post_image

این خوراکی باعث صفات زنانه در مردان مصرف این مواد باعث عقیمی و ایجاد صفات زنانه در مردان می‌شود.بیش از ۲۵ درصد مکمل‌های بدنسازی آلوده به مواد نیروزا هستند که مصرف این مواد باعث عقیمی و ایجاد صفات زنانه در مردان می‌شود.

بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کل مکمل‌های غذایی مانند پروتئین‌ها و آمینواسیدها که در دنیا در باشگاه‌های بدنسازی استفاده می‌شود آلوده به مواد نیرو زاست که این میزان در کشورمان به علت عدم کنترل صحیح بیش از این میزان است.

مکمل‌ها، هورمون‌ها، مواد نیروزا و افزایش‌ دهنده‌های حجم تحت عنوان دوپینگ شناخته می‌شوند که بیشتر در مسابقات قهرمانی مصرف دارند اما اگر فردی نخواهد در مسابقات قهرمانی شرکت کند باید توجه داشته باشد که این داروها عوارض خاصی دارند.

داروهای شایع که مصرف می‌شوند بیشتر برای افزایش حجم عضله مورد استفاده قرار می‌گیرند این داروها با نام آنابولیک تروئیدها خوانده می‌شوند که عوارض آن کاملاً شناخته شده است و در طولانی مدت در مردان طاسی سر، ایجاد جوش‌های چرکی و ماندگار در بدن، آتروفی بیضه و در نهایت عقیمی غیر قابل برگشت و ایجاد صفات زنانه مانند تغییر صدا می‌شود.

این داروها در کوتاه مدت باعث افزایش میل جنسی، افزایش حجم عضله و صفاتی مانند پرخاشگری و شجاعت می‌شود ولی در ادامه عوارض مذکور را در پی دارد و مدت زمانی که عوارض خود را نشان می‌دهد بستگی به دوز مصرفی آن و تحمل فرد دارد.

 دسته دیگری از داروها داروهای محرک هستند که باعث افزایش هوشیاری و کاهش خستگی می‌شوند و برای ورزشکارانی که وزن کم می‌کنند متأسفانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و این داروها مانند آمفتامین‌ها هستند و نکته جالب این است که ماده تشکیل‌دهنده پایه‌ای ماده مخدر شیشه متاآمفتامین است که متأسفانه یک داروی شایع در دوپینگ است.

دسته دیگری از موادی که توسط ورزشکاران استفاده می‌شود هورمون‌های رشد و انسولین هستند که باعث رشد بی‌رویه استخوان‌ها می‌شوند به طوری که طول و عرض استخوان‌ها پس از مصرف طولانی دیگر تناسب لازم را نخواهند داشت و این افراد معمولاً دارای چانه‌هایی با قواره ناهنجار هستند.

مکمل‌هایی که اصولاً در ایران و دنیاست بر اساس تحقیقی که در کشور آمریکا در سال ۲۰۰۴ روی ۲ هزار مکمل مانند پروتئین‌ها و آمینواسیدها انجام شد مشخص شد که بیش از هزار و ۸۰۰ نوع آن آلوده به مواد نیروزا هستند.

منبع : سیمرغ

 

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک