post_image

نارسایی بیضه‌ و ناتوانی جنسی

اختلال عملکرد جنسی در مردان, به عدم توانائی در رسیدن به رابطه رضایت بخش جنسی اطلاق می گردد. ممکن است ناشی ازناکاف بودن نعوظ.. اشکال در ریخته شدن مایع منی به مجرای پروستاتیک و یا اشکال در انزال باشد.

ناتوانی جنسی وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کرده و قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی جهت انجام نزدیکی حفظ نماید. اگر چه مشکل شایعی برای یک زوج محسوب می‌گردد ولی قابل درمان نیز هست.

ناتوانی در بسیاری از مردان به صورت نعوظ ناقص و یا اشکال دیگر آن دیده می‌شود ولی می‌تواند به صورت دایمی و مزمن باقی بماند. مواردی مثل بیماری‌های مزمن، داروها، افسردگی، هیجان و تشویش باعث بروز انواع زودگذر آن شده و مطمئن باشید که در صورت ابتلا به آن مجبور نیستید تا آخر عمر با آن زندگی نمایید.

کمک پزشک معالج همیشه قابل دسترسی است. پس از ملاقات با جراح کلیه و مجاری ادراری که در اغلب موارد، آموزش لازم در اینگونه موارد را دیده است، توصیه‌های لازم در اختیار شما گذاشته می‌شود. مجدداً به خاطر داشته باشید که ناتوانی جنسی با موفقیت قابل درمان است.

تشخیص نارسایی بیضه‌

● سونوگرافی بیضه:

سونوگرافی بیضه یک آزمایش بسیار شایع است ولی کمک آن به تشخیص محدود است. اندازه بیضه با معاینه بالینی و با ارکیدومتر یا وسیله ای که قطر بیضه را اندازه گیری میکندد دقیق تر است. داپلر سونوگرافی میتواند وجود واریکوسل را در بیضه نشان دهد ولی از نظر بالینی ارزش کمی دارد. سونوگرافی از طریق مقعدد میتواند فقط در آزوسپرمی های انسدادی در برخی ازبیماران و هنگامی که انسداد بالاتر از سمینال وزیکول است نشان دهد. این تست توسط متخصص مربوطه درخواست خواهد شد. متاسفانه برخی از پزشکان بدون توجه به قدرت تشخیصی سونگرافی بیضه را برای تمام بیماران بصورت معمو درخواست می کنند.

بیوپسی بیضه‌

به منظور اطلاع از اینکه آیا تولید اسپرم در بیضه‌ها طبیعی یا غیرطبیعی است بایستی از بیضه‌ها نمونه‌برداری شود. از آنجایی که با این‌کار بافت بیضه بطور مستقیم مورد بررسی قرار می‌گیرد این روش به عنوان روش «استاندارد طلایی‌» در مورد عملکرد بیضه‌ها شناخته شده‌است‌.

چگونه یک بیوپسی بیضه انجام می‌گیرد؟

این عمل ساده‌ای است‌که تحت بی‌حسی موضعی در اتاق عمل و یا در صورت مجهز بودن درمطب پزشکان قابل اجرا است‌. عمل فوق ۵ـ۱۰ دقیقه بطول می‌انجامد و در طی آن از یک یا هر دو بیضه‌، بسته به مشکل موجود نمونه‌برداری‌ می‌شود.

بافت بیضه خارج شده را در ظرف حاوی مایع نگهدارنده‌ مخصوص قرار داده و برای پاتولوژیست ارسال می‌کنند تا پس از رنگ‌آمیزی‌، آن را در زیر میکروسکوپ بررسی نماید.

عمل نمونه‌برداری درد چندانی ندارد زیرا مواد بی‌حسی دهنده‌بافتها را بی‌حس می‌کند. فقط یک درد مبهم و خفیف در چند روزاوّل‌ عمل احساس می‌گردد که با ضد دردهای ضعیف برطرف می‌شود.

از آنجایی که نمونه‌برداری از بیضه‌ها نوعی عمل جراحی محسوب‌می‌گردد اغلب پزشکان این آزمایش را در آخرین مرحله بررسی مردان‌ درخواست می‌کنند. در بیشتر موارد هنگامی که سطح خونی FSH بالا است (یعنی نارسایی بیضه‌) یا بیضه‌ها از نظر بالینی خیلی کوچک و آتروفی هستند، پزشک دیگر نیازی به انجام نمونه‌برداری نمی‌بیند زیرا تأثیر چندانی در درمان نخواهد داشت‌. اگر به شما توصیه نمونه‌برداری‌بیضه شده است‌، می‌توانید از پزشک خود در مورد اینکه نتیجه آن‌چقدر در نحوه درمان مؤثر است سؤال نمایید (در واقع هر بیمار ‌می‌تواند قبل از انجام هر آزمایشی این سؤال را از پزشک معالج خود بکند).

تفسیر: اگرچه نمونه‌برداری روش ساده‌ای است اما تفسیر آن در مواقعی که توسط پاتولوژیست ماهر انجام نمی‌گیرد مشکل خواهد بود. پزشک به شواهد تولید اسپرم در لوله‌های منی‌ساز (سمی‌نیف) توجه ‌می‌کند. در برخی موارد هیچ اسپرمی دیده نمی‌شود (فقدان اسپرماتوژنز) یا اینکه تولید اسپرم در مرحله خاصی متوقف می‌گردد (توقف در مراحل‌بلوغ‌). این پدیده مؤید نارسایی بیضه می‌باشد که معمولاً غیرقابل برگشت‌ بوده و هیچ درمان خاصی برای آن وجود ندارد. از طرف دیگر ممکن است تولید اسپرم در بیضه‌ها بطور کامل مشاهده گردد ولی هیچ اسپرمی‌ در مایع انزال‌یافته مشهود نباشد. این بدان معنی است که انسدادی درمجاری تولیدمثل مرد وجود دارد. در این موارد است که نمونه‌برداری‌ بیضه‌ها بسیار مفید واقع می‌شود. بعنوان مثال در ارزیابی مردان آزوسپرمی‌ به منظور تعیین اینکه آیا مانعی در انتقال اسپرم وجود دارد.

نمونه‌برداری از بیضه‌ها عملی است که به علت ساده بودن آن‌ ممکن است بطور صحیح انجام نگیرد. این عمل بهتر است توسط متخصص مربوطه انجام شود زیرا بیوپسی‌هایی که نادرست انجام‌ می‌شوند ممکن است موجب چسبندگی و فیبروز (عوارض عمل‌) گردندکه نیاز به اعمال جراحی ترمیمی اپیدیدیم را بدنبال داشته باشد. شایعترین‌ مشکل در نمونه‌برداری از بیضه‌، گزارش غیر دقیق و نادرست‌ پاتولوژیست است‌. تفسیر نمونه خارج شده از بافت بیضه بسیار مشکل بوده و نیاز به مهارت خاص داشته و نباید توسط هر پاتولوژیستی انجام‌ گیرد. شما می‌بایستی اسلایدهای نمونه را پس گرفته و آنها را به دقت‌ نگاهداری نمایید. آزمایشگاه پاتولوژی هم باید بافتها را به دقت تهیه‌کند. متأسفانه نیاز به تکرار نمونه‌برداری از بیضه بطور شایع دیده می‌شود زیرا نمونه اول بطور نادرست تهیه گردیده و تفسیر آن دقیق نبوده است‌. بهتر است اسلایدهای مربوط به بیوپسی بیضه توسط یک متخصص دیگر بازبینی شده و عقیده او هم در مورد درمان در نظر گرفته شود.

وازوگرافی‌ یکی از آزمایشات جراحی است که در آن ماده رادیوپاک ‌را به داخل مجرای مَنی تزریق می‌کنند تا اگر باز است مشخص گردد و یا اینکه اگر بسته است محل درست انسداد معلوم شود. این آزمایش نیاز به‌ جراحی و وسایل رادیولوژی داشته و خیلی کم انجام می‌شود زیرا موجب تخریب مجرای مَنی می‌گردد.

در برخی از مردان مبتلا به نارسایی بیضه کاریوتیپ (بررسی کروموزوم‌ها)، مفید واقع می‌گردد. بررسی کاریوتیپ موجب تشخیص اختلالات کروموزومی مسبب آزوسپرمی می‌گردد. بعنوان مثال در بیماری‌کلاین‌فیلتر فرد دارای یک کروموزوم اضافی X بوده و فرمول کروموزومی ‌او XXY 47 است‌. اگرچه هیچ درمانی برای نارسایی بیضه وجود ندارد ولی‌ با انجام این آزمایش‌، حداقل می‌توان پاسخی به این سؤال که چرا بیضه‌ها نارسا می‌باشند و این سؤال که چرا درمانهای جدید نمی‌تواند این بیماران ‌را درمان نماید بدست آورد.

منبع : taheripanah و pezeshk

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک