لاپاروسکوپی، اقدامی تشخیصی است که طی آن، پزشک با عبور دادن لوله‌ای به داخل شکم، محتویات شکم را مشاهده و بررسی می‌کند، از مایعات و ترشحات فضای شکم نمونه‌ برمی‌دارد، از ضایعات بیوپسی برمی‌دارد و حتی انواعی از جراحی را انجام می‌دهد. لوله لاپاروسکوپی، لوله‌ای است که از طریق دوربینی که در رأس آن قرار داده شده، امکان مشاهده محتویات شکم را فراهم می‌آورد. این لوله حدود cm ۱ قطر و cm ۶۰ طول دارد و از طریق ایجاد برشی کوچک در سطح شکم، به داخل شکم فرستاده می‌شود. همچنین می‌توان وسایل کوچک جراحی را نیز از این طریق وارد فضای شکم کرد و بیوپسی برداشت یا اعمال کوچک جراحی انجام داد.                            جهت انجام لاپاروسکوپی احتمالاً پزشک از شما خواهد خواست تا بمدت ۱۲-۸ ساعت از خوردن و آشامیدن و از مصرف برخی داروها اجتناب کنید.
- معمولاً جهت انجام لاپاروسکوپی، از بیهوشی سطحی استفاده می‌شود. پس از انجام بیهوشی، یک سوند ادراری به داخل مثانه فرستاده می‌شود تا مثانه تخلیه گردد.
- سپس، پوست شکم تمیز می‌شود و برش کوچکی در بالا یا پایین ناف داده می‌شود. از طریق یک سوزن، گاز دی‌اکسید کربن به داخل شکم فرستاده می‌شود تا با اتساع شکم، امکان مشاهده داخل آن فراهم گردد.
- برشهای کوچک دیگری نیز جهت ورود ابزار جراحی ایجاد خواهد شد.
- گهگاه، در صورت وجود مایعات در فضای شکم، لوله کوچکی از طریق جدار شکم، قرار داده می‌شود تا مایع برای چند روز پس از لاپاروسکوپی، به بیرون از شکم منتقل شود.
- برخلاف جراحی، پس از لاپاروسکوپی، بیمار مدت زیادی به استراحت نیاز نخواهد داشت.

 

منبع: بوعلی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک