post_image
این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی در جهان است که به آن  HPVنیز می گویند.حدود۲۴میلیون آمریکایی به نوع ویروس آلـوده هستند و سالانه ۵٫۵ میلیون مورد جدید در آمریکا گزارش می شود.

عامل این بیماری ویروس  پاپیلومای انسـانی (Human Papillomm Virus) است که درحال حاضرحدود۶۰نوع از  آن شناسایی شده که تنها بعضی ازآنها منجربه زگیل پوستی می گردند.حدودیک  سوم ازانواع HPV ازطریق مقاربت جنسی  گسترش می یابد.دوره ی کمون این بیماری۱تا۲۰ماه است.

عـلــایـــم و عــوارض زگیل تناسلی

علایم این بیماری شامل تومورهای گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر کجا از ناحبـه ی تناسلی مرد یا زن پدیدار شوند.زگیل ممکـن اسـت روی آلات تناسلی و یا اندام های مختلف ماننددستان رشدکنند در ابتدا ممکن است شخص متوجه ظاهرشدن لکه های سفید یا صورتی یا لکه های بزرگتری شبیـه گل کلم روی ناحیه تناسلی خود
شود.این نوع زگیل در حوالی ناحیه ی خارجی واژن،پنیس،پوست بیضه،مقعد و یا حتی در روده نیز دیده می شود.

زگیل ها باعث خارش می شوند ولی بدون درد هستند و اغـلب به جز خارش عارضه دیگری ندارند.

اگر زنی در مدخل رحـم اش زگیل وجود داشته باشـد در این صورت ممکن است خونریزی جزیـی در او دیده شود و در موارد نادر نوعـی مایـع رنگی از واژن او خارج گردد.

نکته

  • زگیل ها ممکن است به تنهایی یا به صورت گروهی رشد کنند.
  • ایـجاد زگیل از عوارض کم خطر این بیماری است و عوارض پر خطـر آن می تواند
    منجر به سرطان سرویکس رحم (گردن یا دهانه ی رحم) و یا سایر سرطان ها شود.

مبتلایان به زگیل تناسلی

در میان مبتلایان به این بیماری استثناء دیده نمی شود. یعنی هم زنان ، هم مردان و حتی کودکان از هر نژاد و رنگ و سنی می توانند از مبتلایان به این عفونت باشند. با این حال آمار ها حاکی از آن است که اکثر مبتلایان افراد جوان جامعه هستند و علت آن نیز به بی احتیاطی آنان در ایجاد ارتباط های جنسی ناسالم است.

مراحل پیشرفت بیماری زگیل تناسلی

همانطور که ذکر شد این بیماری ممکن است دوره ی کمون طولانی را طی کند و به چشم نیاید، این دوره کمون گفته می شود در مواردی از چند هفته تا چندین ماه و حتی سالها رؤیت شده است.
پس از طی شدن دوره کمون بیماری زگیل ها شروع به گسترش در نواحی خاص بدن می کند از جمله ناحیه خارجی دستگاه تناسلی زن ، دهانه ی رحم ، آلت تناسلی مرد ، مقعد و یا داخل راست روده و در برخی موارد گزارش شده که دهان را نیز درگیر کرده اند.

منبع:دانستنی های پزشکی  هفت سیب

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک