نارسایی حاد کلیه به دلیل گرفتگی مجرای ادرار اتفاق می‌افتد

نارسایی حاد کلیه به ۳ علت عمده کاهش پرفیوژن کلیه‌ها، صدمات بافت کلیه و انسداد در برابر جریان ادرار اتفاق می‌افتد.

به کار افتادن یا کاهش عملکرد کلیه به شکل ناگهانی که باعث افزایش میزان سموم دفعی کلیه‌ در خون شود نارسایی حاد کلیه گفته می‌شود. این مدت زمان می‌تواند بین چند ساعت تا چند روز باشد و در این حالت اندازه کلیه‌ها در سونوگرافی و KUB طبیعی است. در حالت عادی حدود ۲۵ درصد برون ده قلبی از کلیه‌ها دریافت می‌شود که معادل هزار و ۱۱۰۰ ml/mim است که اگر بر اساس پلاسما بیان شود ۸۰۰ ml/mim میزان جریان پلاسما و کلیه‌ها است.

 از میزان پلاسمای واردشده به کلیه‌ها حدود ۲۰ درصد آن به داخل فضای ادراری فیلتر می‌شود که به این حجم از پلاسمای فیلتر شده در هر دقیقه فیلتراسیون گلومرولی گفته می‌شود که حدود ۱۲۰ ml/mim است. نارسایی حاد کلیه در حدود ۵ درصد کل بیماران بستری در بخش‌های داخلی-جراحی و در ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران بستری در بخش‌های آی سی یو بروز می‌کند. میزان مرگ و میر آن ۲۰ تا ۷۰ درصد است.

نارسایی حاد کلیه به صورت الیگوری، آنوری یا حجم ادرار طبیعی بروز می‌کند. نارسایی حاد کلیه به ۳ علت عمده کاهش پرفیوژن کلیه‌ها، صدمات بافت کلیه و انسداد در برابر جریان ادرار اتفاق می‌افتد. کاهش پرفیوژن مربوط به اختلال در پرفیوژن کلیه‌ها و سقوط سرعت فیلتراسیون گلومرولی است که می‌توان اشکال در حجم عروق به وجود آورد. کاهش حجم مایع داخل عروق به دلیل ضربات وارده به عروق با اجسام سخت از قبیل ترکش و خمپاره، خونریزی از گوارش و از دست دادن پلاسما از موضع سوختگی خون از داخل عروق از دست می‌رود.

اسهال، استفراغ و تعریق زیاد که در مناطق گرم و کوهنوردها دیده می‌شود و ممکن است فرد را دچار ARF کند. تعریق زیاد در حین انجام فعالیت (از دست دادن پتاسیم و نمک و عدم نوشیدن مایعات کافی)، ضربه که فرد را دچار انهدام عضلات و دفع زیاد میوگلوبولین می‌کند که باعث آسیب کلیوی می‌شود (مثل سندرم لهیدگی در زلزله) و بین ۲ لایه پریکارد مقداری مایع در حالت عادی وجود دارد که در شرایط بیماری این میزان افزایش می‌یابد و تامپوناد ایجاد می‌شود. این مسئله بدون اینکه اشکال در گردش خون به وجود آورد، باعث می‌شود که خون آئورت و در نتیجه خون کلیه‌ها کم شود که منجر به ARF می‌شود

منبع: خبرگزاری فارس

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک