post_image

علل واریکوسل

اغلب متخصصان معتقدند، واریکوسل زمانی به وجود می آید که دریچه های داخل وریدها مانع از خون رسانی در آن ها شود و پس زدن خون باعث گشاد شدن وریدها گردد. واریکوسل اغلب در دوران بلوغ و بیشتر در سمت چپ ایجاد می شود. ایجاد واریکوسل در یک بیضه، می تواند روی تولید اسپرم در هر دو بیضه تاثیر بگذارد.

عوامل واریکوسل

عامل خطر مهمی برای ایجاد واریکوسل وجود ندارد، اما محققان می گویند داشتن اضافه وزن احتمال این خطر را افزایش می دهد. محققان می گویند در مواردی که فرد دارای علایم تحلیل پیشرونده بیضه و درد باشد، یا نتایج آزمایش اسپرم غیرطبیعی باشد، باید حتما در دوره نوجوانی جراحی شود.

درمان واریکوسل

در بیشتر موارد، واریکوسل نیاز به درمان ندارد. اما اگر واریکوسل باعث درد، تحلیل رفتن بیضه یا ناباروری شود، شاید به درمان نیاز باشد. هدف از جراحی، مسدود کردن وریدهای آسیب دیده و هدایت جریان خون به وریدهای طبیعی است.
اگرچه واریکوسل معمولا در نوجوانی رخ می دهد، اما سوالی که پیش می آید این است که آیا باید در همان زمان جراحی کرد یا نه؟ محققان می گویند در مواردی که فرد دارای علایم تحلیل پیشرونده بیضه و درد باشد، یا نتایج آزمایش اسپرم غیرطبیعی باشد، باید حتما در دوره نوجوانی جراحی شود.

درمان خانگی واریکوسل

- اگر دچار ناراحتی خفیف هستید که روی ناباروری تاثیر نمی گذارد، می توانید بعضی مواقع از مسکن های ضعیف استفاده کنید.

- برای تسکین فشار روی بیضه از لباس های زیر طبی استفاده کنید.

- این افراد باید از مصرف قند، غذاهای آماده و موادغذایی تهیه شده با آرد سفید، هله هوله، کافئین و چربی حیوانی بپرهیزند و از میوه های تازه، سبزی و غلات سبوس دار استفاده کنند.

- مصرف فیبر برای عملکرد طبیعی سیستم گوارشی لازم است، زیرا یبوست روی وریدهای روده و لگن فشار وارد می کند.

- مصرف گوشت طیور، ماهی، اسیدهای چرب ضروری، روغن دانه کتان، روغن ماهی، مغزهای خوراکی و زیتون مفید است.

- مکمل های حاوی فلاوونوئید، روی، ویتامین C وE مصرف کنید.

منبع: هایپر کلابز

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک