post_image

ادرار کردن یکی از کارهایی است که در طول روز چند بار انجام می دهیم و زیاد هم در موردش فکر نمی‌کنیم. فقط احساس می کنیم که باید به دستشویی برویم. بعد هم به راحتی ادرار می کنیم و تمام می شود! اما اگر به عفونت ادراری مبتلا شده باشیم چه؟ آیا باز هم همه چیز به همین راحتی اتفاقی می افتد؟ جواب منفی است. در این صورت احتمالاً موقع ادرار کردن احساس سوزش می‌کنیم. در ضمن ممکن است همیشه احساس کنی که ادرار داری و باید به دستشویی بروی. وقتی هم که ادرار می کنی…….. وای که چه بوی بدی!
این تغییرات زمانی رخ می دهد که باکتری ها باعث عفونت در بخشی از دستگاه ادرار بدن می شوند.

علائم عفونت دستگاه ادراری

ممکن است متوجه علامت‌هایی از وجود عفونت دستگاه ادراری در خودت بشوید، بدون این که کسی حتی بفهمد که مشکلی دارید. بنابراین اگر کودکی در ادرار کردن مشکل دارید حتماً باید به والدینش بگوید. سوال‌های زیر را از خودتان بپرسید و پاسخ‌ها را با پدر و مادرتان در میان بگذارید:
• آیا موقع ادرار کردن درد و یا سوزش داری؟
• آیا بیشتر از حد طبیعی دستشویی می روی؟
• آیا هربار فقط چند قطره ادرار می کنی؟
• آیا در طول شب چندین بار مجبوری برای رفتن به دستشویی از رختخواب بیرون بیایی؟
• آیا در پایین‌ترین قسمت شکمت احساس درد، فشار، یا قلقلک می کنی؟
• آیا در ادرارت خون مشاهده می کنی؟
• آیا رنگ ادرارت تیره شده است؟
• آیا ادرارت بوی خیلی بدی می‌دهد؟
این‌ها علائم وجود عفونت در دستگاه ادراری هستند. پس با توجه به جواب‌هایی که به سوالات بالا می‌دهید، پدرو مادرتان تصمیم می‌گیرند که آیا باید یک وقت ملاقات از دکتر برایت بگیرند یا نه؟
همچنین اگر علاوه بر علائم بالا دچار تب، لرز، یا درد شکم و یا درد پشت و درست زیر دنده‌ها احساس درد کردید، باید هر چه زودتر به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. چون این‌ها علائم عفونت کلیه هستند.

تشخیص درمان عفونت ادراری

در ابتدا دکتر یک سری سوالات در مورد علائمی که دارید از شما می‌پرسد. بعد احتمالاً یک نمونه از ادرارتان را آزمایش خواهد کرد.
دکتر یک پاک‌کننده مخصوص به تو می‌دهد که قبل از ادرار کردن با دقت خودت را تمیز کنی. این کار به این خاطر لازم است که میکروب های خارجی وارد نمونه ادرارت نشوند. اگر پزشک در ادرارت میکروب پیدا کند، علامت عفونت است.
یکی از راه‌هایی که دکتر نمونه ادرار را آزمایش می‌کند این است که چیزی شبیه چوب را که یک تکه کاغذ به آن چسبیده در نمونه ادرار فرو می‌کند. اگر کاغذ تغییر رنگ داد و به رنگ خاصی درآمد، نشان‌دهنده وجود عفونت در دستگاه ادراری است. همچنین ممکن است پزشک یک نمونه از ادرار را برای تست به آزمایشگاه بفرستد. اگر بعد از همه این کارها تشخیص داده شود که عفونت دستگاه ادراری دارید، دکتر داروهایی می‌دهد که بتوانند باکتری ها را بکشند.
چند روزی از نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و نوشابه دوری کنید. کافئین مثانه را بیشتر تحریک می‌کند و باعث می‌شود حالت بدتر شود. اگر بچه‌ای عفونت کلیه به همراه لرز و تب بالا داشته باشد، ممکن است لازم باشد چند روز در بیمارستان بماند. در بیمارستان، داروی مبارزه با میکروب از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک به اسم سرم به داخل یکی از رگ‌های بدن تزریق می‌شود و به طور قوی‌تری می‌تواند باکتری‌ها را بکشد.

پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری

برای این که بتوانید باکتری ها را از بدنتان دور نگه دارید و از عفونت ادراری جلوگیری کنید، توصیه های زیر را اجرا کنید:
• تمیز باشید. همیشه بعد از این که دستشویی کردید خودتان را خوب بشویید و خشک کنید.
• ادرارتان را بی دلیل نگه ندارید. اگر باید به دستشویی بروید، حتماً بروید!
• وقتی تشنه می‌شوی حتماً همان موقع آب بخورید، آن هم به میزان کافی.
• لباس زیر نخی بپوشید. لباس زیر نایلونی باعث می‌شود رطوبت در بدنت نزدیک مجرای ادرار باقی بماند. باکتری‌ها عاشق مکان‌های گرم و مرطوب هستند. پس نگذارید لباس زیرتان مرطوب بماند. در ضمن زود به زود هم لباس زیرتان را عوض کنید.
منبع: هفت سیب

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک