post_image

علایم مثانه بیش فعال

علایم اصلی مثانه بیش فعال عبارتند از:

تکرر ادرار
• احساس فوریت به ادرار کردن
تکرر ادرار شبانه
بی اختیاری ادراری فوریتی (یعنی اگر بیمار نتواند به فوریت مثانه خود را خالی کند، دچار بی اختیاری ادراری می شود).
مثانه بیش فعال سبب ایجاد مشکلات اجتماعی، شغلی، روانی، فیزیکی و جنسی می شود. این افراد با شروع رابطه زناشویی بلافاصله احساس فوریت به ادرار کردن پیدا می کنند.
مثانه بیش فعال را چگونه می توان تشخیص داد؟
برای تشخیص مثانه بیش فعال از مجموعه ای از موارد زیر می توان استفاده کرد:
• اخذ شرح حال از بیمار که خیلی کمک کننده است.
انجام آزمایش و کشت ادرار
تست یورودینامیک(نوار مثانه) یا همان نوار مثانه که در مورد حجم مثانه، قابلیت انقباضی آن و فشارهای داخل مثانه و مجرای ادرار کمک زیادی می کند.
سیستوسکوپی که با آن می توان به دقت مثانه و مجرا و ضایعات احتمالی در داخل آن مثل سنگ و تومور را تشخیص داد.

تشخیص مثانه بیش فعال 

احساس فوریت در دفع ادرار، تکرر (بیش از ۸ بار دفع ادرار در ۲۴ ساعت)، بیداری شبانه برای ادرار کردن و بی‌اختیاری ادرار. در افراد عادی، نیاز به تخلیه مثانه به صورت پیشرونده بیشتر می‌شود اما مبتلایان به مثانه بیش‌فعال بدون هیچ گونه احساس یا علایم هشداردهنده قبلی، ناگهان نیاز فوری به تخلیه ادرار پیدا می‌کنند. به تاخیر انداختن این نیاز، دشوار و حتی گاهی غیرممکن است؛ همین امر باعث می‌شود که تا %۴۰ از مبتلایان به مثانه بیش‌فعال دفعاتی از بی‌اختیاری ادرار را تجربه کنند.

 شرح حال، معاینه و استفاده از پرسشنامه‌های تدوین شده مناسب اولین قدم در تشخیص مثانه بیش فعال  است. رد عفونت‌های ادراری و سایر بیماریهای دارای علامت مشابه با آزمایش‌های مناسب یا بررسی‌های تصویربرداری مختلف در ابتدا لازم است. برای تشخیص خود بیماری از تست اورودینامیکی استفاده می‌گردد.

منبع : behdasht  و  ۷sib و salamatiran

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک