post_image

 واریکوسل یا واریسی شدن عروق بیضه، شایعترین بیماری مردان پس از بلوغ است که طبق برآوردهای انجام شده، ۱۰ درصد از مردان به این عارضه مبتلا هستند. واریکوسل، شایعترین عامل ناباروری مردان است و سن شروع بیماری معمولا در زمان بلوغ و یا بلافاصله پس از بلوغ است؛ ولی در سن کمتر یا سن بالا نیز ممکن است ایجاد شود.

بیماری واریکوسل در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود که در نوع اولیه آن، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دریچه های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح است ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است.

نوع ثانویه که به دنبال وجود عامل مشخص ایجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ایجاد می شود، درصد کمی از واریکوسل ها را شامل می شود و علت ایجادکننده آن غالبا توده های شکمی، به خصوص تومورهای بدخیم هستند که تشخیص آن مهم و حیاتی است.

 بیمار ممکن است با عدم تقارن بیضه ها یا درد بیضه و یا پس از ازدواج، با ناباروری به پزشک مراجعه کند، ولی شایعترین فرم آن، بدون علامت است و پزشک به طور اتفاقی، حین معاینه، متوجه وجود این عارضه در ناحیه تناسلی مردان می شود. درمعاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، بخصوص در سمت چپ مشهود است و درحالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در حالت خوابیده از بین می رود (درصورتیکه تورم عروق درحالت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد).

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک