post_image

عفونت‌ها و بی ‌اختیاری‌های ادراری، از جمله بیماری‌های شایع اورولوژی زنان می باشد. معمولا پس از چند روز علایم عفونت‌های ادراری خود به خود کاهش می‌یابد،اما در عین حال انجام ورزش‌های منظم روزانه به منظور تقویت عضلات شکم و لگن و جلوگیری از بی‌اختیاری‌های ادراری مؤثر می باشد.
عفونت‌های ادراری به ویژه عفونت مثانه از شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی زنان می باشد. به دلیل وضعیت آناتومی بدن زنان،امکان انتقال میکروارگانیسم‌ها در مجاری ادراری زنان بیشتر از مردان است.
عفونت‌های ادراری در زنان معمولا به صورت ناگهانی بروز می‌کند،درد ناحیه بالا و زیر شکم،تکرر ادرار شدید، سوزش هنگام دفع و احتمال وجود خون در ادرار را از جمله علایم این بیماری می باشد.
عفونت‌های ادراری زنان معمولا پس از چند روز خود به خود کنترل شده و علایم به تدریج کاهش می‌یابد. این در حالی است که به منظور کاهش علایم و بهبود این بیماری، درمان‌های دارویی نیز به کار گرفته می‌شود.
بروز سالانه یک یا دو بار عفونت ادراری در زنان طبیعی می باشد این در حالی است که عفونت‌های ادراری در مردان باید با بررسی‌های بیشتری همراه باشد؛ چرا که ممکن است علت آن سنگ دستگاه ادراری باشد و در صورتی که کنترل نشود می‌تواند به عفونت کلیه تبدیل شود.
احتمال ابتلا به عفونت‌های ادراری در دوران بارداری بیشتر است. بنابراین مراقبت‌های ادراری در دوران بارداری به صورت روتین انجام می‌شود.
منبع: سیمرغ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک