مزایای جراحی بینی چیست؟

فردی که غالب اوقات دچار گرفتگی بینی است، و یا فردی که بواسطه نازیبایی شکل ظاهری بینی اعتماد به نفس کافی ندارد با جراحی بینی می‌تواند زندگی خود را تغییر دهد.
بسیاری از افراد پس از جراحی بینی و رفع مشکلات ساختاری با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه به فعالیت‌ های روزمره خود می‌پردازند. فعالیت‌ هایی نظیر دویدن، شنا و یا حتی خوانندگی.

imddddddages
آیا وضعیت روحی و روانی فرد درانجام عمل جراحی بینی تأثیر دارد؟

: بی تردید تأثیر بسزایی دارد. چه بسیار بیمارانی که پس از عمل باوجود نتیجه رضایت بخش، به دلیل مشکلات روحی-روانی، وسواس فکری یا شخصیت های متزلزل و بیش از اندازه تأثیرپذیر از
دیگران، از نتیجه عمل خود ناراضی اند.شمار زیادی از افرادی که خواهان جراحی زیبایی بینی عروسکی هستند، از نظر خود دلایل موجهی دارند، به مانند کسب موفقیت درتشکیل زندگی زناشویی، یافتن اعتماد به نفس بیشتر دربرخوردهای اجتماعی، جلب رضایت خانواده
ودوستان و…دراین مقطع باید ضمن ارزیابی بیمار به او گوشزد شود که تغییرات ظاهری، به نجات ازدواج درحال شکست، بدست آوردن شغل جدید یا بهبود چشمگیر در زندگی کمک معجزه آسایی نمی کند.درضمن ضروری است که افرادی که از جراحی
انتظاری غیرواقع بینانه دارند، از عمل صرف نظرکنند. همچنین لازم است که جراحی زیبایی درافرادی که دچار بحران های شدید روحی،اضطراب یا هیجان های ناپایدار هستند، به تعویق افتد.
به طورمعمول داوطلب مناسب جراحی پلاستیک بینی فردی است که از عمل انتظار واقع بینانه ای دارد و برای انجام عمل تحت فشار دیگران نیست و مهمتر آنکه انتظار تغییرات بزرگی رادر بهبود روابط فردی واجتماعی پس از عمل خود ندارد وقوی ترین دلیلش  برای انجام عمل جراحی بینی خشنودی شخص خود باش

در جراحی بینی گوشتی که بینی های با پوست ضخیم ویا بافت چربی زیرپوستی زیاد معضلاتی را در جراحی نوک بینی ایجاد می کنند. ضخامت بیش از حد پوست مانع ظریف شدن نوک بینی می شود. ممکن است جراح با برداشتن بیش از حد غضروف ها سعی
در جبران این نقیصه نماید ولی تجربیات درازمدت نشان داده است که برداشتن زیاد بافت های نوک بینی در این بینی ها احتمال عوارض نامطلوب را بیشتر می کند. بهتر است با تقویت حمایت داربست غضروفی بینی، شکل مناسب به نوک بینی داده شود.
بنابراین بسیاری از بینی های گوشتی در حقیقت به جای این که بافت زیاد داشته باشند، حمایت داربستی کم دارند و با افزودن این حمایت می توان تعادل بین بافت های نرم نوک بینی و داربست های حمایت کننده آن را فراهم کرد. دانش، تجربه و هنر جراح قادر است
این تعادل و توازن ظریف را در جهت ایجاد نوک بینی طبیعی و با ثبات ایجاد نماید.

در جراحی زیبایی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

موارد منع جراحی مجدد

وقتی که پزشک در معاینه مجدد اشکال عمده ای را نمی بیند که لازم باشد تصحیح مجدد انجام دهد و بیمار اصرار به جراحی مجدد داشته باشد بهتر است پزشک از این اقدام صرف نظر کند و بیمار را به پزشک معتمد دیگری ارجاع دهد. در نگاه اول شاید این اقدام منصفانه به نظر نرسد ولی آن کسی که باید ترمیم را انجام دهد ونمی داند که چگونه نظر بیمار را اعمال کند، بهتر است هیچ اقدامی انجام ندهد. گاهی اوقات توقعات بیماران و انتظارات آنها از عمل جراحی بسیار زیاد و غیر منطقی است و نباید تن به خواسته های بیماران داد.

مثلاً بیماری که بینی او بسیار بزرگ است و پوست کلفتی دارد و بعد از عمل هم  بینی او شکل منطقی و استاندارد پیدا کرده است اما هنوز از بزرگی بینی و نوک آن ناراضی است را نباید مجدداً عمل کرد و باید توضیحات لازم به بیمار داده شود چون مسلماً عمل جراحی مجدد می تواند شکل بینی را به طور کلی دگرگون کند.

در مواقعی که بیمار از کجی بینی خود شاکی است ولی در معاینه مشخص می شود که این کجی مربوط به عدم تقارن ۲ نیمه صورت می باشد و ارتباطی با ساختار آناتومیک بینی ندارد، هم عمل جراحی مجدد لزومی ندارد.

گاهی اوقات بیماران بعد از عمل جراحی تمام تمرکز خود را روی اشکالات بسیار جزئی بینی خود می کنند که لزوماً نه تصحیح پذیر است و نه ارزش عمل جراحی مجدد را دارد که لازم است پزشک از عمل جراحی مجدد صرف نظر کند و گاهی اوقات بیماران بعد از جراحی اولیه اظهار رضایت می کنند ولی بعد از چند سال و به علت اتفاقات ناگوار زندگی مثل شکست های عاطفی و طلاق، و اوضاع نابسامان مالی دچار بحرانهای روحی می شوند و به طور ناخودآگاه دچار نارضایتی از عمل بینی خود می شوند بدون اینکه اشکال عمده ای قابل مشاهده باشد. در خیلی از بیماران تورم نوک بینی به علت کلفتی پوست در ناحیه نوک بینی شایع می باشد و بیماران خواهان جراحی مجدد می باشند که باید توضیح داد که این بزرگی نوک ارتباط مستقیم با کلفتی پوست دارد و ارتباطی با شیوه جراحی ندارد.

موارد جراحی مجدد

یکی از شایع ترین موارد جراحی مجدد وجود نامنظمی در ناحیه پشت بینی می باشد، به شکلی که در نگاه اول پشت بینی و یا به اصطلاح بیماران تیغه بینی پستی و بلندی داشته باشد. چنانچه این نامنظمی در نگاه اول دیده شود وو بارز باشد باید مجدداً جراحی ثانویه انجام شود و قسمت های برآمده را می توان برداشت و یا قسمت های فرورفته را می توان با غضروف پر کرد.

گاهی اوقات پزشک ناحیه  پشت بینی را بیش از حد مجاز تراشیده است و قوس ناحیه پشت بینی بیش از حد شده است این مورد در اصطلاح عوام به نام بینی سرسره ای معروف است که در این موارد لازم است با استفاده از غضروف های گوش و یا غضروف های دنده این قوس زیاد را اصلاح کرد.
این نوع بینی ها در اصطلاح پزشکی بینی زین اسبی یا   (saddle Nose) نامیده می شوند.
علت رایج دیگر که لازم است جراحی مجدد انجام شود، فرورفتگی های عمیق است که در دوطرف نوک بینی اتفاق می افتد و در اصطلاح عوام به بینی منگنه ای شهرت پیدا کرده است و در اصطلاح پزشکی pinched nose  گفته می شود.

این حالت وقتی اتفاق می افتد که غضروف های طرفین بینی بیش از حد برداشته شده است و این فرورفتگی ها ایجاد شده است که لازم است مجدداً در این ناحیه غضروف گذاشته شود.

علت رایج دیگر نامنظمی های ایجاد شده در ناحیه نوک بینی است که نوک تقارن لازم را ندارد و به اصطلاح تپه هایی نامنظم در ناحیه نوک بینی هم دیده و هم لمس می شود وبه این علت بیرون زدگی لبه های غضروف بریده شده در زیر پوست نازک ناحیه نوک بینی اتفاق می افتد و در اصطلاح پزشکی به (bossa formation) شهرت دارد.

لازم است لبه های تیز مجدداً صاف شود و یک لایه غضروف نرم بر روی لبه های تیز غضروف گذاشته شود.
از علل رایج دیگر مشکل تنفسی بیماران می باشد. لازم به ذکر است که اکثر بیماران بعد از عمل زیبایی بینی  دچار درجاتی از مشکلات تنفسی می باشند که به مرور با کاهش ورم های مخاطی بهبود حاصل می کنند و یا اینکه بیماران بعد از جراحی تمرکز خود را روی تنفس خود چندین برابر می کنند و اشکلاتی را که قبلاً حس نکرده اند حالا به حساب جراحی خود می گذارند. باید توضیح داد که هر بینی دارای سیکل تنفسی است به این شکل که گاهی اوقات یک سوراخ بینی گرفته است و یک سوراخ باز است و مجدداً این سیکل در سوراخ دیگر که باز است اتفاق می افتد و به طور نرمال اشخاص از این روند که به سیکل فیزیولوژیک مشهور است نامطلع هستند در این مواقع باید گفت که چنانچه مشکل تنفسی به طور دائمی در یک سوراخ باشد لازم است بررسی مجدد انجام شود.

در این گونه موارد لازم است اگر این مشکل تنفسی مربوط به آلرژی قبلی باشد درمان دارویی و چنانچه مربوط به کجی تیغه بینی باشد اصطلاح صورت گیرد.

آیا رینوپلاستی برای من مناسب است ؟

انجام رینوپلاستی یک تصمیم شخصی است و شما آن را برای خودتان انجام می دهید نه برای ارضاء فرد دیگر و یا رسیدن به یک شکل ایده آل خاص در صورت وجود شرایط زیر جراحی بینی برای شما مناشب است
- رشد صورت شما کامل شده و شما حداقل ۱۷ سال سن داشته باشید
- سالم می باشید
- سیگار نمی کشید
هدف خاصی از عمل دارید که باید واقع گرایانه باشد و صرفا بخواهید ظاهر شما بهبود یابد .

طی مشاوره انتظار چه چیزهائی را باید داشت

موفقیت و ایمنی جراحی بینی بسته به آن است که طی جلسه مشاوره شما کاندید مناسبی برای عمل باشید . سوالاتی در مورد وضعیت سلامتی شما و تمایلات شما و نحوه ی زندگی شما پرسیده می شود
آماده باشید تا در موارد زیر صحبت گردد
- چرا تمایل به انجام این عمل را دارید و انتظار چه نتیجه ای را دارید ؟
- وضعیت طبی شما ، آلرژی ، مصرف دارو قبلی
- داروهائی که در حال حاضر مصرف می کنید ، ویتامین ها ، داروهای گیاهی
- مصرف الکل ، سیگار ، مواد
- اعمال جراحی قبلی

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)