post_image

1- راه رفتن پس از عمل واریکوسل: حدود چند ساعت پس از عمل می توانید روی تخت بنشینید و پاها را از لبه ی تخت آویزان کنید و سپس با کمک همراه راه بروید. ولی بهتر است تا ۴۸ ساعت اول بعد از عمل فعالیت محدود داشته و فقط در موارد ضروری (مثلا برای رفتن به دستشویی) از جای خود حرکت کنید.

۲- رژیم غذایی پس از عمل واریکوسل: حدود هشت ساعت پس از عمل می توانید به تدریج از مایعات استفاده کنید. چنانچه از بیهوشی عمومی برای شما استفاده شده است، بهتر است غذاهای معمولی را از روز بعد شروع کنید.

۳- بستری بودن پس از عمل واریکوسل: چنانچه مشکل خاصی وجود نداشته باشد، عصر همان روز یا صبح روز بعد از عمل ترخیص خواهید شد.

۴- شروع کار پس از عمل واریکوسل: از یک هفته پس از عمل می توان به فعالیت های عادی بازگشت. طی دو هفته ی اول بعد عمل باید از انجام کارهای سنگین خودداری کرد، ولی پس از آن ورزش و فعالیت سنگین موجب عود واریکوسل نمی شود و بلامانع است.

۵- تعویض پانسمان پس از جراحی واریکوسل: پانسمان شما قبل از ترخیص از بیمارستان تعویض خواهد شد. این پانسمان را دو روز بعد از عمل بردارید و اگر ترشحی وجود نداشته باشد پس از آن دیگر نیاز به پانسمان ندارید.

۶- حمام رفتن پس از عمل واریکوسل: در صورتی که محل زخم ترشح نداشته باشد، دو روز بعد از عمل می توان به حمام رفت.

۷- خارج کردن بخیه ها پس از عمل واریکوسل: بسته به نظر پزشک پس از هفت الی ده روز خارج می شوند.

۸- داروهای پس از عمل واریکوسل: بسته به نیاز، مسکن و آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود و در صورتی که عمل به علت ناباروری بوده است، داروهای دیگری هم لازم است.

۹- جای برش عمل واریکوسل: جای یک برش حدود چهار سانتی متری در محل عمل باقی می ماند که بتدریج کم رنگ می شود. برش در محلی است که اثر آن توسط لباس زیر مخفی می شود و معلوم نیست.

۱۰- عمل واریکوسل و درمان ناباروری: اگر عمل واریکوسل در نوجوانی یا ابتدای جوانی انجام شود از اثرات سوء آن بر اسپرم سازی جلوگیری می شود ودر اکثر موارد منجر به ناباروری نخواهد شد. اما در کسی که به مدت طولانی واریکوسل داشته و اکنون بعد از ازدواج با ناباروری مراجعه کرده است، عمل جراحی در ۵۰ درصد از بیماران باعث بهبود آزمایش اسپرم می شود و فقط در حدود ۳۰ درصد موارد منجر به بچه دار شدن خواهد شد؛ آن هم به شرطی که علت ناباروری فقط مربوط به مرد و به علت واریکوسل وی باشد.

توصیه های لازم:

۱- چنانچه به علت ناباروری تحت عمل واریکوسل قرار گرفته اید، باید در فواصل سه ماهه با آزمایش اسپرم به پزشک مراجعه نمائید. بهبود آزمایش حدود سه الی دوازده ماه طول می کشد.

۲- در صورت وجود این علائم پس از عمل، فوراَ به پزشک معالج مراجعه نمائید: تب بالاتر از ۳۸ درجه، خونریزی یا ترشح زیاد از محل عمل، تورم شدید در ناحیه عمل یا اطراف بیضه ها.

منبع: سایت دکتر محسن هاشمی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک