داروی جدید در درمان مثانه بیش فعال

اخیرا سازمان غذا و داروی آمریکا میرابگرون(mirabegron) با نام تجاری میربتریک (Myrbetriq) را برای درمان مثانه بیش‌فعال در بالغان موردتایید قرار داده است…
مثانه بیش‌فعال عارضه‌ای است که در آن عضلات مثانه از کنترل خارج شده و بیش از حد لازم یا به طور ناگهانی منقبض می‌شوند. قرص‌های با الگوی مصرف یک‌بار در روز میربتریک آهسته ، قابلیت ذخیره‌سازی ادرار در مثانه را با شل کردن عضلات آن بهبود می‌بخشد.

علایم مثانه بیش‌فعال

از تکرر ادرار، احساس نیاز فوری به دفع ادرار و خروج غیرارادی ادرار(بی‌اختیاری ادرار).
هم‌اکنون حدود ۳۳ میلیون نفر از مردم آمریکا از مثانه بیش‌فعال رنج می‌برند. اثربخشی و ایمنی میرابگرون در ۳ مطالعه بالینی دوسوکور چند مرکزی با استفاده از دارونما مورد ارزیابی قرار گرفت.
مجموع ۴۱۱۶ بیمار با مثانه بیش‌فعال به طور تصادفی تحت درمان با دوزهای ۲۵، ۵۰، ۱۰۰ میلی‌گرم میرابگرون یکبار در روز یا دارونما برای مدت ۱۲ هفته قرار گرفتند. نتایج مطالعه نشان داد میرابگرون ۲۵ و ۵۰ میلی‌گرمی در کاهش تعداد دفعات نیاز بیمار به دفع ادرار و نیز تعداد دفعاتی که بیمار دفع غیرارادی ادرار را تجربه می‌کند موثر بوده است.

شرکت داروسازی آستلاس (Astellas Pharma) اخیرا اعلام کرد کمیته مشورتی مربوط به داروهای سلامت تولیدمثل سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد فواید و مضرات تایید میرابگرون (Mirabegron) برای درمان مثانه بیش‌فعال رای خود را ارائه کرده است. این اظهارنظر کمیته مذکور در تصمیم‌گیری سازمان غذا و داروی آمریکا در مورد قبول درخواست ثبت این داروی جدید تاثیرگذار خواهد بود. میرابگرون تنها آگونیست اختصاصی آدرنوسپتورهای B3 خوراکی با الگوی مصرف یکبار در روز است. این دارو توسط شرکت آستلاس، روی بیش از ۱۰ هزار نفر طی بیش از ۱۰ سال موردمطالعه قرار گرفته است.

چنانچه این دارو مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار‌گیرد، میرابگرون اولین درمان با مکانیسم اثر آگونیست اختصاصی آدرنوسپتورهای B3 خوراکی از زمان ورود به بازار اولین داروی آنتی‌کولینرژیک به بازار در ۳۰ سال قبل است.

میرابگرون و چند داروی جدید دیگر در دست تحقیق و توسعه آستلاس، بخشی از استراتژی این شرکت در جهت تسریع پیشرفت‌های درمانی در حوزه اورولوژی هستند. میرابگرون مکانیسم اثر کاملا متفاوتی در مقایسه با درمان استاندارد آنتی موسکارینی مثانه بیش‌فعال دارد. داروهای آنتی موسکارینی با اتصال به‌گیرنده‌های موسکارینی موجود در مثانه و مهار انقباضات غیرارادی مثانه اثر می کند. میرابگرون با تحریک‌گیرنده‌های B3 موجود در عضلات مثانه و در نتیجه شل شدن عضلات آن طی فاز ذخیره‌سازی چرخه ادراری عمل می کند. این وضعیت به بهبود قابلیت ذخیره‌سازی ادرار توسط مثانه بدون مختل کردن انقباضات مثانه طی خالی کردن مثانه می انجامد. براساس آمارهای جهانی، ۱ نفر از هر ۵ نفر از بالغان جهان به مثانه بیش‌فعال مبتلا هستند. هرچند، مطالعات اخیر نشان داده‌اند تعداد مبتلایان به مثانه بیش‌فعال به مراتب بیشتر است.

منابع : دکتر هاشمی وdastyari.parsmedic

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک