post_image

 

سیستوسکوپی چیست؟

بررسی مشکلات دستگاه ادراری، اغلب نیازمند این است که مثانه و سیستم خروجی آن تحت دید مستقیم بررسی شوند. انجام این کار سیستوسکوپی نامیده می شود. سیستوسکوپی معمولاً بصورت سرپایی در بیمارستان و یا مطب انجام می شود. تاریخ و زمان آن از پیش مشخص می گردد. در صورت لزوم می توانید با پزشک خود در مورد موعدهای مناسب مشورت کنید.

در روز انجام سیستوسکوپی از شما خواسته می شود تمام لباسهای خود را در آورید. لباسی از طرف اتاق عمل جهت پوشاندن بدن خود در اختیار شما قرار می گیرد. یک پرستار از شما چند سوال خواهد کرد و نوع عمل شما را توضیح خواهد داد.

در زمان مقرر شما را به داخل اطاق عمل برده و روی تختی به پشت دراز خواهید کشید. پاهای شما از هم باز و بالا برده شده و در محل مخصوصی قرار داده می شود. سیستوسکوپی تحت شرایط استریل انجام می شود. یعنی تمام مراقبتها بعمل خواهد آمد تا باکتری وارد مثانه نشود و عفونت ادراری ایجاد نگردد. قبل از شروع به انجام سیستوسکوپی ناحیه تناسلی شما توسط یک ماده ضد عفونی کننده تمیز خواهد شد. عمل سیستوسکوپی تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

برای انجام این عمل یک ژل بی حس کننده در داخل مجرا تزریق می شود. این ژل هم خاصیت بی حس کننده دارد و هم اینکه به عنوان یک ماده لغزاننده کمک به انجام عمل سیستوسکوپی می کند در خانمها اغلب نیاز به تزریق کننده به داخل مجرا نیست. در حین سیستوسکوپی بیدار خواهید بود و انجام عمل را حس خواهید کرد. ممکن است این کار سبب مختصر درد و ناراحتی در شما شود. شاید در حین انجام سیستوسکوپی نیاز به اقدام خاص دیگری باشد.

در این صورت اگر پزشک معالج صلاح دانست، متخصص مربوطه توضیحات لازم را به شما خواهد داد و به شما توصیه خواهد کرد که راحت بوده و لحظاتی بعد به خواب خواهید رفت. اگر از قبل احتمال داده شود که حین سیستوسکوپی نیازمند بیهوشی عمومی خواهید بود، به شما توصیه می شود که ۸ ساعت قبل از بیهوشی، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

عوارض سیستوسکوپی

وجود خون (به مقدار کم) در ادرار پس از انجام عمل، طبیعی است و پس از سه بار ادرار کردن، رفع می‌شود. عوارض بالقوه مانند سپسیس، خون‌ریزی از صدمات وارده به پیشابراه یا تومورها، پارگی مثانه و دفع دردناک ادرار پس از عمل نیز وجود دارند و بهتر است مدنظر قرار داشته باشند. پارگی رکتوم نیز در آقایان گزارش شده، به خصوص اگر پیشابراه بلند و پیچ و خم‌دار داشته باشند و یا به وسیله پروستات، باریک شده باشند. اگر روش انجام سیستوسکوپی با دقت و مهارت بالایی انجام شود و از انجام آن در خانم‌هایی که عفونت فعال ادراری دارند، پرهیز شود، عوارض آن به حداقل ممکن می‌رسد. خانم‌های بدون علامت که نشانه‌هایی به نفع عفونت در سیستوسکوپی دارند، پس از انجام روش باید با آنتی‌بیوتیک‌های مناسب درمان شوند.

عوارض بعد از عمل

-خونریزی: معمولاً گذرا و خفیف بوده و با مصرف زیاد مایعات و استراحت رفع می گردد.

-سوزش ادرار:معمولاً گذرا بوده و با مصرف زیاد مایعات رفع می گردد.

-عفونت ادرار:معمولاً خفیف و بیشتر عفونت مثانه می باشد. که با مصرف آنتی بیوتیک رفع می گردد.

توصیه های بعد از عمل

الف- مصرف زیاد مایعات

ب-استراحت

ج-مصرف دارویی تجویز شده توسط پزشک

د-مراجعه در صورت بورز علائم زیر:

خونریزی شدید و مداوم بعد از گذشت چند روز، تب و لرز، علائم ادراری مانند: سوزش ادرار، تکرار ادرار و بوی بد ادرار، عدم توانایی در ادرار کردن (احتباس ادرار و…)

منبع:کلینیک ارولوژی.پزشک بالینی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک