post_image

بزرگ شدن خوش خیم پروستات

در آقایان اکثرا با افزایش سن آنها، پروستات هم بزرگ می شود. ، این بزرگ شدن خوش خیم (ساده و غیرسرطانی)را به آن اصطلاحاً “بزرگ شدن یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات” یا به طور اختصار “بی پی اچ” (BPH)می گویند. علت دقیق این بزرگ شدن پروستات هنوز نامشخص است، اما مردانی که در سنین جوانی بیضه هایشان را از دست داده اند و عقیم شده اند، هیچگاه دچار بزرگ شدن پروستات نمی شوند این بزرگ شدن پروستات، نیازمند هورمونهای مردانه است واکثر مردان بالای ۸۰ سال دچار بزرگ شدن خوش خیم پروستات هستند و حدود نیمی از آنها علایم بزرگ شدن پروستات را نشان می دهند.

بزرگ شدن خوش خیم پروستات (بی پی اچ BPH) از قسمت داخلی پروستات آغاز می گردد و وقتی که بزرگ می شود، به قسمت خارجی پروستات فشار وارد آورده و آن را به سمت پوسته آن، که اصطلاحاً به آن کپسول گفته می شود، می فرستد. بزرگ شدن خوش خیم پروستات هیچگاه به خارج از پروستات انتشار نمی یابد.

درمان بزرگی پروستات

تا چند سال پیش تنها درمان برای بزرگ شدن خوش خیم پروستات، انجام عمل جراحی بود.اما اگر علایم افراد مبتلا به بزرگ شدن خوش خیم پروستات، زیاد هم بد نباشدتنها این افراد نیاز دارند که مطمئن شوند که مشکلشان وخیم و جدی نیست و با چند توصیه ساده مثل دقت کردن در میزان نوشیدن مایعات، وقت کافی گذاشتن برای ادرار کردن و تخلیه مثانه و کنار آمدن با سایر علایم جزئی این وضعیت، می توانند بدون اقدام به عمل جراحی، به زندگی طبیعی خود ادامه دهند.

تحقیقات نشان داده است که عمل های جراحی پروستات در مواردی که بیمار از علایم شدید بیماری رنج می برد، معمولاً موفقت آمیز هستند، اما بسیاری از افرادی که فقط دچار علایم جزئی بیماری بوده اند و اقدام به عمل جراحی کرده اند، نتایج موفقیت آمیزی کسب نکرده اند و اگر علایم بیماری، خفیف و جزئی باشد، عوارض جانبی درمان آن ممکن است از خود بیماری هم بدتر باشد.

عمل جراحی بزرگی پروستات

*اگر بیمار دچار احتباس (بند آمدن) ادرار شده است یا اگر انسداد راه ادراری باعث نارسایی کلیه ها شده است مؤثرترین روش درمان بزرگ شدن خوش خیم پروستات (بی پی اچ BPH) انجام عمل جراحی می باشد. *گاهی اوقات آزمایشها نشان می دهند که انسداد راه ادراری به قدری بد است که باید با عمل جراحی اقدام به جلوگیری از عوارض این انسداد شود.

* اگر علایم بزرگ شدن خوش خیم پروستات خیلی شدید هستند، معمولاً انجام عمل جراحی، بهترین راه بهبود آنها می باشد.

* حتی اگر علایم بیماری خفیف و جزئی باشند، اما آزمایشها نشان دهند که پروستات باعث انسداد زیاد راه ادراری شده است، عمل جراحی تنها راه مؤثر می باشد.

در مقایسه با سایر عمل های جراحی، عمل جراحی پروستات کاملاً بی خطر می باشد. آقایانی که بیماریهای دیگری هم دارند (مثل بیماریهای قلبی یا ریوی) می توانند به راحتی اقدام به عمل جراحی پروستات کنند، اما باید توصیه هایی را که از طرف پزشک به آنها می شود را انجام دهند.

درمان دارویی بزرگی پروستات

*برای مردانی که علایم پروستات آنها زیاد هم بد نمی باشد

*یا اینکه نمی خواهند تحت عمل جراحی قرار بگیرند

* یا اینکه از وضعیت مناسبی برای عمل جراحی پروستات برخوردار نیستند

.. برای دارو درمانی در پروستات، دو دسته دارو وجود دارد

که یک دسته از این داروها باعث کوچک شدن پروستات می شوند

و دسته دیگر باعث شل شدن عضله پروستات و گردن مثانه می گردند.

هر دو نوع این داروها می توانند انسدادی که توسط پروستات ایجاد شده را کاهش داده و علایم آن را کاهش دهند.

پروستاتیت یا التهاب پروستات

در اثر عفونت، التهاب پروستات یا اصطلاحاً پروستاتیت ایجاد می شود و نسبتاً شایع می باشد. این وضعیت تقریباً در هر سنی ممکن است رخ دهد. گاهی اوقات باعث ایجاد علائمی مثل التهاب مثانه میشودمانند احساس سوزش در هنگام ادرار کردن در آقایان مسن تر که دچار بزرگ شدن خوش خیم پروستات هم هستند، التهاب پروستات می تواند باعث افزایش ناگهانی علایم آن (مثل بند آمدن ادرار) شود.

منبع  تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک