post_image

بی اختیاری ادراری در زنان

تصور نکنیدکه مشکل بی‌اختیاری ادراری و کنترل نکردن ادرار فقط مشکل مادربزرگ‌‌هاست. براساسمطالعات انجام گرفته در آمریکا، حدود ۲۲درصد از خانم‌های جوان درجاتی از بی‌اختیاریادراری دارند و ۸درصد هم دارای بی‌اختیاری متوسط تا شدید هستند، پس حتما این بخش رابا دقت مطالعه کنید.

علایم بی اختیاری ادراری 

بی‌اختیاری ادراری یعنی این‌که ناخودآگاه از بدن فرد ادرار خارج می‌شود. این مسئله به‌خصوص درزمان خنده، سرفه، تشنج یا ورزش کردن می‌افتد. در اکثر موارد فرد قبل از این‌که بهدستشویی برسد خود را خیس کرده است. در بین زنان و دختران جوان، عموما بی‌اختیاریادراری به دلیل صدمات و مشکلات ناشی از ورزش است.

درواقع آمار نشان می‌دهد،در مدارس و دانشگاه‌ها ۲۰درصد خانم‌های عضو تیم‌های مختلف ورزشی دچار این مشکلهستند، این مسئله به‌خصوص در زمان ورزش کردن ورزشکاران رشته‌های دوومیدانی،ژیمناستیک و چتربازی رخ می‌دهد.

در این ورزش‌ها فرد با نیرویی زیاد پاهایشرا به زمین می‌کوبدیا پاهایش به زمین کوبیده می‌شود و این می‌تواند به عضلات لگن وبافت‌های محافظ مثانه فشار وارد کند که باعث بی‌اختیاری ادراری می‌شود جالب است کهمشکل بی‌اختیاری ادراری هم مثل دیدچشم، مسئله‌ای است که تاحدودی ارثیاست.

بی‌اختیاری ادراری، هم در زنان و هم در مردان در هر سنی رخ می‌دهد، اماشیوع آن در زنان ۲ برابر مردان است. در زنان بالارفتن سن و بچه‌دار شدن، احتمال اینمسئله را افزایش می‌دهد. در مورد سن این مسئله ناشی از کاهش استروژن است که قدرتعضلات را کاهش می‌دهد.

بی اختیاری ادراری یک مشکل دائمی است؟

به‌عنوان یک زنجوان،‌ اگر دچار این مشکل شدید فکر نکنید که این مسئله تا آخرعمر گریبان شما رامی‌گیرد. برای مثال بی‌اختیاری در مقطع بارداری یا پس از آن در بسیاری از زنان دیدهمی‌شود و حالت گذرا هم دارد. این حالت با انجام ورزش‌های موسوم به ورزش‌های لگنبهبود نسبی می‌یابد.

بی‌اختیاری ادراری ناشی از عفونت مثانه هم در هر سنیممکن است اتفاق بیفتد و با درمان عفونت بهبود خواهد یافت. حتی اگر این مشکلخودبه‌خود خوب نشد با انجام تمرینات، تغییرات در شیوه زندگی، درمان دارویی و درصورت نیاز جراحی‌های کوچک برطرف خواهد شد.

 علت‌ بی‌اختیاری ادراری

عفونت دستگاه ادراری، ضعیف شدن عضلات لگن ناشی از بارداری یازایمان، جراحی‌های لگن، برخی داروها، سرفه‌های مزمن، دیابت و در گاهی موارد بلندکردن وزنه‌های سنگین.

زمان مراجعه به پزشک در بی اختیاری ادراری

اگر دچار مشکل بی‌اختیاری ادراری هستید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما سوالات زیادی خواهد پرسید تا متوجه شود مشکل شما به چه چیزهایی ارتباط دارد. سابقه خانوادگی شما، سابقه بیماری‌های قلبی، داروهایی که مصرف می‌کنید و تعدادفرزندان شما در راه تشخیص به پزشک شما کمک خواهد کرد. پزشک‌تان قطعا شما را معاینهخواهد کرد و برای‌تان آزمایش می‌نویسد.

تعیین حجم مثانه و اندازه‌گیری میزان ادرار در مثانه پس از تخلیه آن از آزمایش‌های مهم است. تجزیه ادرار، انجام سونوگرافی تشخیصی و سیستوسکوپی که در آن توسط یک آندوسکوپ یک دوربین بسیار کوچک به داخل مجرای ادراری و مثانه فرستاده می‌شود تا داخل آن‌ها معاینه شود از سایرروش‌های تشخیصی است.

درمان بی اختیاری ادراری

شیوه‌های دیگر، به‌جزورزش هم برای بهبود این حالت مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای مثال تحریک الکتریکیعضلات لگن یا E.M.S که نتایج بسیار خوبی هم داشته است یا شیوه موسوم به بیوفیزیک یادرمان‌های دارویی که برخی از آن‌ها باعث کمتر شدن انقباض مثانه می‌شوند و بعضی دیگرقدرت عضله‌ها را بیشتر می‌کنند، اگر همه این شیوه‌ها جواب نداد آن‌وقت ممکن استبرای شما درمان با جراحی درنظر گرفته شود که البته عمل‌های جراحی کوچک است و باپاسخ بسیار خوبی همراه بوده است.

با ورزش درمان کنید!

بی‌اختیاری ادراری یک علامت است که می‌تواند چند علت داشته باشد. درمان باید از بین بردن علت این مشکل باشد اما یکی از بهترین شیوه‌های در دسترسورزش‌هایی است که به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کند که این ورزش‌ها را «کگل» می‌نامند.

زمانی که این ورزش‌ها را یاد گرفتید می‌توانید همه‌جا آن‌ها را بهکار ببرید. برای آن‌که این ورزش‌ها را فرا بگیرید باید این کارها را انجامدهید:

۱- عضلات مناسب را شناسایی کنید: پزشک‌تان به شما یاد خواهد داد کهچگونه عضلات لازم را شناسایی کنید.

۲- فقط عضلات لازم را تمرین دهید: درزمان انجام این تمرینات سعی کنید که کل بدن‌تان را ریلکس کنید. مهم‌ترین اشتباهی کهممکن است مرتکب شوید سفت کردن عضلات پشت و کمر است.

۳- ورزش‌ها را به‌طورمنظم انجام دهید: یادتان باشد که تنها انجام منظم ورزش می‌تواند به شما کمککند.

۴-بر شدت ورزش بیفزایید: هر زمان که احساس کردید این ورزش‌ها ساده شدهاست باید زمان و میزان انجام آن‌ها را بیشتر کنید.

۵- پایدار باشید: اینورزش‌ها در آغاز ممکن است سخت باشند. ممکن است گاهی نتوانید آن‌ها را انجام بدهیداما باید بدانید که مداومت داشتن در انجام آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلخودتان را حل کنید.

منبع: کانون دانش

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک