post_image

بر اساس آمارها، جمعیت مبتلایان به بیماری‌های کلیوی در حال افزایش است. لازم است اقدامات پیشگیرانه در جهت عدم بروز…

فشار خون و دیابت را بزرگترین علت نارسایی کلیه در کشور است طی سال گذشته به ازای هر یک میلیون نفر، ۳۶۰ نفر به بیماری‌های کلیه دچار شده‌اند.

در سال ۱۳۷۹ به ازای هر یک میلیون نفر در کشور ۲۳۸ بیمار کلیوی برآورد شده بود که این رقم در سال گذشته ۳۶۰ بیمار به ازای هر یک میلیون نفر گزارش شد. بنابراین بر اساس آمارها، جمعیت مبتلایان به بیماری‌های کلیوی در حال افزایش است.

بروز دیابت در کشور چشمگیر است، طی ده سال گذشته علت ۲۰ درصد نارسایی‌های کلیه، دیابت بود این در حالی است که در حال حاضر ۳۰ درصد نارسایی‌های کلیه به دلیل دیابت، بروز می‌کند. در مجموع فشار خون و دیابت بزرگ‌ترین علت نارسایی کلیه در کشور به شمار می‌روند که هر چه با اقدامات پیشگیرانه، بیمار کلیوی دیرتر به دیالیز برسد حدود ۷ برابر در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

حدود سه درصد جمعیت کشور به نارسایی کلیه در مراحل اولیه دچار هستند که باید به آنها در زمینه پیشگیری‌ از بروز بیماری‌های مزمن کلیه آگاهی‌رسانی شود. در مرحله دوم بیماری‌های کلیه، کارکرد کلیه کاهش می‌یابد. در این زمینه باید فشار خون و دیابت را جدی گرفت و هر چه سریع‌تر برای درمان و پیشگیری از مزمن شدن بیماری اقدام کرد. در مرحله بعد، علایم خستگی و بی‌حالی ظاهر شده و کار کلیه به حدود یک سوم کاهش می‌یابد. در این مرحله در صورتی که بیمار به موقع مراجعه کند می‌توان با درمان‌ها و رژیم‌های غذایی دیالیز را به تعویق انداخت. در مرحله چهارم، بیماری‌های کلیه علامت‌دار هستند و کار کلیه به زیر یک سوم کاهش می‌یابد. در این زمان باید ذهنیت فرد برای انجام اقدامات درمانی و دیالیز آماده شود.

علاوه بر فشار خون و دیابت، سابقه بیماری کیستیک در فامیل و فاکتور سن در بروز بیماری‌های کلیوی موثر است، استانداردهای درمان بیماران دیالیزی در کشور قابل قبول است. این در حالی است که با توجه به افزایش تعداد بیماران و همچنین افزایش تعداد مراکز دیالیز و پیوند، دستگاه‌های دیالیز و مراکز پیوند جوابگوی نیاز بیماران نیست. بنابراین لازم است اقدامات پیشگیرانه در جهت عدم بروز بیماری‌های کلیوی و اطلاع ‌رسانی در این زمینه بیش از پیش صورت گیرد.

منبع : سیمرغ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک