نابهنجاری های مادرزادی اورولوژی

یبماری مادر زادی اورولوژی

ناهنجاری سیستم ادراری مادرزادی از مشکلات شایع اورولوژی در اطفال است ناهنجاری سیستم ادراری-تناسلی مادرزادی از ناهنجاری های شایع در کودکان است که عدم نزول بیضه در پسر بچه ها نیز از جمله مشکلات شایع اورولوژی در آن ها است.

بیماری کلیه

ناهنجاری های مادرزادی تعداد کلیه

نبودن مادرزادی هر ۲ کلیه

نادرترین و کمیاب ترین ناهنجاری اورولوژی بوده و معمولا مغایرت با حیات و بقای نوزاد و جنین داشته و این بچه ها معمولا مرده به دنیا می آیند و یا در طی ۲ روز اول زندگی می میرند.

از لحاظ ظاهری این بچه ها ظاهر و قیافه مشخصی داشته و در قبل از تولد و در دوران جنینی با سونوگرافی مشخص می شوند.

نبودن مادرزادی ۱ کلیه

شیوع ان در حدود ۱در ۱۱۰۰ تولد می باشد و در پسرها شایع تر از دخترها بوده و در طرف چپ شایع تر از راست می باشد. این ناهنجاری به طور شایع همراه ناهنجاری های سیستم تناسلی چه در مذکر و چه مونث می باشد؛ به علاوه در این بیماران ناهنجاری های دیگر سیستم های بدن مثل قلب و عروق، گوارش و غیره دیده می شود.تشخیص نبودن مادرزادی ۱ کلیه به صورت اتفاقی بوده و معمولا این افراد مشکلی از لحاظ تک کلیه بودن در طول زندگی نخواهند داشت.

بیشتر بودن تعداد کلیه ها

بالاتر بودن تعداد کلیه ها یعنی ۳ یا ۴ کلیه وجود داشته باشد. این ناهنجاری بسیار نادر بوده و حتما باید از کلیه های ۲ قسمتی که شایع هستند تفکیک شود. این ناهنجاری معمولا بدون علامت بوده و به صورت اتفاقی کشف می شود.ناهنجاری سیستم ادراری ـتناسلی مادرزادی از جمله مشکلات شایع اورولوژی در اطفال است وناهنجاری سیستم ادراری-تناسلی مادرزادی از ناهنجاری های شایع در این گروه سنی است علاوه بر این عدم نزول بیضه در پسر بچه ها نیز از جمله مشکلات شایع اورولوژی اطفال است.

مشکل دیگر اورولوژی در بین اطفال پسر مسائل ناشی از انجام ختنه است زیرا این عمل بعنوان یک مسئله فرهنگی-عقیدتی در بین مردم کشور مطرح است که باید در سن مناسب، مکان مناسب و بدست افراد باتجربه و متبحر انجام شود.سن مناسب برای انجام ختنه در پسر بچه ها را زمان نوزادی است . بهترین سن برای انجام ختنه در کودکان پسر، زمان نوزادی است. تمام پزشکانی که روش این عمل را دانشگاه فراگرفته باشند یا دوره این عمل را دیده باشند صلاحیت انجام این کار را دارند.مربوط به ختنه بسیار بالا است و معادل دیه قتل نفس در افراد است.

ختنه

ختنه عبارت است از برداشتن پوست و مخاط پوشاننده حفشه (سر آلت تناسلی مردان). عمل ختنه با برداشتن پره پوس (پوست پوشاننده حفشه) با یا بدون بخیه زدن انجام می گیرد.

 روش های انجام ختنه چیست؟

بطور کلی دو روش جهت ختنه وجود دارد

۱٫ روش جراحی که با برش پره پوس و برداشتن آن و سپس با یا بدون بخیه زدن پوست تنه آلت به مخاط زیر حفشه انجام می گیرد.

۲٫ روش حلقه یا کاپ که پوست پره پوس بر روی حلقه کشیده شده و یا نخ بسته شده سپس بافت پره پوس بریده می شود.

در هر دو روش هدف برداشتن پره پوس است.

 تفاوت نتایج روش های مختلف ختنه در چیست؟

در روش با حلقه خونریزی وجود ندارد ولی شانس تنگی نوک مجرا بالاتر از روش جراحی است، همچنین در روش حلقه بیشتر پوست خود آلت برداشته می شود و بافت مخاطی پره پوس که محل اصلی مورد برداشت در عمل ختنه است کمتر برداشته می شود و باقیمانده بیش از حد مخاط پره پوس باعث تحریک پذیری بیشتر آلت و احتمال زود انزالی بیشتر در بلوغ شاید گردد.

در روش جراحی بدون بخیه که روش بسیار قدیمی می باشد پس از برش پره پوس، بخیه زده نمی شود تا پوست خودبخود ترمیم شود که شانس خونریزی زیاد دارد و ممکن است فاصله پوست تنه آلت از حفشه زیاد گردد.

در روش جراحی با بخیه پس از برش پره پوس پوست به مخاط زیر حفشه بخیه می شود. در این روش سایز پوست و مخاط به سایز مناسب توسط جراح برداشته می شود، ولی حین جراحی کمی خونریزی دارد ولی مهم و قابل توجه نیست و خونریزی پس از جراحی نیز بسته به مهارت جراح متفاوت است.

فواید عمل ختنه چیست؟

ختنه باعث کاهش بارز شانس عفونت های ادراری در سنین کودکی می گردد که بسیار مهم در پیشگیری از آسیب های خطرناک کلیوی می باشد. همچنین شانس سرطان آلت تناسلی را در بزرگسالی بسیار کاهش می دهد.

 سن مناسب ختنه چیست؟

درمورد سن مناسب ختنه اختلاف نظر زیاد است، گروهی موافق ختنه در اولین روزهای زندگی می باشند تا هرچه سریعتر از بوجود آمدن عفونت های ادراری و عوارض عفونت های ادراری که در دوره نوزادی خطرناک است جلوگیری شود. گروهی با ختنه در زمان و سن بالاتر موافق هستند تا از احتمال تنگی نوک مجرا و یا چسبندگی ختنه گاه جلوگیری شود.

ولی می توان با انجام ختنه در اولین روزهای زندگی توسط جراح ماهر از منافع ختنه سود جست و احتمال عوارض را به حداقل رساند.

منبع: drsmh و vazeh و  dr-mhashemi

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک