28375.cc5a1e3fc975e7662c6bdc4671fb4481

نخستین لیزرهائی که در کاهش موی زائد بدن به کار رفتند عبارت بودند از: لیزر یاقوت یا روبی و لیزر Nd:YAG. بعدها لیزرهای اختصاصی تری برای این هدف به کار رفتند که از آن جمله می توان به لیزرها ی دایود و الکساندرایت اشاره کرد که با ساطع کردن طول موجهای اختصاصی برای تخریب مو، نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی به وجود آوردند. همچنین اختراع نوعی منبع نوری موسوم به  IPLنیز تحول جدیدی در درمان موهای زائد بود که در کنار منابع لیزری برای تأمین هدف از بین بردن موهای زائد بدن به کارمی روند.

 باید گفت در درمان لیزری مشکلات پوست و مو باید در ابتدا مولکول های خاصی را به عنوان هدف درمان انتخاب کرد و این مولکول های هدف هستند که با جذب انرژِی لیزر باعث بروز تغییرات بالینی و علائم بهبود در منطقه ی درمان شده می گردند. مولکول هدف در درمان موهای زائد بدن ، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحاَ “ملانین” گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زوایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.

در ضمن لیزر کردن برای از بین بردن موهای زائد بدن، محدودیت سنی ندارد و در دختر خانم‌های جوان هم امکان‌پذیر است.

در واقع، مناسب‌ترین روش برای از بین بردن موهای ناخاسته، همین لیزر است که موجب کاهش التهاب و تورم ناحیه می‌شود. این روش اگر به وسیله فرد متخصص و ماهر انجام شود، به‌طوری که با توجه به انتخاب بیمار، استفاده از دستگاه لیزر و پارامترهای لیزر متناسب با هر فرد و رعایت مراقبت‌های پیش و پس از لیزر صورت گیرد، تقریبا یک روش درمانی بدون عارضه و موثر است.

- بعد از تعداد جلسات مورد نیاز لیزر موهای زائد ، نتیجه تا چه زمانی ماندگار است؟

معمولا بعد از ۴تا ۶جلسه لیزر هر ۶ماه یک بار (بین ۳تا ۴بار) آن را شارژ می کنیم. به این ترتیب تعداد موها به طور متوسط ۶۰تا ۸۰درصد کم می شود.

- آیا این لیزر می تواند مضراتی هم داشته باشد؟

اگر فرد آفتاب گرفته باشد ممکن است پوستش بسوزد و جای آن لک های سفید ایجاد شود. همچنین اگر بعد از لیزر موهای زائد بدن مراقبت های لازم را رعایت نکند یا در صورت ایجاد زخم آن را دستکاری کند و تاول ایجاد شود، ممکن است جای آن اسکار باقی بماند. علاوه بر این اگر فردی که از لیزر استفاده می کند تبحر کافی نداشته باشد و شرایط دستگاه را براساس رنگ پوست بیمار درست تنظیم نکند، ممکن است منجر به ایجاد زخم، لک و تاول شود.

- آیا فقط پزشک متخصص پوست باید این کار را انجام دهد؟

بله. بهتر است متخصص پوست این کار را انجام دهد زیرا دستگاه ها و پوست های مختلف را می شناسد و کار را صحیح انجام می دهد.

- در تبلیغات از دستگاه های مختلفی نام برده می شود. فرق بین آنها چیست و از کجا بفهمیم کدام دستگاه مناسب تر است؟

۲سیستم برای از بین بردن موهای زائد بدن وجود دارد: سیستم های لیزری و سیستم های غیر لیزری. دستگاه های غیر لیزری، سیستم های نوری هستند که IPL نام دارند. این دستگاه ها مناسب هستند اما قدرت شان به اندازه لیزر نیست. در واقع از آنجایی که سیستم های لیزری گران قیمت هستند، سیستم غیرلیزری IPL طراحی شد که دسترسی به آن آسان تر و هزینه هایش کمتر است اما در عین حال عوارض و احتمال سوختگی پوست و بازگشت مو با آن بیشتر است. سیستم های لیزری انواع مختلفی دارند ازجمله الکساندرایت و دایود با مکانیسم ها و طول موج های مختلف که هریک برای نوع به خصوصی از پوست مثل سبزه، روشن، سفید، تیره و … کاربرد دارند. به عبارت دیگر لیزری که برای پوست روشن استفاده می شود، شاید مناسب پوست سبزه نباشد و بالعکس. انتخاب نوع لیزر موهای زائد بدن با پزشک است و پزشک باید با تمامی این لیزرها آشنایی داشته باشد.

- چرا بعضی ها با این لیزر دچار سوختگی می شوند؟دلیل آن انتخاب نادرست دستگاه و لیزر است.

- آیا ممکن است این لیزر باعث تیرگی پوست شود؟اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمی کند.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

در فواصل جلسات لیزر درمانی برای جلوگیری از هرگونه تغییر رنگ پوست (پررنگی و کم‌رنگی) باید از آفتاب پرهیز نمود. اجتناب از آفتاب در زمان قبل و بعد از درمان از تحریک ملانوسیت‌ها و به دنبال آن از تغییرات رنگی پوست جلوگیری می‌کند. لذا پیشنهاد می‌شود که افراد از ۴ تا ۶ هفته قبل و نیز بعد از درمان با لیزر، از نور آفتاب دوری نموده، از ضد آفتاب‌ها بطور منظم و مستمر استفاده نمایند.

امروزه از چهار نوع لیزر ND:YAG ، Diode، IPL و Alexandrite برای برطرف کردن موهای اضافه استفاده می شود. ازآنجا که کاربرد غلط لیزر توسط افراد غیر متخصص می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد لازم است که لیزر موهای زائد تنها توسط متخصصین پوست و مو و در مراکز درمانی مجهر صورت پذیرد .