مزایای درمان بزرگی پروستات با لیزر

نکته حائز اهمیت این که در هنگام بهره گیری از روشهای قدیمی، اختصاصا تراش، این احتمال وجود دارد که حین درمان و موقع شستشوی مجرا در زمان تراش، مقداری از محلول شستشو وارد پروستات شده و بیمار را دچار عارضه سندرومTURP کند.
سردرد، فشار خون بالا، برادی کاردی یا در اصطلاح کاهش تعداد ضربان قلب، کاهش سدیم و پتاسیم خون از مهمترین پیامدهای این عارضه کم شیوع است که نیازمند اقدامات فوریتی خواهد بود. با بهره گیری از لیزر در پروستات دیگر عروقی که دچار خونریزی شده و منجر به اینگونه عوارض شود وجود نداشته و بیمار با کمترین عوارض احتمالی مراحل درمان را طی می کند. خوشبختانه در روش لیزر پروستات بیماران دیگر سوزش مجاری ادراری را نداشته و از فردای درمان قادراند فعالیت های عادی زندگی را از سر بگیرند.
نباید فراموش کرد که در پزشکی و به ویژه جراحی همیشه عوارضی و خطرات در کمین است اما در این روش لیزری کمترین احتمال خطا و آسیب وجود خواهد داشت و با وجود متخصصان ماهر و با تجربه نگرانی ها به صفر خواهد رسید.
از دیگر مزایای روش درمانی بزرگی پروستات با لیزر این است که با علم به این که بیمار دچار حتی تومور سرطانی نیز باشد می توان با لیزر بخشی از پروستات وی را تحلیل برده و علائم انسداد مجرای ادراری را از میان برد. این اقدام در کنار درمان دار ویی یا رادیوتراپی پروستات شرایط مناسبی برای بیماران ایجاد می کند.
لیزر در مقایسه با عمل جراحی باز که شاید در چنین شرایطی امکان پذیر نیز نباشد، ارجحیت داشته و بدون درد و خونریزی ناجی بیماران می شود.
نور این لیزر تا حدی زیاد است که بافت پروستات را به صورت لایه، لایه و عمق ۲ میلی متر تبخیر کرده و به بافت های مجاور نیز آسیب نمی رساند.
زمان انجام تکنیک با لیزر از سایر روشهای قدیمی و یا متداول موجود کوتاهتر است و ایمنی کار نیز بالاتر خواهد بود.
در پروستات های ۳۰ تا ۵۰ گرمی حدود نیم ساعت و در موارد ۵۰ تا ۱۰۰ گرمی نزدیک به یک ساعت جهت لیزر کردن زمان نیاز است.
در این روش درمانی بنا به تشخیص پزشک متخصص و پزشک بیهوشی می توان از بیهوشی های نخاعی موضعی در افراد پرخطر از جمله افراد مسن، و بیماران قلبی یا فشار خون بهره گرفت.
نکته مهم این است که مردم نباید نگران بزرگی پروستات در تصاویر سونوگرافی خود باشند. در اینجا می توان گفت: ارتباطی میان سایز و بزرگی پروستات با علائم بیمار وجود ندارد. ممکن است بیماری با بزرگی پروستات سی گرمی با علائم فراوان به درمان دارویی نیاز پیدا کند اما بیماری با ۲۰۰ گرم حجم پروستات بدون علامت و درمان دارویی به زندگی ادامه دهد. اندازه پروستات نوع جراحی را برای متخصصان اعلام می کند و هیچ نقش دیگری ندارد.

 باید دانست که ارولوژیست تنها با برداشتن فشار روی مجرای ادراری به تسهیل روند زندگی بیمار کمک خواهد کرد و هدف او تنها کوچک کردن و یا برداشتن پروستات نیست مگر آن که دچار مشکلات سرطانی باشد. در موارد پروستات های بزرگتر از ۱۰۰ گرم هنوز می توان گفت که روش جراحی باز موثرتر بوده و نسبت به روشهای دیگر عارضه کمتری دارد.
پیشگیری از بزرگی خوش خیم پروستات نیاز به پرهیز یا رژیم غذایی خاصی ندارد ولی در افرادی که در خانواده خود استعداد سرطان پروستات دارند بهتر است از سیگار و دخانیات و مصرف چربی ها و هورمون تستوسترون دوری کرده و از غذاهای حاوی (رنگدانه قرمز) لیکوپن که به ویژه در گوجه فرنگی به وفور یافت می شود، بیشتر بهره گیرند.
توصیه نهایی این که همه مردان بالای ۵۰ سال باید دست کم سالانه یک مرتبه تست PSA کرتومی آزمایش خون است را انجام دهند. بالا رفتن این تست بیش از عدد ۴ نانوگرم متخصصان را به درجاتی از سرطان پروستات مشکوک می کند که البته در کنار معاینه پروستات می تواند به کشف شواهدی دال بر وجود توده سرطانی کمک کند. باید دانست که حدود ۷۰ درصد موارد سرطان پروستات در قسمت بیرونی این بافت بوده که به وسیله آزمایش و معاینه و یا سونوگرافی قابل شناسایی و پیگیری است. سرطان پروستان به همین دلیل بدون هیچ علامت انسدادی بودن گاهی سالها با بیمار همراه است و زمانی شناسایی می شود که دیگر اقدام موثر درمانی قابل انجام نخواهد بود.

منبع: مردم سالاری

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک