post_image

این عارضه با واریسی شدن و گشاد شدن عروق وریدی (سیاهرگ‌های) بیضه ظاهر می‌گردد که در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌گردد در نوع اول هیچ عامل ایجاد کننده مشخصی وجود ندارد گرچه تئوری اشکال در دریچه‌های لانه کبوتری وریدهای بیضه، طولانی بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می‌باشد اما هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. نوع ثانویه که به دنبال وجود عامل مشخص ایجاد کننده بسته شدن رگ‌های داخل شکم ایجاد می‌گردد.
درصد کمی از واریکوسل‌ها را شامل شده و علت بروز آن اغلب توده‌های شکمی، به ویژه تومورهای بدخیم می‌باشد که تشخیص آن مهم و حیاتی است. و اما نشانه‌های بیماری: ممکن است بیمار با شکایت بزرگی یا عدم تقارن بیضه‌ها یا درد بیضه و یا پس از ازدواج با ناباروری مراجعه کند ولی شایع‌ترین فرم آن، بدون نشانه و به طور اتفاقی حین معاینه متوجه آن می‌گردند. در معاینه، بزرگی و تورم رگ‌های بیضه به خصوص در سمت چپ مشهود است و در حالت ایستاده، و یا افزایش فشار شکمی تشدید می‌یابد و در حالت خوابیده بر طرف می‌گردد (در صورتی که تورم عروق در حالت خوابیده از بین نرفت بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد)

جراحی واریس عروق بیضه

در واریکوسلکتومی اقدام به بستن وریدهای بیضه مبتلا می‌باشد که پس از بسته شدن این وریدها به تدریج به دلیل عدم حرکت خون، وریدهای بسته شده کوچک شده و از بین می‌رود و بیماری بر طرف می‌گردد این اقدام از طریق برش کوچکی بر روی پوست شکم به طول ۴-۲ cm قابل انجام است. روش‌های جدید جراحی نیز یکی بسته شدن رگها از طریق کاتتریزاسیون وریدی است. بسته شدن رگ‌های مبتلا که هزینه بالایی را نیاز دارد و درصد موفقیت آن کم است ولی به شکل سرپایی و با کمترین درد انجام می‌شود. روش دیگر لاپاروسکوپی است و روش سوم میکروسرجری بوده که به عقیده بسیاری بهترین روش جراحی واریکوسلکتومی می باشد. امتیاز این روش بزرگنمایی حین جراحی و دسترسی به تمامی وریدهای فرعی است ولی مدت زمان عمل طولانی‌تر و از نظر تکنیکی نیز مشکل می‌باشد.

‌  منبع : راسخون

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک