post_image

فیستولهای حالبی و مجرا

بررسی زنان با فیستولهای ادراری تناسلی و ارزیابی و درمان آنها در مرکز ارولوژی بیمارستان امام رضا(ع).
روش مطالعه: از سال ۱۳۷۰ تاکنون ۴۷ بیمار در محدوده سنی ۶۰-۱۶ سال مبتلا به فیستولهای ادراری تناسلی به مرکز امام رضا (ع) مراجعه کردند. علل این فیستول‌ها عبارت بودند از: زایمان‌های سخت طول کشیده (۲۴مورد)، سزارین ۷) مورد)، هیسترکتومی (۱۳ مورد)، رادیکال هیسترکتومی (۲ مورد)، و سیستولیتوتومی ترانسواژینال (۱ مورد). انواع فیستول ها شامل فیستول مثانه ای مهبلی در ۲۹ بیمار (که ۶ بیمار به علت عود فیستول و عمل جراحی قبلی در مرکز دیگر مراجعه کرده بودند)، فیستول حالبی مهبلی(Ureterovaginal) در ۱۰ بیمار، فیستول بین مجرای ادرار و واژن (Ureterovaginal) و مجرای ادرار و رحم هر کدام در ۴ بیمار بود. در بیماران با فیستول مثانه ای مهبلی، ۳ بیمار به روش محافظت درمان شدند و ۲۶ بیمار تحت عمل جراحی (۹ مورد از طریق مهبل و ۱۷ مورد از شکم) قرار گرفتند. ۲ بیمار با فیستول حالبی مثانه ای با درمان محافظتی و بقیه موارد با قطع حالب و گذاشتن مجدد آن در مثانه درمان شدند. در بیماران با فیستول مجرای ادرار به مهبل ترمیم از طریق مهبل انجام شد که در یک بیمار با فلاپ مارتیوس همراه بود.بیماران با فیستول مجرای مثانه‌ای تحت عمل جراحی از طریق شکم قرار گرفتند که در یک بیمار همراه با هیسترکتومی و بقیه موارد بدون نیاز به هیسترکتومی بود.
نتایج: بعد از عمل جراحی در ناژ ادراری طی۳-۲ هفته برقرار شد.عارضه خاصی در بیماران مشاهده نشد ولی ۳ بیمار دچار عفونت ادراری شدند که به درمان آنتی بیوتیکی پاسخ دادند. در فیستول‌های مثانه‌ای مهبلی و حالبی واژنی موفقیت بعد عمل از ۱۰۰% بود ولی در فیستول های اورتروواژینال (مجرا به واژن) و مثانه‌ای رحمی هریک مورد شکست عمل داشتیم (موفقیت ۷۵%) میزان موفقیت کلی ۹۵٫۷% بود.
نتیجه گیری: بیشترین علت بروز فیستول ادرای، زایمان سخت طول کشیده و سپس هیسترکتومی است. میزان موفقیت در مداخله جراحی در درمان فیستولهای بیش از ۹۰% می‌باشد

منبع : جهاد دانشگاهی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک