تنگی محل اتصال لگنچه به حالب (Urinary tract obstraction)

وقتی که ادرار توسط کلیه تشکیل ودفع می شود٬ در لگنچه جمع شده و سپس از طریق حالب وارد مثانه می شود . محل اتصال لگنچه به حالب به طور طبیعی قیفی شکل است ٬ تا عبور ادرار از لگنچه به حالب به سادگی صورت گیرد . در بعضی از کودکان محل اتصال لگنچه به حالب تنگ است . که تنگی می تواند شدید ٬ متوسط یا خفیف باشد و ادرار پشت محل تنگی تجمع یافته و به کلیه پس می زند .

علائم تنگی محل اتصال لگنچه به حالب

در قدیم این بیماری به صورت عفونت ادراری و یا توده شکمی بعد از تولد تشخیص داده می شد.
اما امروزه با پیدایش سونوگرافی٬ قادر به کشف این ناهنجاری قبل از تولد هستیم . نوزادانی که با این ناهنجاری متولد می شوند نوزادان سالمی هستند٬ اما باید مرتبا تحت نظر پزشک باشند . تا درصورت بروز مشکلات خاص٬ تحت عمل جراحی یا درمانهای دیگر قرار گیرند .

روش تشخیص تنگی محل اتصال لگنچه به حالب

در صورت شک به وجود چنین بیماری نیاز است که بررسی های کامل دستگاه ادراری روی بچه انجام گیرد . آزمایش ادرار٬ سونو گرافی سیستم ادراری و در صورت نیاز اسکن ایزوتوپ و یا اوروگرافی داخل وریدی تشخیص را مسجل می سازد . این بیماری در ۱۰ درصد موارد همراه با بازگشت ادرار از مثانه به حالب می باشد که بررسی های بیشتری جهت تشخیص لازم است .

درمان تنگی محل اتصال لگنچه به حالب

نوزادان مبتلا به این ناهنجاری به ظاهر سالم به نظر می رسند . در ماههای اول این نوزادان باید تحت نظر قرار گیرند و بررسی های خاص روی آنها انجام گیرد . کمتر از ۳۰ درصد موارد این بیماران نیاز به عمل جراحی دارند٬ چون تنگی محل اتصال لگنچه به حالب ممکن است با گذشت زمان برطرف گردد . در صورتی که این ناهنجاری پیشرفت کند ٬ انجام عمل جراحی ضروری می باشد .

علل تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه

•    مادرزادی: بیش از ۹۰ درصد موارد تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه مادرزادی است.
•    هر نوع عمل جراحی بر روی محل مذبور مثل عمل جراحی سنگ لگنچه کلیه
•    وجود سنگ در محل مذبور
•    التهاب در سیستم ادراری فوقانی

منبع:دکتر صفری نژاد    بیماریهای جراحی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک