخاع  (    spinal Anesthesia) هم قابل انجام است.

سیستوسکوپ

سیستوسکوپ وسیله ای است فلزی، قطر چند میلیمتر که حاوی لنز با بزرگنمایی چندین برابر، منبع نور سرد و محل ورود و خرو ج مایع استریل جهت دید بهتر در زمان انجام سیستوسکوپی. سیستوسکوپ میتواند ریجید(غیرقابل انعطاف) یا منعطف باشد

        

بعد از بررسی کامل مثانه و مجرا و در صورت لزوم انجام نمونه بردای از مثانه و یا باز کردن تنگی های مجرا، دستگاه سیستوسکوپ از مجرا خارج می شود و عمل به پایان رسیده و بعد از مدتی استراحت بیمار در تخت، بیمار قابل ترخیص می باشد.

 نکته: در صورت استفاده از بیهوشی عمومی یا نخاعی بیمار ابتدا به بخش منتقل شده و در صورت طبیعی بودن علائم حیاتی بعد از چند ساعت ترخیص می شود.

تصاویر سیستوسکوپی که از مثانه به دست می‌آید و تایید عملکرد صحیح پیشابراه پس از جراحی‌های دستگاه ادراری‌تناسلی یا برش وسیع لگن، می‌تواند به شناسایی اولیه و ترمیم جراحات دستگاه ادراری ناشی از جراحی کمک کند و مشکلات آن را کم کند. در چهار مطالعه بزرگ که زنان تحت جراحی‌های از راه واژینال یا دستگاه ادراری‌تناسلی عمده قرار داشتند، میزان بروز جراحت‌های پیش‌بینی نشده دستگاه ادراری که با سیستوسکوپی حین عمل تشخیص داده شد، تنها سه تا پنج درصد بود، بنابراین شواهد کافی برای انجام سیستوسکوپی در همه بیمارانی که تحت جراحی‌های نوتوانی لگن قرار می‌گیرند، وجود دارد، زیرا بروز بالای جراحت‌ها و عواقب شدید ناشی از تشخیص ندادن به موقع، قابل تامل و تصحیح آنها در حین عمل لازم است.

 عوارض بعد از عمل سیستوسکوپی

 -خونریزی: معمولاً گذرا و خفیف بوده و با مصرف زیاد مایعات و استراحت رفع می گردد.

-سوزش ادرار:معمولاً گذرا بوده و با مصرف زیاد مایعات رفع می گردد.

-عفونت ادرار:معمولاً خفیف و بیشتر عفونت مثانه می باشد. که با مصرف آنتی بیوتیک رفع می گردد.

 توصیه های بعد از عمل سیستوسکوپی

الف- مصرف زیاد مایعات

ب-استراحت

ج-مصرف دارویی تجویز شده توسط پزشک

مراجعه به پزشک در صورت بروز این علائم

خونریزی شدید و مداوم بعد از گذشت چند روز، تب و لرز،وعلائم ادراری مانند : سوزش ادرار، تکرار ادرار و بوی بد ادرار، عدم توانایی در ادرار کردن (احتباس ادرار و…)

منبع»کلینیک ارولوژی   پزشکی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک