post_image

عفونت قارچی دستگاه تناسلی

کاندیدا عامل ۹۰% قارچهای مجرای رحم است. قارچ ها اصولا پاسخ خوبی به ترکیبات آزول مثلکلوتریمازول نمیدهند. در این موارد ترکیبات اسید بوریک با نیستاتین بسیار خوب پاسخ میدهند. حتی محلول آبی ۱% gentian viole در تعداد محدودی از بیماران موثر است.

درمان عفونت دستگاه تناسلی

بیشترین مشکل در درمان کاندیدیازیس راجعه وجود دارد. در این موارد درمانهای واژینال به مدت ۲-۳ هفته ادامه می یابد. درمان شریک جنسی و کاهش مصرف قند تاثیر زیادی ندارد. هرچند در این موارد تست تحمل قند جهت رد دیابت تشحیص داده نشده باید انجام شود. بعلاوه در موارد مقاوم تست HIV نیز باید انجام شود. بعضی زنان با کاندیدیازیس دچار عفونت همزمان دیگری میباشند لذا تکرار معاینه و تست wet mount میتواند مسئله را روشن کند.

بیماران با کاندیدیازیس راجعه یعنی ۴ بار یا بیشتر در سال باید درمان ضد کاندیازیس سرکوب کننده دریافت کنند. در مرحله اول باید درمان استاندارد ضد کاندیدیازیس به مدت ۲ هفته تجویز شود و سپس در مان سرکوب کننده با ترکیبات آزول داخل واژن یا اسید بوریک دو بار در هفته یا ۵ روز مداوم هر ماه یا فلوکونازول خوراکی هر هفته با دوز ۱۵۰ میلیگرم ادامه یابد. این درمان حد اقل باید یک سال انجام گیرد. با این درمان تعداد عفونتها به صفر یا حد اکثر یک بار در سال کاهش میابد.

علت عفونت دستگاه تناسلی

بعضی فاکتور ها برای مستعد کردن زنان به این بیماری دخیل هستتند. که شامل حاملگیدیابتداروهای تضغیف کننده ایمنی و آنتی بیوتیک های وسیع الطیف میباشند. اخبرا نزدیکی های واژینال مداوم و دوش های واژینال را نیز بعنوان علت مطرح کرده اند.

پیشگیری از عفونت دستگاه تناسلی

 شما اول از همه باید اصول بهداشت دستگاه تناسلی را رعایت کنید و بعنوان استریل کننده محیط دستگاه تناسلی همیشه از یک دستمال گرم استفاده کنید و نه چیز دیگر و اینکه باید تستهای قند خون و HIV را انجام دهید. و سپس به ملاقات پزشکتان بروید تا برسی کند آیا عفونت همزمان دیگری هست با نه و اینکه شما را برای دریافت داروی خودتان ( داروی استاندارد ) برای ۲ هفته هدایت کند بجای ۳-۵ روز معمول و پس از ۲ هفته هم درمان دیگری را شروع کندالبته اگر در سال بیشتر از ۴ بار دچار عفونت میشوید به اون فاکتور های مستعد کننده هم توجه کنید.

منبع : taknaz

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک