Healthy-Skin

یک روش غیر تهاجمی جهت لایه برداری پوست است. با این روش لایه های فوقانی پوست توسط کریستالهای اکسید آلمینیوم برداشته میشوند

این روش ساده و سریع میتواند برای درمان علایم اولیه ناشی از پیری پوست بکار برده شود. برای انجام این روش آمادگی قبلی خاصی نیاز نمیباشد و ضمن انجام ، درد و ناراحتی نداشته و بعد از اتمام عمل نیاز به استراحت نداشته و شخص میتواند به سر کار خود مراجعه کند.

میکرودرم ابرژن را میتوان علاوه بر صورت برای اصلاح ضایعات گردن بازوها و پشت دستها و نیز برای کسانی که پوستی تیره دارند و لایه برداری شیمیایی نمیتوانند انجام دهند بکار برد.

با این دستگاه حساس و پیشرفته جریانی از کریستالهای ظریف اکسید آلمینیوم روی پوست باعث لایه برداری سریع میشود. ضمنا یک مکش روی پوست انجام میشود که باعث جمع شدن کریستالها از سطح پوست و همچنین بهتر شدن جربان خون به منطقه وفعال شدن سلولهای فیبروبلاست و نتیجتا ترمیم و طراوت پوست میگردد. در روشهای قدیمی که به درمابرژن معروف شده بود لایه برداری مستقیم با ابزاری مثل سمباده که دردناک و پر عارضه بود و گاهی منجر به ایجاد لک  و تیرگی در پوست می شد.

مزایای درمان

این روش بدون درد میباشد و نیازی به استفاده از بیهوشی یا بیحس کنندهای موضعی نیست.

مهمترین مزیت میکرودرم این است که این روش کاملا بی عارضه است.

درمان با فواصل زمانی کوتاه قابل انجام است. در پوستها با رنگ مختلف و حتی بسیار تیره نیز میتوان از این روش درمانی استفاده کرد .حتی قبل از میهمانی ها میتوان با یک میکرودرم ملایم صاحب پوستی روشن و کشیده شد و بلافاصله در مجالس شرکت کرد.

روش میکرودرم

در ابتدا پوست تمیز میشود و از آرایش و چربی کاملا پاک میشود

سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین میگردد سایش در جهات مختلف و روی قسمتهای مختلف انجام میشود.

زمان لازم حدودا ۲۰-۳۰ دقیقه در صورت و ۲۰ دقیقه در گردن به طول می انجامد جهت ضایعات سطحی مانند کمدون ،کلاسما ، کک و مک یا جوانسازی سایش را فقط تا حد قرمزی مختصر پوست انجام داده و جهت ضایعات عمقی مانند اسکار آکنه ، آبله مرغان و یا چروکها سایش  را تا درم پاپیلر و دیدن نقاط ریز خونریزی ادامه میدهیم .

پس از خاتمه درمان صورت پاک و شسته میشود . یک کرم قابض (مثل اسید دوزنک یا کالامین) به محل مالیده میشود.به جز مصرف ضد افتاب مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست و این روش برای افرادی که کار میکنند مناسب میباشد. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر میباشد.

سوالات متداول

میکرودرم برای چه افرادی مناسب است؟ در چه مواقعی خوب است که از این روش زیباسازی پوستی استفاده کنیم؟

این روش درمانی را می توان برای درمان اسکارهای آکنه سطحی، لک های پس از التهاب (PIH) و جوان سازی در موارد پیری پوست آفتابی (photoaging) به کار برد، همچنین این روش در کاهش خطوط ریز و چروک صورت استفاده می شود. نتایج مفید دیگر عمل ، افزایش دادن نفوذ کرم ها و سرم های پوستی می باشد. برداشتن بخش مرده پوست یا استراتوم کورنئوم اپیدرم، می تواند به میزان ۵۰-۱۰ درصد نفوذ محصولات درمانی در پوست را افزایش دهد.

هر جلسه درمان چه مدت زمان بطول می انجامد؟ و فاصله بین جلسات را چه مدتی است؟

به بیماران توصیه می شود که در بین جلسات درمانی لوسیون ها و یا کرم های خاصی را به محل تحت درمان بمالند که موجب مرطوب شدن پوست، بهبودی و سلامتی ظاهر پوست می گردد.

جلسات استاندارد میکرودرم ابریشن می تواند از ۶۰-۵ دقیقه به طول انجامد و در این روش بیماران نیازی به استراحت و مرخصی از کار جهت بهبودی ندارند و اکثر بیماران می توانند بلافاصله پس از جلسه درمانی به کار روزانه خود بازگردند. ضمناً کرم های آرایشی چند ساعت بعد از انجام عمل می توانند، مورد استفاده قرار گیرد.

هر جلسه درمان را می توان با فاصله ۱۵-۱۰ روز انجام داد. البته این روش را می توان با پلینگ های سطحی شیمیایی همراه کرد تا نتایج بهتری حاصل گردد. در صورت استفاده مناسب از روش میکرودرم ابریشن می توان از آن برای درمان سایر بخش های بدن نیز، استفاده کرد.

موارد منع مصرف

در برخی بیماری ها نظیر روزاسه فعال، ضایعات عروقی، آکنه منتشر، ضایعات تب خالی در روی زگیل ها و زخم ها، اگزما و پسوریازیس همچنین در لوپوس ارتیماتوس و دیابت توصیه نمی شود. ضمناً میکرودرم ابریشن در بیمارانی که در۶ ماه گذشته از داروی ایزوترتینوئین استفاده کرده اند، نباید انجام شود زیرا مصرف داروی مذکور موجب خشکی پوست و احتمال ایجاد اسکار می شود. چون در بیمارانی که میکرودرم ابریشن انجام می دهند، بلافاصله پوست دچار یک تحریک پذیری خفیف می گردد لذا باید از کرم های محرک مثل اسید گلیکولیک، AHA، محصولات حاوی رتینوئید یا کرم ها و لوسیون های معطر، اجتناب شود.

تغییرات قابل توجه پوست را می توان بعد از اولین جلسه درمانی مشاهده کرد که معمولا با نرم تر شدن پوست و ظاهر سالم تر آن خود را نشان می دهد. بعد از یک سری جلسات درمانی، میزان چرب بودن پوست کم می شود و حفرات و منافذ باز صورت از بین می رود و یا خیلی کمتر می شود و نواحی کلفت پوست نازک تر می گردد و چروک های ریز صورت نیز ظریف تر می گردد.

نتایج درمان

- افزایش ضخامت اپیدرم

- آرایش منظم قرارگیری سلولهای لایه پایین تر اپیدرم

- عملکرد سد پوستی اپیدرم در ۲۴ ساعت اول پس از درمان، مختل می گردد، لذا پوست خشک تر از معمول می گردد.

- پس از ۷ روز پوست نرم و مرطوب تر از قبل می گردد.

اثرات میکرودرم ابریشن در لایه میانی پوست (درم):

این لایه نیز وضعیت بهتری پیدا می کند و شامل:

- افزایش ضخامت درم پوست

- افزایش تعداد الیاف کلاژن و آرایش مرتب تر آن ها

- افزایش تعداد الیاف الاستین و آرایش عمودی (به جای آرایش افقی)

- افزایش تعداد و سایز فیبروبلاست ها (سلول هایی که کلاژن را می سازند)

- افزایش جریان خون درم (لایه میانی پوست)، که منجر به تغذیه بهتر پوست می گردد.

- ایجاد پاسخ التهابی ناشی از کشش های مکانیکی حین انجام میکرودرم روی پوست.

عوارض

درمان با میکرودرم ابریشن موجب عوارض یا اثرات جانبی بسیار کمی می گردد ولی به هر حال بیمار به طور موقتی احساس خشکی خفیف، حساسیت به نور آفتاب و به ندرت ادم خفیف (swelling) و قرمزی موقتی (redness) در ناحیه درمان می گردد. پس از درمان، صورت به طور موقتی صورتی رنگ می شود که طی ۲۴ ساعت به طور کامل از بین می رود. درمان در صورتی که به روش نامناسبی انجام گردد، می تواند موجب کبودی و ناهمگونی رنگ پوست گردد. نوارهای التهابی در ۴۸-۲۴ ساعت اول پس از درمان، می تواند در بیماران با پوست حساس دیده شود. ناحیه لب ها معمولا مستعد ایجاد کبودی می باشد و ناحیه پلک ها بهتر است هرگز تحت درمان میکرودرم قرار نگیرد. درمان های خیلی عمیق یا خیلی شدید می تواند منجر به بدرنگی دائمی در پوست گردد.

مراقبت های بعد از درمان

پس از عمل پوست مختصری صورتی رنگ می شود و ممکن است تا چند روز مختصری پوسته ریزی هم داشته باشد.شما ۴ ساعت بعد از درمان  می توانید پوست خود را بشویید و ۲۴ ساعت بعد به حمام بروید.از دو شب قبل از حساس در پوستهای حساس مصرف کرمهای لایه بردار باید قطع شود و تا ۴۸ ساعت بعد نیز آنها را مصرف نکنید و صرفاً از کرمهای ترمیم کننده و ضدآفتاب استفاده کنید.

شما بلافاصله بعد از درمان ، می توانید ضدآفتاب بزنید و به سر کار یا مهمانی بروید.از آنجایی که میکرودرم ابریژن قدرت لایه برداری متغیر  دارد و ابزاری قدرتمند و موثر در دستان پزشک برای طراوت بخشیدن به پوست شماست ، انجام آن توسط فرد غیر پزشک می تواند عواقب جبران ناپذیری برای پوست شما داشته باشد.شما با انجام این روش درمانی براحتی پوستی لطیف و چهره ای شادابتر و جوانتر پیدا می کنید

این درمان نیاز به بی حسی ندارد و بیمار نیازی به استراحت ندارد و میتواند به کار های روزمره خود برسد.

تنها باید به مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)